Artykuł sponsorowany.
W 2021 roku nastąpił gwałtowny wzrost popularności pomp ciepła jako głównego źródła ogrzewania domów w Europie. Pompy ciepła gruntowe i powietrzne stanowiły w minionym roku aż jedną czwartą rocznej sprzedaży urządzeń grzewczych na rynku. W przypadku nowych budynków ten trend wydaje się być całkowicie uzasadniony. Jak jest w kontekście starych domów? Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?
Montaż pompy ciepła do starej instalacji – da się to zrobić?
Efektywne ogrzanie budynku mającego kilkanaście czy kilkadziesiąt lat stanowi poważne wyzwanie. Brak odpowiedniego ocieplenia, nieszczelność okien i drzwi oraz nieprawidłowa wentylacja generują znaczne straty ciepła. Podstawą ekonomicznej pracy każdego urządzenia grzewczego jest zapewnienie właściwej termoizolacji domu.
W przypadku pomp ciepła nie jest inaczej. Użytkowanie ich nawet w starych budynkach ma sens. Jednak największe korzyści odczujemy wówczas, gdy najpierw zadbamy o zmniejszenie utraty energii cieplnej.
Dlatego warto zacząć od audytu energetycznego przeprowadzonego przez fachowca. Dzięki kamerze termowizyjnej będziemy w stanie określić, którędy tracimy ciepło w największym stopniu. Specjalista przygotuje dokumentację, określającą konieczną moc pompy ciepła do ogrzania budynku. Właściwa termomodernizacja domu umożliwi zakup pompy o mniejszej mocy, czyli w niższej cenie.
Jak zmniejszyć straty ciepła w starym domu? Poprawić termoizolację, a potem zainwestować w pompę ciepła!
Zdecydowanie łatwiej jest ogrzać dobrze ocieplony choć większy gabarytowo budynek niż mniejszy, ale ze złą izolacją termiczną. Odpowiednia termomodernizacja może obniżyć koszty ogrzewania nawet trzykrotnie. Aby uniknąć płacenia za ciepło, które marnujemy przez nieszczelności w budynku, warto wykonać przynajmniej jeden z poniższych kroków:
1. Wymiana okien i drzwi
Okna, bramy garażowe i drzwi wejściowe z odpowiednio niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej są już standardem na rynku stolarki budowlanej. Zastosowanie tzw. ciepłego montażu dodatkowo wzmacnia ich właściwości termoizolacyjne.
2. Izolacja dachu lub stropu w przypadku poddasza nieużytkowego
Trzy warstwy ocieplenia na poddaszu nie tylko skutecznie ograniczają ubytki ciepła, ale zapewniają właściwą cyrkulację powietrza i tłumią hałasy. Ocieplenie podłogi na strychu pełni z kolei rolę w zapobieganiu utracie ciepła na rzecz miejsca, gdzie nie jest ono potrzebne.
3. Ocieplenie ścian zewnętrznych
Zarówno drewniane jak i murowane domy możemy ocieplić wełną mineralną lub styropianem. Obecnie najpopularniejsze są metody lekka-mokra i lekka-sucha. Ocieplanie na mokro polega na przyklejaniu materiału ociepleniowego do ściany i pokryciu tynkiem. Metoda sucha natomiast doskonale się sprawdza w przypadku starych budynków, także drewnianych i o nierównych ścianach. Wełnę lub styropian umieszcza się między listwami rusztu przymocowanego do ściany. Z zewnątrz montuje się elewację – okładzinę z włókno-cementu, blachę, deski itp.
4. Zapewnienie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Nowoczesne systemy wentylacji polegają na doprowadzaniu świeżego powietrza i eliminowaniu zużytego poprzez sieć kanałów. Dzięki tej metodzie możemy odzyskać nawet 90% ciepła z powietrza usuwanego z budynku.
Fotowoltaika + pompa ciepła = ogrzany stary dom!
Pompa ciepła może stanowić samodzielne źródło ogrzewania domu lub być częścią systemu. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pompa ciepła tworzy rozwiązanie jeszcze bardziej ekologiczne i ekonomiczne.
Duet pompa ciepła-fotowoltaika umożliwia produktywne wykorzystanie wytworzonej przez instalację energii elektrycznej. Wpływa to na niższe rachunki za prąd, więc także niższe koszty ogrzewania. Oprócz tego, łatwiejsze staje się oszacowanie czasu zwrotu inwestycji, co jest praktycznie niemożliwe w przypadku innych źródeł ogrzewania.
Mikrofalowniki w instalacji fotowoltaicznej to większa efektywność ogrzewania starego domu
Chcąc zmaksymalizować korzyści z inwestycji w fotowoltaikę, warto rozważyć wybór mikrofalowników zamiast falownika centralnego.
Tradycyjne falowniki fotowoltaiczne odpowiadają za przetwarzanie napięcia ze wszystkich połączonych ze sobą modułów. Tymczasem mikrofalowniki, zwane też mikroinwerterami, obsługują pojedyncze panele.
Przekłada się to na zwiększenie wydajności całego systemu i szersze możliwości rozbudowy. Mikrofalowniki są bezpieczniejsze, gdyż w mniejszym stopniu ulegają nagrzewaniu. W przeciwieństwie do centralnych, mikroinwertery objęte są czterokrotnie dłuższą gwarancją – w przypadku jednej z największych firm fotowoltaicznych w Polsce, Stilo Energy, instalacja fotowoltaiczna z mikrofalowanikami ma 20 lat gwarancji. Cechuje je też niższa awaryjność, co wpływa na trwałość całej instalacji.
Jak ogrzać stary dom pompą ciepła? Porozmawiaj ze specjalistą od fotowoltaiki
Wybór pompy ciepła do ogrzewania starego domu jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą postawić na odnawialne źródła energii. Przemawiają za nim korzyści ekonomiczne i komfort użytkowania.
Przeprowadzona termomodernizacja oraz instalacja nowoczesnego źródła ogrzewania może znacznie podnieść wartość budynku. Warto mieć to na uwadze szczególnie w przypadku planowania sprzedaży czy wynajmu domu.
Jeśli masz wątpliwości, czy zastosowanie pompy ciepła w Twoim domu się opłaci, porozmawiaj ze specjalistą od fotowoltaiki – polecamy kontakt z ekspertami Stilo Energy, którzy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.