Choć ceny wszystkiego są wysokie, to jednak nadal duża ilość osób decyduje się na budowę domu jednorodzinnego. W sumie jest to całkiem uzasadnione, biorąc pod uwagę ceny mieszkań. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że budowa domu jest czasochłonna, ciężka, ale też wymaga zatrudnienia naprawdę dobrych fachowców. Trzeba jeszcze przygotować swoją działkę. Dziś zajmiemy się tym ostatnim, czyli właśnie przygotowaniem terenu pod budowę.
Jak przygotować działkę pod budowę domu?
Zasadniczo kupując działkę można mieć nadzieje, że będzie już przygotowana pod budowę, ale często tak nie jest. Owszem kupuje się działkę budowlaną, jednak trzeba liczyć się z tym, że ziemie i teren trzeba bardzo dokładnie oczyścić. Przede wszystkim należy pozbyć się dużych kamieni, ale też krzewów czy często pni starych drzew. Jako, że w Polsce często przepisy nie są najsensowniej ułożone okazuje się, że trzeba uzyskać pozwolenie, by usunąć stary pień ze swojego, czyli kupionego za swoje pieniądze terenu. Trudno tego nie uznać za paradoks. Pamiętajcie, że ten fakt należy zgłosić w gminie, bo inaczej może zostać nałożona wysoka kara finansowa. W teorii rząd miał ułatwić inwestorom właśnie usuwanie drzew z terenu, ale wyszło jak zawsze, choć trzeba przyznać, że przepisy w małym stopniu zostały zmienione. Przejdźmy więc do szczegółów. Otóż bez zgłoszenia czy pozwolenia wycinać można tylko krzewy w skupisku, o powierzchni do 25 m², a także krzewy na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne oraz drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza zwykle 80 cm. Wymiar w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego wynosi 80 cm, zaś 65 cm dotyczy kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego. Jeżeli chodzi o pozostałe gatunki drzew to ten obwód wynosi 50 cm.
Teren budowy należy ogrodzić i oznaczyć
Bezpieczeństwo jest najważniejsze i o tym powinien pamiętać każdy. Prowadząc budowę na swoim terenie także trzeba pamiętać, aby oznaczyć teren. Do tego celu służą znaki ostrzegawcze informujące o rozpoczętych czy prowadzonych pracach. Warto wybrać znaki fluorescencyjne, które będą widoczne także w nocy. Oczywiście to nie wszystko o co trzeba zadbać, wszak ważne jest ogrodzenie terenu, tak aby na niego nie dostały się osoby niepożądane czy zwierzęta. Wiadomym jest, że budując dom trudno od razu wykonać ogrodzenie stałe, które wiąże się z wysokim kosztami, ale jednak jakoś trzeba ogrodzić teren. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzi się siatka leśna, która jest tania, a do tego bardzo prosta w montażu. Nie trzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności czy sprzętu, by sobie właśnie z montażem poradzić. Również w tym przypadku musicie przestrzegać określonych przepisów. Zgodnie z aktualnymi przepisami BHP ogrodzenie nie powinno być niższe niż 1,50 m i musi znajdować się nie mniej niż 1 m od wykopu.
Droga tymczasowa – jak ją wybudować?
Trzeba też wybudować drogę tymczasową. Dzięki niej dojazd na budowę będzie łatwiejszy. Jednocześnie bez problemu na Wasz teren będzie mógł wjechać ciężki sprzęt. Oczywiście wybudowanie drogi wiąże się w teorii z niemałymi kosztami. Ale jednak można zdecydować się na praktyczne, a przy tym relatywnie tanie rozwiązanie. Możemy Wam polecić płyty betonowe drogowe. Są one trwałe, świetnie utwardzają drogę, a przy tym ich montaż jest szybki. Po pracy można wykorzystać je przy budowie choćby wjazdu. Płyty MON są proste i nie mają żłobień, a dzięki temu stanowią dobre utwardzenie drogi. Są też mrozoodporne, ale i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Nie ulegają odkształceniom i są odporne nawet na duże obciążenia.
Czas na wyznaczenie terenu do składowania materiału
Należy jeszcze wyznaczyć miejsce do składowania materiałów budowlanych. W przypadku materiałów wrażliwszych trzeba zastosować ochronę, choćby w formie płachty. Jednocześnie na działce można postawić też tymczasowy garaż blaszany, który pomieści część materiałów budowlanych, ale również elektronarzędzia. To dobra ochrona również przed złodziejami. Garaż blaszany zawsze można zakupić z drugiej ręki.