Igłofiltry do odwadniania gruntu

Osuszanie gruntów jest bardzo często wymaganym przedsięwzięciem, które musi zostać wykonane w sposób skuteczny, szybki i umożliwiający podjęcie prac budowlanych zgodnie z zaplanowanym terminem. Jednym ze sposobów odwadniania gruntu jest zastosowanie igłofiltrów. Poznaj je bliżej i dowiedz się, dlaczego są tak skuteczne.

Czym są igłofiltry?

Igłofiltry to przewody rurowe zakończone perforowaną częścią, które podłączone są do wspólnego kolektora ssącego. Zazwyczaj mają szerokość ok. 30-60 mm i długość sięgającą 5-7 m. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym polietylenowe, stalowe i plastikowe.

Igłofiltry polietylenowe (PE) wykorzystywane są najczęściej. Zazwyczaj posiadają 7 metrów długości i 32 lub 60 mm szerokości. Na końcach mają wbudowane filtry siatkowe, które są odpowiedzialne za oddzielanie zanieczyszczeń, co uniemożliwia ich przedostanie się do kolektora.

Igłofiltry z PCV najczęściej mają długość do 6 m i szerokość 42 mm. Posiadają wbudowane filtry syntetyczne. Ich wydajność jest nieznacznie większa niż igłofiltrów polietylenowych i sięga około 1,2 m3/h.

Igłofiltry stalowe to drugi popularnie wykorzystywany rodzaj tych urządzeń. Cechują się wytrzymałą budową i posiadaniem zazwyczaj w końcowej części ostrza, które pomaga w ich umieszczeniu w gruncie. Igłofiltry stalowe zazwyczaj nie przekraczają 6 m długości i 50 mm szerokości. Odznaczają się większą przepustowością niż pozostałe typy (do 1,5 m3/h).

Pompa podciśnieniowa

Warto zauważyć, że igłofiltry podłączone są do wspólnego systemu zbiorczego (kolektora), który zaopatrzony jest w pompę podciśnieniową. To jej praca umożliwia zasysanie wody z gruntów i sprawia, że jest ona transportowana do miejsca odbioru. Pompy podciśnieniowe stosowane w tych systemach mają dużą wydajność i pozwalają na odwodnienie gruntów na głębokość około 6 metrów wokół albo na terenie przylegającym do instalacji.

Działanie igłofiltrów

Igłofiltry podłączone do kolektora i pompy podciśnieniowej działają w bardzo prosty sposób. Pompa powoduje powstanie podciśnienia w całym układzie, które z kolei odsącza wodę z gruntu, powodując jednocześnie – dzięki zamontowanym filtrom – na oddzielenie od niej cząsteczek stałych. Następnie woda transportowana jest dzięki pompie do miejsca odbioru. System ten najlepiej sprawdza się w glebach uwarstwionych i drobnoziarnistych.

Ważną zasadą działania instalacji z igłofiltrami jest możliwość ustawienia jej stopniowo, na coraz niższych poziomach. Dzięki takiemu rozwiązaniu odwodniona może być gleba o głębokości większej niż standardowo przyjmowane 6 m. Metoda ta sprawdza się więc dobrze także przy wykonywaniu głębokich wykopów.

Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim szybki czas i prostota instalacji. Jednocześnie igłofiltry odporne są na różne warunki atmosferyczne i glebowe, w tym również na korozję, co zapewnia im długoletnią wytrzymałość i możliwość stosowania w wielu projektach. Co więcej, ewentualne części do nich są popularnie dostępne, co zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii powodującej długotrwały zastój w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.