Elektryczny kocioł zamontowany w domu jednorodzinnym

Wraz ze wzrostem popularności przydomowych instalacji fotowoltaicznych, wzrosło także zainteresowanie elektrycznym ogrzewaniem domu. Rozwiązanie takie pomogłoby właścicielom domów i mieszkań, posiadających rozwiązanie fotowoltaiczne, na ograniczenie różnego rodzaju domowych opłat. Dobrze dobrany kocioł elektryczny to świetna alternatywa dla pieców na paliwo stałe oraz pieców gazowych. Jak więc dobrać kocioł elektryczny i czy jest to skomplikowana kwestia?

Zalety kotłów elektrycznych

Kotły elektryczne posiadają wiele wartościowych zalet. Jedną z nich jest wysoka sprawność tego rodzaju pieca, dzięki czemu całe zużycie prądu jest bardzo efektywnie wykorzystywane- nawet w 95%. Kotły elektryczne są również małe, tanie i co najważniejsze bezpieczne. Kotły te zajmują także mało miejsca i mogą być umieszczone w każdym pomieszczeniu domowym, gdyż nie potrzebują podpięcia do komina oraz nie wytwarzają popiołu. Nie emitują żadnych zanieczyszczeń, dlatego zaliczane są do kotłów ekologicznych. To wszystko cechy ewidentnie przemawiające za tym, aby zainteresować się tematem wymiany zwykłego kotła na kocioł elektryczny.

Rodzaje kotłów elektrycznych

Kotły elektryczne nie mają skomplikowanej budowy, a zasada ich działania jest porównywalna do czajnika elektrycznego. W obu przypadkach źródłem wytwarzanego ciepła jest grzałka. Nagrzewająca się grzałka podgrzewa wodę rozprowadzaną po instalacji centralnego ogrzewania. Cała operacja przekazywania ciepła w kotłach elektrycznych odbywa się dużo szybciej, niż dzieje się to w przypadku pieców na paliwa stałe, czy pieców gazowych. W zależności od tego, jaką moc ma piec, może mieć on jedną lub więcej grzałek.

Kotły elektryczne są proste i wygodne w obsłudze, a także nie produkują żadnych szkodliwych substancji, co jest wyjątkowo ważne ze względów ekologicznych. Ogrzewanie domu za pomocą pieca elektrycznego nie wymaga ciągłego nadzoru, jak w przypadku innych rodzajów pieców, co jest dodatkową zaletą tych kotłów.

Jak dobrać kocioł elektryczny, żeby uzyskać jak najwięcej korzyści i nie rozczarować się jego eksploatacją?

Jak dobrać kocioł elektryczny?

Najważniejszym kryterium oceny kotła elektrycznego jest zapotrzebowanie danego domu na ciepło. Jest to uwarunkowane kilkoma kwestiami, takimi jak: rodzaj materiałów użytych do budowy domu, tego czy budynek jest ocieplony czy też nie, jego położenie względem innych obiektów lub miejsc takich jak lasy, pola, czy jeziora oraz preferencje właściciela domu. Przecież nie każdy lubi wysoką temperaturę w domu, a inni wręcz ją uwielbiają.

Jak dobrać kocioł elektryczny? Co powinno być wskazówką do wyboru konkretnego pieca?

  • moc kotła i liczba grzałek
    Większa ilość grzałek to większa maksymalna moc cieplna, ale także większa elastyczność zakresu temperatur.
  • rodzaj zasilania
    Kotły elektryczne mogą być zasilane z sieci, ale te większe zdecydowanie będą potrzebować trzeciej fazy, czyli tzw. „siły” o napięciu 380V.
  • sterowanie piecem
    W sterowaniu piecem należy zwrócić uwagę na zautomatyzowanie działań pieca (odpowiednia reakcja na zmiany temperatury na zewnątrz lub w danym pomieszczeniu kontrolnym) oraz na programator czasowy, który pozwoli dostosować pracę kotła do własnych preferencji i upodobań.
  • grupa bezpieczeństwa
    Grupę bezpieczeństwa tworzy manometr, naczynie wzbiorcze oraz zawór bezpieczeństwa. Niektóre kotły dostępne na rynku mają niepełny taki zestaw i wówczas trzeba go rozbudować, dlatego należy zwracać uwagę na tą kwestię.

Kotły elektryczne mają ewidentnie dużo swoich zalet, ale nie są one wyborem dla każdego, dlatego decyzję o ich zakupie należy mądrze przemyśleć. Jednakże ich plusy mocno zachęcają do wyboru tego typu ogrzewania domu i wraz ze wzrostem popularności przydomowych instalacji fotowoltaicznych mogą przeżyć niedługo swój rozkwit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.