Sposoby na ogrzewanie domu

W gospodarstwach domowych coraz częściej spotykamy różnego rodzaju ekologiczne rozwiązania. Można je stosować zarówno na etapie konstrukcyjnym, jak i przy wyposażaniu poszczególnych pomieszczeń. Ogrzewanie domu jest jednym z tych systemów, które pozostawia naprawdę sporo miejsca na ekologię, ta zaś może opłacać się podwójnie. Po pierwsze oszczędza naszą planetę, środowisko, w którym wszyscy żyjemy, a to ma także przełożenie na nasze zdrowie (i dalsze oszczędności). Po drugie – ekologiczne ogrzewanie domu to bardzo często także najtańsze ogrzewanie domu, a więc ekologia opłaca się także w sensie dosłownym, materialnym. Poznaj nowoczesne sposoby ogrzewania domu, które przyniosą ulgę Twojemu środowisku i portfelowi.

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie domu może opierać się na różnych technologiach, z których każda ma swoje wady i zalety. Ogólnie rzecz biorąc, nowoczesne ogrzewanie opiera się na efektywności energetycznej, to znaczy takim zużyciu paliwa, które da maksymalne efekty (ogrzewania), jednocześnie korzystając z najbardziej „zielonych źródeł” tej energii, czyli pochodzącej z powietrza, wody czy gruntu.

Widać wyraźnie, że ogrzewanie domu węglem nie spełnia tych kryteriów. Zresztą staje się ono coraz trudniejsze, ponieważ unijne i państwowe przepisy wprowadzają coraz więcej regulacji, a dostosowywanie się do nich bywa kosztowne. Często bardziej opłaca się zmienić cały system ogrzewania. Można na przykład przejść na piec gazowy lub piec na olej opałowy. To dość drogie instalacje, ale są wygodne w użytkowaniu, ekologiczne i skutecznie ogrzewają dom. Tańsze są natomiast kotłu na biomasę, która również jest ekologicznym paliwem grzewczym.

Piece na gaz czy olej opałowy oraz kotły na biomasę to łatwo dostępne i obecnie już sprawdzone sposoby na ogrzewanie domu.

Warto jednak zainteresować się także nieco bardziej przyszłościowymi rozwiązaniami. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się pompy ciepła. Pobierają one ciepło z otoczenia, a następnie wykorzystują je do ogrzania wnętrza domu. Pompy takie są bardzo ekologiczne, ponieważ nie wykorzystują żadnego materiału opałowego, nie spalają węgla, oleju czy gazu. Nie produkują też dymu czy popiołu. Można by pomyśleć, że niewymagające pompy to najtańsze ogrzewanie domu, i w tej perspektywie rzeczywiście tak jest, ale niestety za niskimi kosztami eksploatacji pomp stoi bardzo wysoki koszt ich zakupu i montażu.

Kolejnym przyszłościowym rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Ogrzewanie domu tym sposobem opiera się na kolektorach słonecznych, które obecnie spotkać możemy na wielu dachach. Kolektory zbierają energię słoneczną i zamieniają w elektryczną. Można ją następnie wykorzystać do ogrzania domu (np. w popularnych systemach ogrzewania podłogowego). Problem w tym, że fotowoltaika działa wydajnie, kiedy świeci słońce, a ogrzewania potrzebujemy zwykle w miesiącach, gdy dostęp do słońca jest ograniczony. Aby ogrzewanie domu jedynie tą metodą było skuteczne i wydajne, trzeba jeszcze poczekać na dalszy rozwój technologii umożliwiający lepsze działanie paneli słonecznych, a także łatwiejsze magazynowanie zbieranej przez nie energii. Dziś fotowoltaika służy czasem jako dodatkowy system, uzupełniany np. przez kotły na biomasę.

Nowoczesne sposoby na ogrzewanie domu są tanie w eksploatacji – a przynajmniej tańsze niż tradycyjne systemy na węgiel. Niższe są też zazwyczaj koszta serwisowania czy konserwowania. Z dużym wydatkiem musimy się liczyć natomiast na początku, w momencie zakupu systemu. Jednak warto podjąć tę inwestycję nie tylko ze względu na opłacalność w dłuższej perspektywie, ale także na wygodę, ponieważ obsługa nowoczesnych kotłów czy pomp jest zwykle bardzo prosta. Czysta energia grzewcza oznacza oczywiście brak zanieczyszczeń w środowisku naturalnym, ale zwykle idzie ona w parze z czystością samego systemu – nieporównywalną z bałaganem generowanym przez piece węglowe. Warto zatem – dla wygody, oszczędności, zdrowia i środowiska – postawić na nowoczesne ogrzewanie domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.