Zamontowane panele fotowoltaiczne na dachu domu

Ceny prądu szybko rosną i mają olbrzymi wpływ na wysokość rachunków płaconych przez większość polskich rodzin. Właściciele domów jednorodzinnych mogą jednak rozwiązać ten problem, stawiając na instalacje fotowoltaiczne. Dzięki nim można wytwarzać tani prąd samodzielnie i zasilić nim wszystkie sprzęty posiadane w domu. Dowiedz się więcej na temat fotowoltaiki.

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Działanie instalacji fotowoltaicznej jest proste. Panele dostarczane przez firmy takie jak Stilo Energy pobierają energię z promieni słonecznych. Następnie mikroinwerter produkuje z nich energię elektryczną. Dzięki temu panele fotowoltaiczne wytwarzają ekologiczny prąd bez konieczności pobierania go odpłatnie z sieci elektroenergetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna przede wszystkim pozwala sporo zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach za prąd. W zależności od jej mocy opłaty za media spadają o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych miesięcznie. Dodatkowo atutem paneli fotowoltaicznych jest ekologiczne działanie. Wytwarzanie prądu z promieni słonecznych zmniejsza emisję szkodliwych pyłów i innych substancji, które negatywnie wpływają na zdrowie ludzi. 

Co ważne, instalację fotowoltaiczną można użytkować cały rok.  Nawet w czasie zimy i w miesiącach z niskim stopniem nasłonecznienia, z energii promieniowania słonecznego można wytwarzać prąd. Dzięki temu ogranicza się wydatki na rachunki równomiernie, regularnie odciążając domowy budżet. Fotowoltaika jest opłacalna niemalże zawsze.

Dodatkowo panele są trwałe. Ich żywotność jest na tyle długa, że to, jak działa instalacja fotowoltaiczna, nie zmienia się znacząco w czasie. Nawet po kilku latach ogniwa niezbędne do produkcji energii działają z dużą mocą. W czasie rosnących cen energii elektrycznej jest to bardzo ważne, gdyż każdy powinien szukać możliwie dużych oszczędności na prądzie.

Ile można zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Wysokość oszczędności zależy od ilości zużywanego prądu oraz od mocy zakupionych paneli. Im silniejsze są panele, tym więcej prądu wytwarzają. Jednocześnie nie warto montować nadmiernie dużej liczny paneli, gdyż jest to zbyt duży koszt dla inwestora. Zwrot z instalacji pojawi się zbyt późno.

Ogniwa fotowoltaiczne z maksymalną mocą pracują nawet 10 lat i dłużej, dlatego cena instalacji fotowoltaicznej z pewnością się zwróci. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy prąd wytwarzany za pomocą własnej instalacji fotowoltaicznej jest zużywany do ogrzewania budynku i zasilania całej sieci elektrycznej. Dzięki temu oszczędza się nie tylko na rachunkach za prąd, ale i na zakupie opału bądź gazu. Instalacja grzewcza na prąd połączona z fotowoltaiką jest dobrym wyborem zwłaszcza w przypadku, gdy chce się zainwestować w pompę ciepła.

Kto może produkować własną energię elektryczną?

Montaż paneli fotowoltaicznych jest rozwiązaniem, z którego może skorzystać każdy właściciel domu jednorodzinnego. Panele montuje się na dachach budynków od strony zapewniającej najlepsze nasłonecznienie przez wiekszą część roku. Rozmiar instalacji powinno dostosować się do zużycia prądu, wielkości i wytrzymałości dachu, a także do budżetu, jakim dysponuje inwestor. Dzięki temu osiągnie się optymalne korzyści z fotowoltaiki.

Na założenie paneli na dachu nie trzeba specjalnych pozwoleń. Wystarczy, że zamówi się instalację w profesjonalnej firmie, która gwarantuje bezpieczeństwo przeciwpożarowe i realizuje projekty na podstawie indywidualnych wyliczeń dla każdego użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.