Mężczyzna rozmawia z kobietą o cofce ścieków z kanalizacji

Artykuł sponsorowany.

Wybicie kanalizacji lub szamba w mieszkaniu to koszmar dla wszystkich domowników. Wielu z nas, na samą myśl o takiej katastrofie mam gęsią skórkę. Co to jest cofka wody z kanalizacji i jakie są jej najczęstsze przyczyny? Co należy zrobić i do kogo zadzwonić, kiedy zmuszeni będziemy zamówić sprzątanie po zalaniu w pomieszczeniu mieszkalnym lub piwnicy? Odpowiedź na te pytania znajdziesz, czytając dalej ten artykuł.

Czym jest cofka ścieków z kanalizacji?

To, co popularnie nazywane jest cofką z kanalizacji to przepływ zwrotny w rurach kanalizacyjnych w kierunku budynku. Układ przewodów wodociągowych znajdujący się poza granicą naszej działki to nie jest część naszej przydomowej infrastruktury. Dostęp do wody zapewnia nam zazwyczaj zewnętrza firma wodociągowa i to po jej stronie leży obsługa tej magistrali. Do najczęstszych przyczyn cofnięcia się obiegu wody w rurach kanalizacyjnych dochodzi z powodu niedrożność sieci wodociągowej bądź intensywnych  opadów deszczu, które przedostają się do sieci kanalizacji.

Co możemy znaleźć w zatkanej rurze wodociągowej?

Oczywiście, zatykanie się rur kanalizacyjnych najczęściej ma miejsce w starych budynkach i ma to związek ze stanem miejskiej infrastruktury wodociągowej. Odkładający się przez wiele lat kamień i nieczystości powodują,  że światło rur jest coraz mniejsze. Niestety naszym, nieodpowiedzialnym działaniem przyczyniamy się do pogorszenia sytuacji. Do muszli klozetowych trafiają bowiem rzeczy, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Mieszkańcy wrzucają tam nie tylko ręczniki papierowe czy podpaski, ale także zepsute mięso, czy resztki tłustego jedzenia. Tłuszcz tworzy skupiska, które zatykają rury i czynią je niedrożnymi. Jakie mamy możliwości, aby nasza kanalizacja nie robiła nam przykrych niespodzianek?

Co zrobić, gdy dojdzie do cofki

Po pierwsze działania prewencyjne. Na pewno pomoże tu odpowiedzialne korzystanie z toalety i zlewu w kuchni. Nie wrzucajmy tam rzeczy, które nigdy nie powinny tam trafić. Co jednak zrobić, gdy cofanie się ścieków z kanalizacji stanie się faktem, a nasz zlewozmywak czy muszla WC się zapcha lub dojdzie do wybicia nieczystości?

Urządzenia pomagające udrożnić kanalizację

Muszlę klozetową możemy spróbować udrożnić za pomocą przepychacza sanitarnego tzw. dzwonu. To bardzo proste narzędzie składające się z gumowej kształtki umieszczonej na drewnianej rączce. Używając go, poruszamy materiał zalegający w instalacji odpływowej, wprowadzając w ruch wodę znajdującą się nad odpływem.  Wywoływany przez nas ruch wytwarza naprzemienne zmiany ciśnienia, które działa na wodę jak pompa ssąco- tłocząca.

W przypadku cofki w muszli klozetowej sprawdzi się sprężyna hydrauliczna. Spiralę wprowadza się głęboko do wnętrza muszli i obraca korbką. Sprawia to, że tzw. żmijka obrotowa sięga w głąb kanalizacji i rozbija zgromadzone tam zanieczyszczenia. Taką spiralę można nabyć w wielu marketach budowlanych, a jej cena nie jest wygórowana.

Sprzątanie po zalaniu — sprawdzone metody zapobiegania powodzi

Tak jak w przypadku medycyny i tu lepiej jest zapobiegać niż zmagać się ze skutkami cofki z kanalizacji i zamawiać kosztowne sprzątanie po zalaniu https://www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-zalaniu-poznan/. Najprostszym działaniem profilaktycznym jest systematyczne stosowanie specjalistycznych granulatów lub żeli. Na bieżąco udrażniają one rury i odpływy kanalizacyjne. Od wielu lat specjaliści z firmy Kastelnik bardziej polecają te drugie, gdyż w przeciwieństwie do granulatów nie tworzą dużych grud, które same w sobie mogą zatykać  kanalizację.

