Płacenie pieniędzmi

Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów i różnych usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej mają obowiązek prowadzenie ewidencji przy użyciu kas fiskalnych. Jest to zgodne z Ustawą o podatkach od towarów i usług. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat kasy fiskalnej i kasy fiskalnej online.

Kto ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej?

Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych. Jednak zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z 2017 roku jest kilka odstępstw od tej reguły.

Jeżeli podatnik osiąga swoje przychody na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a udział w jego obrotach uzyskanych ze sprzedaży w poprzednim roku był wyższy nić 80%. Ponadto jeden z wyjątków od obowiązku posiadania kasy fiskalnej dotyczy także sprzedaży wysyłkowej.

Co musi być ewidencjonowane na kasie?

Zgodnie z rozporządzeniem bezwzględnie należy ewidencjonować na kasie fiskalnej następujące kwestie:

  • dostawy gazu,
  • części silnika,
  • nadwozi,
  • przyczep i naczep,
  • poszczególnych części przyczep, naczep i pojazdów,
  • sprzętów radiowych, telewizyjnych,
  • sprzętu fotograficznego,
  • różnych nośników danych,
  • perfum oraz wód toaletowych,
  • usług z zakresu przewożenia pasażerów, naprawy pojazdów, wymiany opon, doradztwa podatkowego, usług rozrywkowych i kulturalnych, rekreacji itd.

Kasa fiskalna online

Mówiąc o kasach fiskalnych nie można pominąć kwestii kas fiskalnych online. Powoli stają się one absolutnym standardem w najróżniejszych branżach. Różnią się one od kas tradycyjnych tym, że są połączone od siebie i przesyłają zdalne informacje do Centralnego Reozytorium Kas. Dzięki temu urząd skarbowy może dokładnie monitorować proces sprzedaży.

Po początku 2020 roku kasy fiskalne online są wymagane w takich miejscach jak stacje benzynowe, warsztaty motoryzacyjne i punkty wulkanizacji. Natomiast od początku 2021 roku są one wymagane w gastronomii, a także w hotelarstwie. W kolejnych miesiącach ich wprowadzenie będzie obowiązkowe w kolejnych przedsiębiorstwach. Docelowo kasy online powinny być wykorzystywane w każdej branży.

Przedsiębiorcy, którzy wymieniają kasę mogą skorzystać z dodatkowych ulg podatkowych. Obecnie są one różne 90% ceny zakupu.

Warto także zaznaczyć, że wprowadzenie kas fiskalnych online wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Należy zdecydować się na urządzenia, które są wyposażone w potwierdzenia prezesa Głównego Urzędu Miar. Ważne jest zawarcie umowy z serwisantem, który posiada odpowiednie uprawnienia, a także zapewnienie dostępu do Internetu i dokonanie instalacji w obecności serwisanta.

Warto na bieżąco śledzić pojawiające się przepisy i kierować się nimi podejmując decyzje związane ze swoim przedsiębiorstwem.

Sprawdź też kasy fiskalne we Wrocławiu na netvet.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.