Elegncja łazienka w domu ogrzewana kotłem dwufazowy

Ogrzewanie budynków to jeden z kluczowych elementów pojawiających się w tematyce remontowo-budowlanej. Podjęcie prawidłowej decyzji nie jest łatwe, ponieważ rynek obfituje w wiele rozwiązań. Dzisiejsze czasy doprowadzają do powstawania coraz nowszych produktów, które mają w swoim zamiarze spełniać zadania maksymalnej wydajności przy możliwie niskich kosztach. Nie inaczej jest z piecami gazowymi, gdzie podczas zakupu takiego urządzenia do domu możemy spotkać się z wieloma alternatywami.

Rodzaje pieców dwufunkcyjnych

Na pierwszy rzut oka należy zapoznać się z podstawową terminologią oraz tym, jakie urządzenia mogą być najlepszą opcją.. Taka wiedza zawęzi szereg naszych poszukiwań i pozwoli nam na dopasowany wybór. Jednym z najnowszych produktów na naszym rynku, a zarazem uważanych przez wiele osób za najoszczędniejsze są piece kondensacyjne. Specyfika ich działania polega na wykorzystaniu ciepła zawartego w spalinach, co pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności. Dodatkowo, są one stworzone do tego, aby możliwe jak najlepiej ustrzec się przed stratami cieplnymi.

Niemniej jednak piece kondensacyjne nie są jedyną opcją wyboru w momencie, gdy planujemy rozkład instalacji w naszym domu. Istnieje wiele kryteriów podziału, jednak za najbardziej podstawowy, z którymi spotkamy się na co dzień jest podział ze względu na sposób montażu. W związku z tym możemy wyróżnić:

  • piece gazowe stojące oraz
  • piece gazowe wiszące.

Innym, równie popularnym podziałem jest wyodrębnienie produktów ze względu na sposób spalania. W takim przypadku mamy do czynienia z kotłami:

  • tradycyjnymi
  • kondensacyjnymi
  • z możliwością pracy w kaskadzie
  • pulsacyjnymi

Zasada działania

W momencie, gdy znamy już podstawowe typy kotłów gazowych dwufunkcyjnych możemy skupić się na istocie ich działania. Przede wszystkim należy stwierdzić, że kocioł gazowy dwufunkcyjny spełnia dwie role, do których należy podgrzewanie wody oraz instalacji cieplnej. Po zapaleniu przy pomocy iskry woda przepływa zaworem do wymiennika ciepła i jest podgrzewana aż do momentu, w którym odkręcimy kurek kranu. Jest to zasada bardzo logiczna, prowadząca do ograniczenia strat cieplnych.

Warto również zauważyć, że dzisiejsza oferta jest stale poszerzana o nowe rozwiązania. Obecnie możemy spotkać się również z kotłami z zasobnikiem, który nazywany jest warstwowym. Takie rozwiązanie prowadzi do jeszcze lepszej wydajności. Z technicznego punktu widzenia należy stwierdzić, że zasadniczą różnicą kotła z zasobnikiem jest to, że woda podgrzewana jest w podgrzewaczu przepływowym. Przez wspomniany wymiennik przepływa zarówno ciepła, jak i zimna woda (np. z wodociągu). Zawarta w nim woda jest oddzielona przy pomocy blachy, dzięki czemu ciepło nagrzanej wody jest przenoszone na zimną, dzięki czemu zdecydowanie wzrasta wydajność.

Porównanie działania oraz wybór odpowiedniego rozwiązania

Najbardziej rozsądne wydaje się porównanie kotłów tradycyjnych oraz kondensacyjnych. W istocie ich wygląd i pełnione funkcje nie różnią się niczym. Kotły kondensacyjne są natomiast o wiele droższe od tradycyjnych, niemniej jednak ich cena jest rekompensowana przez zdecydowanie niższe zużycie paliwa. Dzieje się tak właśnie ze względu na opisany wcześniej charakter wykorzystywania spalin, które dodatkowo ogrzewają wodę w wymienniku.

Dodatkowo, kotły kondensacyjne są zdecydowanie nowszym rozwiązanie, które powinniśmy wziąć pod uwagę z punktu widzenia inwestycji długoterminowej. Zakup takiego sprzętu, szczególnie spod szyldu renomowanego producenta, pozwoli nam w dłuższym okresie zaoszczędzić.

Artykuł napisany we współpracy z: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/junkers-kotly-dwufunkcyjne.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.