Prowadzenie własnej firmy w mieszkaniu.

Zakładając działalność gospodarczą wiele osób zastanawia się, czy dobrym pomysłem będzie rejestracja jej we własnym mieszkaniu. Obecnie wiele rodzajów usług można wykonywać zdalnie, więc wynajem dodatkowego biura nie zawsze jest potrzebny. Czy firma we własnym M to opłacalne rozwiązanie?

Prowadzenie firmy w domu to niewątpliwie duże oszczędności finansowe – nie musimy wynajmować ani utrzymywać biura, dojeżdżać czy zamawiać jedzenia na mieście. Aby jednak korzystać z takiego rozwiązania, musimy dopełnić formalności i przystosować lokal pod działalność. Od czego zacząć?

Jakich formalności wymaga prowadzenie firmy w mieszkaniu?

Na początek konieczne jest określenie adresu mieszkania jako siedziby firmy w formularzu CEIDG-1. Należy dopełnić tego na etapie zakładania działalności, kiedy będziemy wypełniać wniosek w Urzędzie lub przez Internet. Nie musimy dodatkowo okazywać tytułu prawnego do lokalu. Jeśli lokal jest własnością męża, żony lub rodziców wystarczy spisać umowę użyczenia, która nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jeśli zawarta jest ona z osobą niespokrewnioną, będziemy musieli raz do roku opłacić podatek z tego tytułu. Przed rozpoczęciem działalności firmy należy sprawdzić, czy możliwe jest prowadzenie tej konkretnej działalności w danym budynku.

Jak przystosować lokal pod firmę?

Przystosowanie nieruchomości pod działalność związane jest ściśle z jej charakterem. Nowe mieszkania w Kudowie-Zdrój mają funkcjonalny układ pomieszczeń, dzięki czemu nie będzie to trudne. Usługi biurowe raczej nie wymagają specjalnego przygotowania, ale jeśli chcemy otworzyć w mieszkaniu zakład fryzjerski, gabinet lekarski czy pralnię, konieczne będzie zgłoszenie w starostwie zmiany sposobu użytkowania mieszkania w całości lub jego części. Wniosek należy złożyć przed rejestracją firmy pod danym adresem i odczekać 30 dni, które starostwo ma, aby wnieść sprzeciw. Dopiero po tym czasie możemy kontynuować proces zakładania działalności. W dokumencie trzeba opisać obecny sposób użytkowania lokalu i przedstawić rodzaj prac, które będą wykonywane w ramach działalności. Do  zgłoszenia należy dołączyć listę zawartą w ust. 2 art. 71 prawa budowlanego.

Na czym można oszczędzić prowadząc firmę w mieszkaniu?

Dużym plusem prowadzenia firmy w mieszkaniu jest możliwość odliczenia kosztów eksploatacyjnych. Jednak aby to zrobić, konieczne jest oddzielenie wydatków prywatnych od firmowych. W tym celu przedsiębiorca musi przygotować oświadczenia, w których wskaże jaką część mieszkania przeznacza na potrzeby działalności. Do kosztów można wliczyć zużycie  mediów, takich jak energia elektryczna, woda, ogrzewanie i Internet, czynsz oraz miejsce parkingowe, ale tylko w części, w której prowadzona jest działalność. Kolejna ważną rzeczą jest, żeby wszystkie te firmowe wydatki były udokumentowane na fakturach.

Dodatkowo warto wiedzieć, że w przypadku mieszkania wziętego na kredyt, zapłacone odsetki możemy wliczyć do kosztów uzyskania przychodów. I tutaj znowu odliczamy tę część odsetek, która  przypada na powierzchnię wykorzystywaną w firmie. Metraż mieszkania przeznaczony na działalność należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.