Budowa domu to wielkie przeżycie, ale także szereg obowiązków i decyzji do podjęcia w zakresie, na którym jako laicy mamy prawo się nie znać. Warto jednak wiedzieć, że istnieją wśród nich takie zagadnienia, które łatwo jest sobie przybliżyć, by dysponować wystarczającą wiedzą do dyskusji z projektantem czy wykonawcą. Jednym z nich są balkony francuskie, które odbiegają formą i przeznaczeniem od swoich standardowych odpowiedników. Mimo braku klasycznej płyty, cieszą się dzisiaj ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów. Co powinieneś o nich wiedzieć?
Balkony francuskie – podstawowe informacje
Nowoczesne balkony francuskie możesz dzisiaj zobaczyć w naprawdę wielu miejscach – zarówno na biurowcach, jak i blokach czy domach jednorodzinnych. To bardzo charakterystyczne długie przeszklenia, najczęściej zupełnie pozbawione parapetu zewnętrznego. W standardzie są montowane ok. 15 cm powyżej podłogi, a ich długość niemal równa się wysokości piętra. Okna balkonowe wykorzystywane w nich to zarówno modele otwarte lub zamknięte, w zależności od potrzeb inwestora. Całość wieńczą balustrady francuskie, które niemal zlewają się z oknem. Inna nazwa dla takich rozwiązań to portfenetry.
Warto zauważyć, że balkony francuskie doskonale odpowiadają potrzebom nowoczesnego klienta – są minimalistyczne i wpisują się w obecne trendy. Sam zamysł jednak nie jest w architekturze niczym nowym, bowiem pierwsze wzmianki o nich pochodzą już z baroku. W kolejnych wiekach częstotliwość ich montażu była znacznie mniejsza, jednak dzisiaj przeżywają prawdziwe odrodzenie. Współcześni inwestorzy szukają bowiem rozwiązań prostych i eleganckich, by domy były minimalistyczne i estetyczne. Balkony francuskie doceniamy jednak nie tylko ze względu na ich wygląd. Warto poznać ich inne zalety.
Balkony francuskie dają wiele możliwości, jeśli chodzi o sposób ich wykonania. Warto podkreślić, że ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa poruszających się po domu użytkowników, stosuje się w nich tafle szkła bezpiecznego albo pleksiglas wysokiej klasy.
Zastosowanie balkonów francuskich
Jedną z ogromnych zalet balkonów francuskich jest fakt, że można wykorzystywać je niemal wszędzie. To doskonałe rozwiązanie w budynkach biurowych i domach jednorodzinnych. Projektant musi jedynie dopasować je do wybranego przez inwestora stylu, dzięki czemu bryła budynku będzie prezentowała się elegancko i spójnie. Nie sposób zaprzeczyć, że to jedno z najlepszych rozwiązań w modernistycznych projektach. Dają wyjątkowy efekt zwłaszcza w przypadku, gdy zastosujemy je na kilku poziomach budynku – zyska dzięki temu rytm i będzie wysmuklona optycznie.
Istotną zaletą balkonów francuskich jest ich duża tafla szkła, które efektywnie wpuszcza do wnętrza promienie słoneczne. Pozwalają więc realnie zaoszczędzić na energii elektrycznej, ponieważ ograniczają używanie światła sztucznego. To jedno z częściej wybieranych rozwiązań wśród osób, które cenią sobie działania z myślą o dobru planety. Nie znajdziesz w nich płyt, które tworzą tzw. mostki termiczne. Jak widzisz, to nie tylko bardzo estetyczne, ale również funkcjonalne rozwiązania.
Balustrady francuskie
Tego rodzaju balkony wyróżnia nie tylko podłużna tafla szkła i brak płyty balkonowej, ale także balustrady francuskie. Choć najczęściej stanowią one po prostu element użytkowy budynku, w tym przypadku główną ich cechą jest estetyka, która pięknie dopełnia bryłę. Tego rodzaju rozwiązania montujemy tuż obok przeszklenia – w ten sposób integrują się z oknem. To bardzo ważne, by precyzyjnie je do niego dopasować.
Nowoczesne balkony francuskie podkreślają charakter budynków biurowych i mieszkalnych. Dzięki eleganckim balustradom osiągnięty efekt łączy w sobie minimalizm i ponadczasową klasykę, które wpisują się w większość aranżacji, jednocześnie przyciągając wzrok przechodniów. Całość jest odporna na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne, co pozwala na ich użytkowanie przez lata.