sprzątanie po remoncie

Kucie, szlifowanie, wiercenie i malowanie już za nami. Ekipa fachowców właśnie zeszła z frontu robót, a my cieszymy się, że możemy wreszcie zakończyć skomplikowaną i męczącą operację pod hasłem „remont”. Zanim jednak będziemy mogli w pełni cieszyć się odnowionym wnętrzem, czeka nas jeszcze wielkie sprzątanie. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy.

Sprzątanie po remoncie

Kucie, szlifowanie, wiercenie i malowanie już za nami. Ekipa fachowców właśnie zeszła z frontu robót, a my cieszymy się, że możemy wreszcie zakończyć skomplikowaną i męczącą operację pod hasłem „remont”. Zanim jednak będziemy mogli w pełni cieszyć się odnowionym wnętrzem, czeka nas jeszcze wielkie sprzątanie. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy.

Przed remontem

O sprzątaniu po remoncie warto pomyśleć, zanim jeszcze wpuścimy do domu ekipę majstrów. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie zabezpieczenie mebli i wyposażenia remontowanych pomieszczeń, by nie uległy uszkodzeniu lub nadmiernemu zabrudzeniu w trakcie prac. Dotyczy to zwłaszcza elementów, które nie mogą zostać usunięte z pomieszczenia na czas remontu. Meble zakryjmy szczelnie folią malarską, a podłogi i ściany zabezpieczmy kartonami (dotyczy to także ciągów komunikacyjnych prowadzących do remontowanego pomieszczenia). Nie żałujmy przy tym taśmy malarskiej – za jej pomocą zlikwidujemy szczeliny, przez które może przedostać się pył i kurz. Warto też oddzielić strefę remontową od innych pomieszczeń – w progu zawieśmy folię, a na podłodze połóżmy wycieraczkę lub szmatę.

Wynosimy śmieci

Sprzątanie po remoncie rozpoczynamy od usunięcia z pomieszczenia wszystkich śmieci, narzędzi oraz materiałów budowlanych, które pozostawiła po sobie ekipa remontowa. Profesjonalne firmy świadczące usługi budowlane i wykończeniowe powinny same o to zadbać, w praktyce bywa jednak z tym różnie. Kolejnym etapem jest usunięcie z wyremontowanego pomieszczenia folii, kartonów i taśm malarskich.

Usuwamy kurz i pył

Teraz możemy przejść do czyszczenia pomieszczenia. Przydadzą się nam do tego odpowiednie narzędzia. Podstawowym wyposażeniem jest odkurzacz przemysłowy, który skutecznie usunie drobny pył i kurz z podłogi praz innych płaskich powierzchni. Jeśli nie dysponujemy takim narzędziem, nie zastępujmy go zwykłym odkurzaczem domowym, ponieważ drobiny pyłu, które pozostały po remoncie, mogą do trwale uszkodzić – lepiej zdać się na zwykłą szczotkę i szufelkę. Pamiętajmy, że by skutecznie usunąć cały kurz i pył z wyremontowanego pomieszczenia, zamiatanie trzeba będzie kilkakrotnie powtórzyć. Tę czynność warto wykonywać przy otwartym oknie, by suche osady nie kotłowały się w pomieszczeniu. Podczas usuwania pyłu i kurzu z wykładzin niezbędne będzie użycie specjalnego odkurzacza kolumnowego z elektroszczotką a do pracy „na mokro” i wyczesaniu brudu z materiału dobrze jest użyć szorowarki walcowej a dopiero na ostatnim etapie prania – odkurzacza piorącego.

Czyszczenie na mokro

Kolejny etap sprzątania po remoncie to mycie na mokro. W tym wypadku powinniśmy zacząć od elementów znajdujących się w górnej części pomieszczenia i stopniowo kierować się ku dołowi. Do mycia posadzki przyda się dobrej jakości mop z wiadrem oraz wydajne środki czyszczące. Okna, parapety, kaloryfery, drzwi i ościeżnice warto czyścić z użyciem chłonnych ściereczek i gąbek oraz domowych detergentów. Z ich pomocą z łatwością usuniemy nie tylko kurz i pył, ale też większość pozostałości po masie szpachlowej czy farbie. W przypadku uporczywych zabrudzeń, np. plam po farbie olejnej, konieczne będzie użycie bardziej specjalistycznych preparatów (np. rozpuszczalników). Przed ich zastosowaniem sprawdźmy, czy nie uszkodzą czyszczonych powierzchni.

Uwaga na odnowione powierzchnie

Zachowajmy szczególną ostrożność podczas czyszczenia nowych elementów wnętrza. Mycie dopiero co położonych płytek nie powinno stanowić problemu, ale próba wyczyszczenia świeżo malowanych ścian lub elementów drewnianych może się źle skończyć – zwykle musi bowiem minąć kilka tygodni, zanim takie powierzchnie osiągną odpowiednią trwałość i pełnię walorów użytkowych.

Meblowanie i urządzanie

Dopiero po dokładnym wyczyszczeniu wyremontowanego wnętrza możemy przystąpić do jego urządzania. Takie odświeżone pomieszczenia często wykańcza się i dekoruje z wykorzystaniem tych samych mebli i dodatków, które stały w nich przed remontem. Je również należy dokładnie wyczyścić. Powierzchnie drewniane, metalowe i z tworzyw sztucznych wystarczy zwykle przetrzeć wilgotną szmatką. Te czynności wykonujmy bardzo ostrożnie – podczas remontu mógł na nich osadzić się ostry pył.

Odświeżenie wykładzin i odnowienie tapicerowanych mebli

Dywany i wykładziny, które powróciły do pomieszczenia po remoncie, warto wyprać, co pozwoli pozbyć się z nich kurzu, wyeliminować roztocza, usunąć uporczywe plamy oraz przywrócić im oryginalny kolor. Podobne zabiegi warto zaserwować tapicerowanym meblom – sofom, kanapom i fotelom. Tę operację można wykonać samodzielnie, ale znacznie lepsze efekty da profesjonalne pranie tapicerek, po którym nawet bardzo zaniedbane dywany i kanapy odzyskują walory estetyczne. Odświeżanie dywanów i wykładzin rutynowo wykonuje się chociażby w hotelach i instytucjach publicznych, w których nie ma możliwości ich usunięcia w czasie odświeżania pomieszczeń. Po zakończonym remoncie pamiętajmy o regularnym dbaniu o tapicerkę materiałową – chodzi przede wszystkim o cotygodniowe odkurzanie, a także okresowe pranie dywanów i mebli, które należy powtarzać w zależności od potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.