tworzenie inteligentnego domu

Szybki postęp technologiczny, jaki możemy obserwować w ostatnich latach, sprawił, że wiele rozwiązań, które przez długi czas były poza zasięgiem większości z nas, teraz stają się udziałem coraz większej liczby osób. Mowa tu chociażby o inteligentnych systemach sterowania domem, które są coraz popularniejsze. Ogromne zainteresowanie zaawansowanymi technologicznie systemami sterowania ma związek nie tylko z ciekawością dotyczącą tego typu rozwiązań, ale przede wszystkim licznymi zaletami, jakie niesie ze sobą ich zastosowanie we własnym domu. Czym jest tak popularny Smart Home i czy warto się na niego zdecydować? Przekonajmy się.

Inteligentny dom – co to oznacza?

Inteligentny dom, czyli z ang. smart home, to dość tajemniczo brzmiąca nazwa, która coraz częściej pojawia się w tematach dotyczących projektowania domów. Pojęciem tym tak naprawdę określa się zintegrowany system sterowania poszczególnymi urządzeniami oraz instalacjami domowymi, który tworzy jedną, spójną całość. Innymi słowy zarówno instalacje, jak i urządzenia domowe są połączone ze sobą za pośrednictwem specjalnej aplikacji i działają w sposób zoptymalizowany. Dzięki temu rozwiązaniu można nimi sterować jednocześnie, nie tylko znajdując się w domu, ale także przebywając poza nim. Aby sterowanie było jeszcze łatwiejsze, w aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie można tworzyć tzw. sceny. Są to całe zestawy ustawień, za sprawą których można zaprogramować jednoczesne włączenie kilku urządzeń i systemów (np. jednoczesne wyłączenie alarmu, opuszczenie rolet, włączenie światła i ulubionej muzyki). Sceny można dowolnie modyfikować i ze sobą zestawiać w zależności do indywidualnych preferencji.

Smart dom – dla kogo?

Smart home to propozycja dla każdego, kto ceni sobie komfort i wygodę, a przy tym lubi wykorzystywać technologię w celu ułatwiania wykonywania codziennych obowiązków. Jednym warunkiem jest posiadanie w swoim domu zaawansowanych technologicznie urządzeń. W sprzedaży pojawiają się coraz nowocześniejsze urządzenia domowe, które poza tradycyjną formą użytkowania można również wykorzystywać w bardziej automatyczny sposób, odpowiednio je programując i sterując nimi. Należą do nich zarówno urządzenia AGD i RTV, jak i elementy kolejnych domowych instalacji – inteligentne czujniki (czujnik zalania, gazu, dymu, temperatury), inteligentne gniazdka, systemy alarmowe, kamery monitoringu oraz systemy inteligentnego ogrzewania i oświetlenia.

Jak to działa?

Podstawą systemu inteligentnego domu tzw. Internet of things, czyli Internet Rzeczy. Jest to specjalna koncepcja poszczególnych przedmiotów znajdujących się w domu, które są razem połączone w jedną sieć. Dzięki temu mogą się one komunikować się między sobą i mogą się z nimi skomunikować osoby, które je użytkują. W praktyce oznacza to, że przy pomocy aplikacji zainstalowanej w smartfonie każdy domownik może np. regulować temperaturę w pomieszczeniach, włączać lub wyłączać światło oraz ustawiać zakres jego natężenia, włączać lub wyłączać alarm także wtedy, kiedy znajduje się poza domem. Za pomocą inteligentnego sterowania domem można też przeglądać kamery monitoringu czy też decydować, które urządzenia będą włączone do prądu, a które mają zostać od niego odłączone. Zakres intuicyjności sterowania poszczególnymi przedmiotami i instalacjami uzależniony jest od ilości urządzeń wyposażonych w inteligentne systemy sterowania, tworzących całą sieć. Im jest ich więcej, tym dom staje się bardziej smart.

Korzyści płynące z nowoczesności…

Systemy inteligentnego domu tworzące jedną sieć bez wątpienia znacznie podnoszą komfort użytkowania poszczególnych urządzeń i znacząco wpływają na wygodę domowników. Decydowanie o tym, które urządzenie należy włączyć, przebywając poza domem, umożliwia chociażby uruchomienie ogrzewania lub klimatyzacji jeszcze przed powrotem z pracy. Dzięki temu tuż po przyjściu do domu można cieszyć się idealną temperaturą, dostosowaną do własnych potrzeb. W ten sposób można również zaplanować sprzątanie, pranie czy też włączenie ulubionej muzyki. Wystarczy, że pralka, bezprzewodowy odkurzacz oraz sprzęt muzyczny będą połączone z inteligentnym systemem sterowania domem. Wówczas bez problemu można nimi sterować, nawet wtedy, kiedy przebywa się poza domem. W rezultacie tuż po powrocie z pracy można delektować się relaksacyjną muzyką w czystym i pachnącym domu. Trzeba przyznać, że to spore ułatwienie codziennych obowiązków i duża wygoda.

Inteligentny dom bez wątpienia pozwala też zaoszczędzić czas. Zamiast włączać kolejne kontakty i wykonywać szereg kolejnych czynności, wszystko co potrzeba można uruchomić jednym kliknięciem, bez zbędnego wysiłku i niepotrzebnej straty czasu. Smart home pozwala też zaoszczędzić na rachunkach. Utrzymywanie stałej temperatury ogrzewania, wyłączanie światła za każdym razem, kiedy nie jest ono potrzebne, a także odłączanie od prądu urządzeń, z których się nie korzysta, pozwala zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Dodatkowo są to działania proekologiczne. Oszczędzając, jednocześnie można zadbać o środowisko naturalne.

Bycie „smart” się opłaca

Jak łatwo zauważyć, korzyści wynikające z zastosowania inteligentnego sterowania domem są naprawdę duże. Warto więc rozważyć ich wykorzystanie we własnym domu. Jednak bez trudu można się domyślić, aby stworzyć sieć urządzeń umożliwiającą intuicyjne sterowanie ich obsługą, najpierw trzeba je zakupić. Sprzęty te muszą być zaawansowanie technologicznie, co najczęściej wiąże się z ich wysoką ceną. Ostateczny koszt stworzenia systemu smart może więc okazać się dość wysoki. Czy warto więc się na niego decydować? Wszystko zależy od indywidualnej oceny własnych możliwości. Analizując jednak wszystkie zalety inteligentnego systemu sterowania domem, okazuje się on być wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem, które w znaczący sposób poprawia komfort i wygodę mieszkania. Może więc warto zainwestować, by w przyszłości móc oszczędzać czas i pieniądze?

Źródło:

https://www.smartspace.pl/blog/blog-smartspace-1/co-to-jest-inteligentny-dom-11

https://www.komputronik.pl/informacje/czym-jest-inteligentny-dom/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.