Obecnie realizacja inwestycji budowlanej wiąże się z bardzo wieloma formalnościami. Ma to na celu między innymi zapewnienie, że powstała struktura nie będzie stwarzała zagrożenia dla jej użytkowników, a także dla otoczenia (zarówno innych budynków i osób, jak i elementów środowiska naturalnego).
Przez formalności należy rozumieć między innymi konieczność uzyskania w niektórych sytuacjach decyzji środowiskowej. Czym taka decyzja jest i jaki ma z nią związek tzw. raport środowiskowy? Wyjaśniamy!
Czym jest decyzja środowiskowa i co ma z nią wspólnego raport środowiskowy?
Tytułowa decyzja środowiskowa jest wydawana przez odpowiedni organ państwowy na podstawie informacji na temat potencjalnych skutków realizacji inwestycji. Sprawne przejście przez proces uzyskiwania pozytywnej decyzji pozwoli rozpocząć prace budowlane bez zbędnych opóźnień.
W przypadku niektórych typów projektów konieczność przedstawienia dodatkowej dokumentacji i uzyskania pozytywnej decyzji środowiskowej występuje zawsze (chodzi tu chociażby o stacje paliw czy lotniska). Inne inwestycje zaś mogą, ale nie muszą wymagać takich kroków – wszystko zależy od okoliczności.
Kluczową częścią tejże dokumentacji jest wspomniany raport środowiskowy. Można znaleźć w nim między innymi dane na temat:
- obecnego stanu danego obszaru
- planowanego efektu końcowego
- przewidywanego wpływu na środowisko naturalne (generowanego hałasu, zanieczyszczeń i nie tylko)
- proponowanych środków kompensacyjnych.
Kto powinien przygotować raport środowiskowy?
Przygotowanie odpowiednio szczegółowego, profesjonalnego raportu środowiskowego (nazywanego także raportem oddziaływania na środowisko) to niełatwa sprawa. Mówimy tutaj o bardzo długim dokumencie, w którym powinny znaleźć się precyzyjne pomiary, mapy i ogrom innych kluczowych informacji. Ich zebranie i odpowiednie przedstawienie to zadanie dla zespołu wykwalifikowanych specjalistów.
Wybranie doświadczonych ekspertów, którzy przygotowali z sukcesem niejeden tego typu raport sprawi, że nie będzie trzeba obawiać się jakichkolwiek błędów i braków. Dzięki temu pozytywna decyzja środowiskowa będzie jak najbardziej realną wizją.
Należy pamiętać o tym, żeby skontaktować się z wykonawcą odpowiednio wcześniej. Przygotowanie wysokiej klasy raportu, którego nie będzie trzeba później poprawiać, co przedłużyłoby czas oczekiwania na możliwość rozpoczęcia realizacji inwestycji, to nie kwestia kilku dni.
Cały proces może trwać ponad rok, choćby ze względu na konieczność dokonania różnorodnych pomiarów i badań w ściśle określonych ramach czasowych. Tak, aby m.in. uzyskać informacje o zwierzętach występujących na danym obszarze na przestrzeni różnych cyklów życiowych.