drewniana podłoga w domu

Drewno to doskonały materiał do wykończania mieszkań i domów. Jednak w dzisiejszych czasach ma ono dużą konkurencję. W sklepach można znaleźć wiele materiałów na podłogę, które są znacznie tańsze i odporniejsze niż drewno. Dlaczego zatem stawiać na naturalny materiał pochodzący z lasów?

Drewno – materiał ekologiczny

Drewno jest w pełni naturalnym materiałem. Obecnie większość drewna pochodzi z certyfikowanych plantacji, a więc nie trzeba martwić się tym, że deski na podłogę pochodzą z lasu będącego pod ochroną. Warto przy okazji wspomnieć, że coraz częściej do impregnacji powierzchni drewnianych wykorzystuje się ekologiczne preparaty, składające się wyłącznie z naturalnych składników. Tym samym można śmiało powiedzieć, że podłogi drewniane są „Eko”.

Drewno – wygląd

Drewniana podłoga, nie jest synonimem desek ułożonych na podłożu. Musisz wiedzieć, że wygląd ostateczny może być bardzo zróżnicowany. Jedną z najczęściej wybieranych opcji są długie deski, ale nie oznacza to, że właśnie na nie musisz postawić. Drewno jest również używane do tworzenia parkietów czy mozaik. Warto też zaznaczyć, że występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. Można spotkać deski w kolorze od jasnego kremu, aż po czerń. To jednak nie koniec jeśli chodzi o cechy widzialne drewna. Trzeba wspomnieć również o różnorodnym usłojeniu. Dzięki zarysowanym słojom, drewniana powierzchnia zyskuje na wyglądzie. Do tego musisz pamiętać, że drewno z wiekiem nieco zmienia się i ciemniej, co nadaje mu dodatkowego uroku. Na koniec warto zaznaczyć, że drewnianą podłogę można pomalować na dowolny kolor, kiedy wygląd naturalnego drewna już nudzi.

Zalety drewnianej podłogi

Drewniana podłoga nie tylko pięknie wygląda, ale ma również sporo zalet. Przede wszystkim jest ciepła. Można to zauważyć porównując podłogi z kamienia i drewna. Ponadto podłoga z drewna wycisza pomieszczenie. To ważna cecha zwłaszcza w domach wielorodzinnych, gdzie pod podłogą znajduje się kolejna kondygnacja mieszkań.

Utrzymanie w czystości

Wbrew pozorom utrzymanie drewnianej podłogi w czystości nie jest trudne. Do mycia podłóg można wykorzystać zwyczajną wodę lub dodać do niej specjalistyczne środki myjące i pielęgnujące drewno.

Uszkodzenia

Drobnym zarysowaniom na podłodze nie da się zapobiec. Powstają nawet wówczas, kiedy bardzo dba się o podłogę. Musisz wiedzieć, że drewno ma bardzo ważną zaletę – pracuje i niekiedy samoczynnie niweluje drobne uszkodzenia powstałe wskutek codziennego użytkowania. Oczywiście nie oznacza to, że znikną dziury, ale małe rysy z biegiem czasu staną się mniej widoczne.

Renowacja drewnianej podłogi

Z upływem kolejnych lat drewniana podłoga niszczy się. Pojawiają się rysy, a impregnaty ścierają się. Kiedy to dotknie Twojej podłogi możesz ją odnowić. Konieczne będzie cyklinowanie powierzchni, a następnie pokrycie jej świeżą warstwą impregnatu, ale podłoga będzie jak nowa.

Drewno to doskonały materiał do prac wykończeniowych. Jego zalety to nie tylko piękny wygląd ale również odporność na uszkodzenia i możliwość renowacji. Wybierając materiał na podłogę w swoim domu weź pod uwagę także tę opcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.