Szafa narożna w sypialni

Naroża wnętrza to miejsca dość kłopotliwe w aranżacji. Wielu związanych z tym problemów można uniknąć dzięki szafom narożnikowym. Co trzeba o nich wiedzieć przed zakupem?

Szafa narożnikowa to jeden z najlepszych sposobów na zagospodarowanie tej nieco problematycznej przestrzeni. Nie tylko ma dużą pojemność, lecz także idealnie dopasowuje się do dwóch przylegających ścian, umożliwiając pełne wykorzystanie rogów pomieszczenia. Od czasu, kiedy z naszych mieszkań zaczęły znikać meblościanki, to właśnie one przejęły funkcję głównego i najbardziej pojemnego mebla do przechowywania.

Ze względu na duże znaczenie szaf narożnych, od ich funkcjonalności i wyglądu wymagamy naprawdę wiele. Wybór niskiej jakości lub niedostosowanego do naszych potrzeb mebla może więc wiązać się z wieloma problemami w późniejszej eksploatacji. Jak ich uniknąć? Na to pytanie odpowiadamy w nowym artykule.

Szafa narożna. Gotowy model czy mebel na wymiar?

Kupując szafę narożną, do wyboru mamy dwa rozwiązania – mebel gotowy lub wykonany na wymiar. Jeśli chodzi o pierwszą opcję, jej największą zaletą jest na pewno cena. Gotowe szafy narożne są znacznie tańsze od egzemplarzy produkowanych na zamówienie, co wynika z szybszego i mniej skomplikowanego procesu oraz możliwości zastosowania technik seryjnych. Są też dostępne od ręki, często w wersjach już złożonych lub bardzo łatwych do samodzielnego montażu.

Szafy na wymiar są wprawdzie droższe, a ich montaż może przysporzyć sporych trudności, ale w dłuższej perspektywie okazują się dużo lepszym wyborem. Można idealnie dostosować je do warunków w danym pomieszczeniu, w pełni wykorzystując dostępną przestrzeń. Mowa tu zarówno o miejscu na podłodze, jak i wysokości wnętrza, bo meble na wymiar zazwyczaj są wykonywane tak, by pokrywały całą ścianę – od sufitu do podłogi.

Szafa narożna. Jaki rodzaj drzwi warto wybrać?

Przy zamawianiu szafy narożnikowej należy wybrać sposób jej otwierania. Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • drzwi przesuwne: to najczęściej wybierany sposób otwierania szaf narożnych. Jego popularność wynika przede wszystkim z dużej oszczędności miejsca oraz braku potencjalnych problemów przy używaniu w meblach o niewielkich rozmiarach;
  • drzwi uchylne: najprostszy typ drzwi w szafach, wykorzystujący umocowanie skrzydeł na zawiasach. Wyposażone w niego szafy narożne są tanie, ale przy otwieraniu zajmują więcej miejsca. Często też nie pozwalają w pełni wykorzystać zalet narożnego mebla;
  • drzwi składane: znane też jako przesuwno-uchylne, stanowią połączenie obu wspomnianych typów. To rozwiązanie najbardziej ergonomiczne, pozwalające w pełni wykorzystać miejsce w szafie oraz optymalnie zaaranżować wnętrze.

Na https://www.komandor.pl/meble/szafy-narozne każdy typ drzwi do szaf dostępny jest w wersjach z różnymi wypełnieniami – pełnymi oraz z przeszkleniami lub lustrami. Dzięki temu, gdy chcemy zamówić mebel, możemy wybrać rozwiązanie, które najlepiej wpisze się w projekt pomieszczenia oraz dopasuje do stylistyki pozostałych elementów aranżacji.

Samodzielny montaż szafy narożnej. Czy to możliwe?

Szafy narożnikowe na wymiar są dość skomplikowanymi konstrukcjami. To wynik idealnego dopasowania do każdej krzywizny, gniazd elektrycznych i innych elementów ściany, podłogi i sufitu. Sprawia to jednak, że ich montaż wymaga użycia specjalnych narzędzi, jest też dość trudny dla osób niemających odpowiednich umiejętności.

Przy wyborze firmy oferującej szafy narożne warto sprawdzić, czy w cenie oferuje ona także jej złożenie oraz transport elementów. Dzięki temu zyskamy pewność, że gotowy mebel będzie w stu procentach zgodny z zamysłem projektanta. Takie rozwiązanie to też gwarancja, że jego funkcjonalność zostanie zachowana nawet w najmniejszych szczegółach, a eksploatacja nie będzie wiązać się z żadnymi problemami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.