Wszystkie te starania mogą okazać się jednak całkowicie bezskuteczne, gdy intensywne deszcze spowodują przeniknięcie wód opadowych do kanalizacji. Każda rura ma swoją przepustowość, a duża ilość opadów atmosferycznych powoduje efekt kuli śnieżnej, której nie da się zatrzymać w żaden sposób. 

Jak działają urządzenie przeciw zalewowe?

Aby spróbować uniknąć kłopotów związanych z czyszczeniem po zalaniu, warto zainstalować w naszym domu urządzenie przeciw zalewowe. Kanalizacyjne zawory zwrotne zwane inaczej zasuwami burzowymi pozwolą uchronić nas  przed zalaniem na skutek cofki z kanalizacji. Ich budowa i zasady działania są bardzo proste. Swobodnie zawieszona klapka pozwala na przepływ ścieku w kierunku kanału odpływowego.  Gdy następuje przepływ zwrotny, klapka zamyka przewód i uniemożliwia cofnięcie się ścieków do pomieszczeń mieszkalnych. Po ustaniu przepływu zwrotnego klapka wraca do poprzedniego stanu i ścieki znowu płyną we właściwym kierunku.

Oczywiście, tego rodzaju urządzenia są produkowane z wysokiej jakości polipropylenu, który jest odporny na działanie silnych środków chemicznych i ścieków gorących. Kanalizacyjne zawory zwrotne działają samoczynnie, bez dodatkowego zasilania. Na rynku są jednak dostępne wersje sterowane elektronicznie i z napędem elektrycznym. W sposób optyczny i akustyczny  taki zawór sygnalizuje swój stan pracy. Fachowcy polecają zawory sterowane elektronicznie w przypadku, gdy w ściekach znajdują się fekalia.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzeń do wykrywania zalania?

Przy zakupie zasuwy burzowej trzeba wziąć pod uwagę rodzaj odprowadzanych ścieków, średnicę odpływu i  miejsce montażu urządzenia. Nie każdy z nas wie, iż ścieki dzielimy na tzw. ścieki czarne, czyli zawierające fekalia i ścieki szare, wolne od fekaliów. Te pierwsze pochodzą z pisuarów i spłuczek zbiornikowych, natomiast ścieki szare  wypływają z umywalek i zlewozmywaków kuchennych.

Wszystko pięknie, ale …

Aby dobrze dopasować kanalizacyjny zawór zwrotny, trzeba też znać średnicę zbiorczego kolektora kanalizacyjnego. Dla gospodarstw domowych ta średnica wynosi 110 mm do 160 mm. Dla dużych obiektów budowlanych wskazana jest  wielkość do 200 mm. Zasuwy burzowe montuje się na poziomych przewodach odpływowych przed budynkiem lub na przewodzie przykanalik przed podłączeniem do sieci zewnętrznej. Można także zainstalować kinetę z zasuwą burzową w studzienkach z tworzywa sztucznego bądź betonu. Kolejnym rozwiązaniem jest montaż pionowej zasuwy burzowej o średnicy 50 mm w piwnicy.

Opisany wyżej sposób zabezpieczenia się przed zamówieniem usługi tj. usuwanie szkód po zalaniu https://www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-zalaniu/ na pewno uchroni nas przed zwrotnym przepływem ścieków. Unikniemy w ten sposób cofki z kanalizacji, strat materialnych w mieszkaniu i oszczędzimy sobie nieprzyjemnego sprzątania po zalaniu wodą, bez znaczenia czy szarą, czy czarną. Zniknie też widmo zalania sąsiadów, co nikomu nie jest przecież obojętne.

Jakie wnioski na koniec?

Powinniśmy być świadomi, że cofka spowodowana wielkimi opadami deszczu nie do końca jest zjawiskiem od nas niezależnym. Pojawiające się w ostatnim okresie katastrofalne opady w Europie i nie tylko są widocznym skutkiem ocieplania się klimatu. W te wakacje byliśmy świadkami ogromnych tragedii i powodzi, jakie miały miejsce w Niemczech i innych krajach. To zjawisko jest niestety związane z  nieodpowiedzialną gospodarką człowieka i naszym niepohamowanym konsumpcjonizmem. Wydawać nam się może, że sami niewiele zdziałamy w rozwiązaniu tego trudnego problemu. Nic bardziej mylnego! Każde, nawet najdrobniejsza czynność na rzecz środowiska naturalnego to drobna cegiełka w wielkim procesie naprawiania stanu Matki Ziemi. Pamiętajmy o tym,  przy okazji cofki z kanalizacji, starajmy się żyć odpowiedzialnie, zanim spotka nas nieszczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.