Odnawianie starych mebli.

W nie tak dalekiej przyszłości produkowano stabilne, jakościowe drewniane meble, które nadawały się do użycia przez lata. Nie wyrzucało się mebli z urwanym uchwytem, a szafki nie uginały się pod ciężarem książek. Być może wielu z Was posiada w swoim domu lub garażu meble po rodzicach, PRL-owskie perełki lub stare krzesła. Jednak przybrudzone kurzem i zdartą farba, nie świecą już swoim dawnym blaskiem. Czas dać im drugie życie! Wystarczy trochę pracy, a posłużą jeszcze przez długi czas i będą stanowić unikalną ozdobę do domu w jakości, której nie znajdziesz w Ikei.

Odnowa starych mebli – od czego zacząć?

Odnowa starych mebli to również dobry pomysł na odświeżenie swojego wnętrza i mały remont bez kupowania nowych mebli. Na początek, wybierz, które meble zamierzasz odnowić. Musisz zdecydować czy wystarczy je wymalować, okleić, tapicerować czy wymagają poważnej naprawy.  Pierwsze kroki w odnowie starych mebli mogą być trudne, dlatego warto je czasem oddać w ręce specjalistów lub skorzystać z warsztatów renowacji mebli. Unikniesz wtedy pierwszych błędów i nie zniszczysz ulubionego stolika po babci. Jest to również idealny pomysł na prezent dla męża, brata lub taty, który zawsze o tym marzył.

Jeśli jednak zdecydowałeś/ zdecydowałaś się na samodzielną odnowę swoich mebli,  jesteś w dobrym miejscu. Przygotuj materiały, którymi będziesz pracować i specjalne miejsce do malowania. Usuń z mebli stary lakier, pozbądź się wszelkich dziur i zadrapań. Podłoga musi być zabezpieczona. Miej pod ręką zawsze szmatkę i detergenty do zmycia ewentualnych zachlapań czy brudów z mebli. Równie istotny jest strój ochronny, pełne buty i rękawice.

Czego potrzebujesz do renowacji mebli – podstawowe narzędzia

Większość z nich zapewne już posiadasz, ale jeśli zamierzasz prawidłowo odnowić stare meble, sprawdź, czy posiadasz na stanie:

  • szlifierkę,
  • farbę z kolorem i podkładową,
  • czyste ściereczki bawełniane,
  • folie ochronną,
  • papier ścierny,
  • wałek z gąbki,
  • taśmę malarską,
  • skrobak malarski,
  • pędzle różnej wielkości,
  • płyn do czyszczenia,
  • maseczkę ochronną.

Jaką farbę do odnowy mebli wybrać?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór rodzajów i kolorów przystosowanych do odnowy starych mebli. Postaraj się ocenić, z czego wykonany jest Twój mebel -drewno, płyta laminat czy formit. Przy odnawianiu surowego drewna najczęściej stosuje się bejce lub emalię do drewna. Podkreślają one jego kolor i naturalność. Jeśli chcemy nadać mu nowy kolor, powinniśmy sięgnąć po farbę kredową. Najbardziej odporna na zarysowania jest farba ftalowa. Nadaje się do odnowy kuchennych blatów i pokrycie sklejki. Można nią również wymalować meble z laminatu, chociaż do tego stosuje się również lakieru olejnego. Jeśli remontujesz meble do pokoju dziecięcego,  najbezpieczniejszym wyborem dla ich zdrowia będzie farba akrylowa.

Jak odnowić stare meble?

Kiedy wszystko jest już przygotowane czas zabrać się do pracy. Każdy mebel powinno się malować cienkimi warstwami po kilka razy. Zapobiega to powstaniu nieestetycznych plam i zacieków. W zależności od rodzaju farby warunków między warstwami należy odczekać od pół godziny do nawet 4-5 godzin przy farbach akrylowych. Daj im czas wyschnąć. Kolejne warstwy możesz przecierać papierem ściernym, aby zwiększyć przyczepność farby.

Poza wymalowaniem możesz dać nowe życie również swoim kanapom i tapicerowanym krzesłom. Ocen ich stan i zastanów się, czy jesteś w stanie do zrobić samodzielnie. Będziesz potrzebować tkaniny obiciowej, zszywacza tapicerskiego oraz gąbki tapicerskiej i pistoletu z klejem na gorąco. Samodzielne tapicerowanie jest możliwe tylko przy łatwych i  prostych meblach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.