Przystrojona chainka na świeta

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który najczęściej spędzamy w gronie najbliższych nam osób. Dbamy nie tylko o świąteczny ubiór i wyjątkowe potrawy, ale także wystrój domu bądź mieszkania. Tym, bez czego wielu z nas nie wyobraża sobie tych niezwykłych świąt, jest choinka. Nasze choinki mogą się mocno od siebie różnić. Zobaczmy czym przystroić choinkę oraz na jakie pomysły postawić, aby wyczarować niezwykłe drzewko.

Skąd pochodzi zwyczaj ubierania choinki?

Tradycję przystrajania drzewka na święta zawdzięczamy Niemcom. To właśnie w tym kraju zrodził się ten niezwykły zwyczaj. W kraju Lutra świąteczne drzewka znane były już w XVI wieku. Co ciekawe, tradycja ta ma korzenie ewangelickie. Nie bez powodu wspomnieliśmy o Lutrze – historia mówi, że ojciec reformacji był dużym zwolennikiem tego obyczaju. Na pierwszych choinkach wieszano przede wszystkim jabłka, a także własnoręcznie wykonane z papieru ozdoby. Z Niemiec choinka zawędrowała do Francji. Z kolei królowa Wiktoria zasiadająca na brytyjskim tronie sprawiła, że pojawiła się ona również w innych europejskich krajach. W Polsce zwyczaj ubierania choinki zaczął być kultywowany na przełomie XVIII oraz XIX wieku, a więc wtedy, kiedy zmagaliśmy się z zaborem pruskim. Początkowo choinki dostrzec można było jednak tylko w arystokratycznych domach.

Sprawdź ofertę choinek na https://shoperly.pl/pl/choinki-477/

Jakie bombki na choinkę wybrać?

Jeśli mówimy o dekorowaniu świątecznego drzewka, to nie możemy zapomnieć o bombkach. To obowiązkowy element choinkowej stylizacji. Bombki są tak różne, że każdy znajdzie te wpisujące się w indywidualny gust. Miłośnicy stylu glamour z pewnością będą usatysfakcjonowani z bombek, które zostały mocno posypane brokatem i mienią się na wszystkie strony. Ci, którzy wolą bardziej tradycyjne rozwiązania, z pewnością chętnie sięgną po ręcznie malowane bombki, na których znajdują się całe pejzaże bądź scenki rodzajowe. Bombki nie zawsze są okrągłe. Dostępne są te w kształcie sopelków, łezek, a także bombki formówki.

Jakie dekoracje na choinkę wykonać samodzielnie?

Dekorując choinkę, warto zadbać o to, aby pojawiły się na niej również własnoręcznie przygotowane ozdoby. Postawić można na barwne łańcuchy wykonane z papieru kolorowego. Pawie oczka będą doskonałe pasowały do choinki, która ubrana ma być w ozdoby w różnych kolorach. Z niekarbowanej bibuły wykonać można delikatne jeżyki. Na choince w stylu tradycyjnym nie może zabraknąć szyszek, jabłek oraz cukierków, które z pewnością chętnie będą podjadały dzieci.

Czy warto wieszać na choince pierniczki?

Jeśli chcemy, aby w mieszkaniu unosił się delikatny aromat cynamonu i innych korzennych przypraw, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem, warto udekorować choinkę samodzielnie wykonanymi pierniczkami. Należy jednak pamiętać, aby jeszcze przed pieczeniem wykonać w ciasteczkach dziurki, przez które będzie można przewlec nitkę.

Dekorowanie choinki to jedna z przyjemniejszych czynności związanych z przygotowaniami do Bożego Narodzenia. To, jak ubierzemy nasze drzewko, zależy tylko od naszej fantazji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.