Betonowa płytra tarasowa

Przy wykończeniu naszego wymarzonego domu elementem, o który warto zadbać jest przestrzeń na zewnątrz. W ciepłe wiosenne i letnie dni taras stanowi idealne miejsce do odpoczynku, relaksu, a także spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół. Jego odpowiednia aranżacja powinna cieszyć oko i służyć nam przez długie lata, dlatego warto skorzystać z trwałych i solidnych rozwiązań. Wśród nich wyróżniają się betonowe płyty tarasowe, których zarówno walory estetyczne, jak i najwyższa jakość spełni oczekiwania najbardziej wymagających.

Płyty tarasowe betonowe – materiał niezniszczalny

Aranżacja tarasu wymaga zwrócenia uwagi na szereg czynników, od których zależeć będzie poziom zadowolenia z przeprowadzonej inwestycji. Bezdyskusyjnie taras jest miejscem narażonym na działanie nieustannie zmieniających się warunków atmosferycznych. Palące sierpniowe słońce, listopadowa słota, czy lutowe mrozy – niezależnie od pory roku nasze rozwiązanie powinno zdać egzamin z trwałości i wytrzymałości. Naprzeciw tym problemom wychodzą płyty betonowe na taras. Ich struktura gwarantuje całkowitą odporność na zmieniającą się pogodę. Już w procesie produkcji zostają one zabezpieczone przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, co chroni materiał przed szybkim zużyciem i niszczeniem.

Kolejnym atutem betonowych płyt tarasowych jest zmniejszona absorpcja ciepła. Ze względu na działanie promieniowania słonecznego „zabetonowane” powierzchnie zewnętrzne narażone są na nadmierne nagrzewanie. Produkty na taras marki Dasag posiadają wysoki współczynnik SRI (odbicia promieni słonecznych), dzięki czemu są bardziej odporne nawet na kilkudziesięciostopniowe upały. Z drugiej strony celująco zdają one egzamin również w przypadku temperatur poniżej zera, dzięki swoim mrozoodpornym właściwościom.

Taras z płyt betonowych – praktyczny…

Niemniej istotne są również walory wpływające na łatwość użytkowania płyt betonowych tarasowych. Ich struktura gwarantuje bezproblemową pielęgnację przez długie lata. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy zwiększoną eksploatację, przez co utrzymanie powierzchni w idealnym stanie jest niezwykle proste. Na pierwszy plan wysuwa się także prawdziwa wisienka na betonowym torcie – antypoślizgowa powierzchnia. Dzięki niej użytkowanie jest całkowicie bezpieczne i komfortowe, co ma kolosalne znaczenie w przypadku zarówno najmłodszych, jak i najstarszych domowników lub gości.

…i elegancki

Jednak to oczywiście nie wszystko. Nawet najbardziej praktyczny, wytrzymały i solidny materiał nie będzie atrakcyjny jeśli jego walory estetyczne pozostawią wiele do życzenia. W przypadku płyt tarasowych betonowych jest wprost przeciwnie. Nowoczesny, minimalistyczny design bije w ostatnim czasie rekordy popularności, a jego najmocniejszą kartą przetargową są właśnie betonowe płyty. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Eleganckie i jednocześnie subtelne wzornictwo, szeroki wybór kształtów, a także bogata paleta barw, współgrająca z kolorami natury. Te elementy sprawiają, że płyty betonowe tarasowe wkomponują się w otaczający nas krajobraz i idealnie dopełnią przestrzeń wokół domu czy ogrodu. Możliwości aranżacyjne tarasu z płyt betonowych są praktycznie nieograniczone, a zakres dostępnych opcji sprawia, że każdy znajdzie rozwiązanie skrojone na swoją miarę, które zachwyci niepowtarzalnym designem.

Płyta tarasowa

Bo jak nie beton, to co?

Oczywiście płyty betonowe na taras nie są jedynym dostępnym na rynku budowlanym rozwiązaniem. Oferta jest bardzo szeroka i na pierwszy rzut oka niezwykle atrakcyjna. Tylko czy aby na pewno? Wybierając podłoże tarasu, warto zwrócić uwagę na to, że szeroko dostępne produkty spełniają większość z wyżej wymienionych, pożądanych wymagań. Płytki klinkierowe, tarasy drewniane, czy wykonane z płyt kompozytowych posiadają liczne zalety, jednak tylko płyta tarasowa betonowa gromadzi w sobie każdą z nich.

Dużą popularnością cieszą się ostatnio tarasy drewniane. Ich walory estetyczne są niepodważalne, jednak wymagają one długotrwałej, czasochłonnej i kosztownej pielęgnacji. Dodatkowo tego typu podłoże jest mniej odporne na niszczenie i uszkodzenia mechaniczne. Ciekawą alternatywę dla drewna stanowią deski kompozytowe. Niestety nie są one odporne na wysoką temperaturę, a działanie czynników atmosferycznych może bardzo szybko doprowadzić do powstawania zacieków i odbarwień.

W ostatnim czasie popularne stały się również płyty klinkierowe. Jednak problem z inwestycją opartą na tym materiale pojawia się w momencie, w którym okaże się on słabej jakości. O co w praktyce nietrudno. Często, w stosunkowo niedługim czasie, na powierzchni pojawiają się pęknięcia, a nawet odkształcenia. Dodatkowo, płyty klinkierowe wystawione na działanie promieni słonecznych, w przeciwieństwie do płyt tarasowych betonowych, przez długi czas utrzymują wysoką temperaturę, co w upalne letnie dni może być uciążliwe dla użytkowników.

Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy rozważanych opcji. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku inwestycji długoterminowych, do których należy również wykończenie przestrzeni wokół naszego domu. Dlatego wybór materiału powinien być dobrze przemyślany. Z drugiej strony jednak, przy bliższym zgłębieniu tematu, szybko okazuje się, że tak naprawdę…nie ma się nad czym zastanawiać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.