Marmurowy, biały blat w kuchni

Marmur to jeden z najbardziej luksusowych i prestiżowych kamieni naturalnych. Od wieków cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zwłaszcza wśród miłośników cennych i efektownie prezentujących się rozwiązań. Nic więc dziwnego, że sporo osób urządzających swoją docelową kuchnię, poważnie rozważa inwestycję w marmurowe blaty kuchenne. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że marmur nie jest materiałem szczególnie polecanym do tego zastosowania przez specjalistów.

Marmurowe blaty kuchenne z kamienia. Dlaczego budzą tyle kontrowersji?

Marmur to naturalny kamień, który na tle innych gatunków wyróżnia się przede wszystkim swoim luksusowym charakterem oraz niepowtarzalnym wyglądem. Jego charakterystyczną estetykę kojarzymy z luksusem, przepychem oraz ponadczasowym pięknem, które marmur w efektowny sposób reprezentuje. Marmur jest jednak przy tym materiałem delikatnym, dość podatnym na uszkodzenia mechaniczne. Przy jego użytkowaniu należy więc zachować sporą ostrożność, a przede wszystkim nie umieszczać go w tak wymagających miejscach, jak chociażby domowa kuchnia.

Marmurowy blat kuchenny

Mimo tego, nie brakuje w dzisiejszych czasach osób, które nie wyobrażają sobie w swojej kuchni blatów kuchennych z kamienia innego niż marmur. Pomimo tego, że specjaliści nie zalecają jego umieszczenia w kuchni, można to zrobić, jednak pod pewnymi warunkami. Należy przede wszystkim mieć świadomość, jakie właściwości posiada marmur oraz wiedzieć, co możemy robić na wykonanej na jego bazie powierzchni roboczej, a czego unikać. To klucz do długoterminowego zadowolenia z marmurowych blatów kuchennych.

Jak prawidłowo użytkować marmurowe blaty kuchenne? 

Marmur to skała wapienna, która charakteryzuje się dużo większą miękkością i chłonnością od większości gatunków kamienia naturalnego, dostępnych na rynku. W efekcie, takie blaty kuchenne z kamienia łatwo uszkodzić podczas wykonywania standardowych czynności w kuchni – np. w czasie krojenia, rozbijania mięsa czy nawet przesuwania po blatach ciężkich sprzętów kuchennych. Marmur jest także kamieniem o sporej nasiąkliwości, przez co należy uważać na rozlane płyny i wodę, pamiętając o systematycznej impregnacji powierzchni roboczej. Na blatach marmurowych nie należy także ustawiać bezpośrednio gorących naczyń, gdyż kamień może zmieniać swój kolor pod wpływem wysokiej temperatury.

Czy istnieje dobra alternatywa dla marmurowych blatów?

Jak widać, marmurowe blaty są bardzo wymagające w użytkowaniu. Każda osoba zainteresowana ich posiadaniem, musi więc samodzielnie rozstrzygnąć, czy inwestycja w nie jest grą wartą świeczki. Warto przy tym mieć świadomość, że istnieje inne, dużo lepsze rozwiązanie, bardzo zbliżone pod względem wizualnym do marmuru. Jest nim kwarcyt naturalny, który pod względem swojego wyglądu bardzo przypomina marmur, lecz posiada od niego dużo lepsze właściwości użytkowe – jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury oraz mało nasiąkliwy, przez co świetnie sprosta wszelkim kuchennym wyzwaniom. Blaty kuchenne z kwarcytu naturalnego są także mniej kosztowne w realizacji od marmurowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.