Pianka poliuretanowa PUR to znany i stosowany z powodzeniem materiał, który wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami termoizolacyjnymi. W trakcie budowy lub renowacji obiektu świadomi inwestorzy coraz częściej sięgają po ten nowoczesny materiał i wykorzystują go w celach ociepleniowych. Poza zwiększonym komfortem mieszkania prawidłowo wykonana izolacja termiczna jest w stanie zmniejszyć koszt ogrzewania budynku nawet o połowę. Jakie są wady i zalety oraz koszt izolacji natryskowej pianką PUR i dlaczego warto ją zastosować?
Czym jest pianka PUR?
Pianka PUR to nowoczesny i skuteczny materiał ociepleniowy, który w porównaniu do często wykorzystywanych, tradycyjnych metod izolacji wyróżnia się swoją trwałością i uniwersalnością. Jej struktura i budowa bezpośrednio przekłada się na doskonałe właściwości izolacyjne. Pianka PUR występuje formie piany otwartokomórkowej i zamkniętokomórkowej, a także w postaci płyt z pianki zamkniętokomórkowej. Po wytworzeniu w agregacie budowlanych ze specjalnych materiałów pianka aplikowana jest metodą natryskową, co pozwala na szybkie i precyzyjne ocieplenie nawet większej przestrzeni. Po aplikacji materiał znacznie zwiększa swoją objętość oraz szczelnie wypełnia wszystkie szczeliny i ubytki, co gwarantuje skuteczną izolację cieplną. Więcej o izolacji natryskowej na www.wekert.pl.
Korzyści z wykorzystania pianki poliuretanowej
W porównaniu do tradycyjnych metod ociepleniowych, pianka poliuretanowa PUR obciąża konstrukcję w znacznie mniejszym stopniu, przez co może zostać z powodzeniem wykorzystana również w starszym budownictwie. Z upływem czasu nie traci ona swojej geometrii i wyjątkowych właściwości termoizolacyjnych oraz nie gromadzi wilgoci. Pianka PUR zabezpiecza powierzchnię, na której została zastosowana przed korozją, szkodliwymi bakteriami, grzybami, pleśnią oraz gryzoniami. Dodatkowo po aplikacji jest to w pełni bezpieczny i neutralny fizjologicznie materiał, który nie wydziela szkodliwych pyłów ani innych toksycznych substancji.
Koszt wykonania izolacji natryskowej pianką PUR
Nakład finansowy wymagany w przypadku wykorzystania pianki PUR w dużym stopniu zależy od rodzaju i rozmiaru ocieplanej powierzchni, a także od grubości warstwy i ilości samego materiału. Początkowy koszt wykonania izolacji natryskowej może wydawać się wyższy od tradycyjnych metod ociepleniowych, jednak na przestrzeni lat jest to o wiele korzystniejsza finansowo inwestycja. Proces wykonania tą metodą wymaga także znacznie mniejszego nakładu pracy i czasu. Izolację natryskową warto zlecić fachowej firmie ociepleniowej, która zagwarantuje satysfakcję i zadowolenie z wykonanej usługi na długie lata.