Fundamenty.

Choć oczywiście fundamenty są niezawodnym elementem każdego mniejszego i większego budynku niezależnie od jego funkcji to coraz częściej można sięgnąć po praktyczne alternatywy. Jedną z nich jest płyta fundamentowa, która znacząco skraca czas robót ziemnych. Poza tym rewelacyjnie sprawdza się, gdy grunty są słabonośne. Poza tym ma świetne właściwości termoizolacyjne.

  1. Zalety płyty fundamentowej
  2. Jak się robi płytę fundamentową?

Zalety płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa to swoisty zamiennik dla tradycyjnych ław fundamentowych. Wyróżnia się tym, że ma większą nośność, a także równomiernie osiada na gruncie i dlatego jest polecana szczególnie na nierównym podłożu czy też takim, które wyróżnia się niską nośnością. Sama płyta fundamenotwa parati składa się z kilku warstw. Najważniejszą z nich jest podbudowa zrobiona z zagęszczonego żwiru. W dalszych warstwach jest piasek lub pospółka o wysokości 15-30 cm, izolacja termiczna oraz żelbetowa płyta nośna. Warto pamiętać o tym, że koniecznym elementem są również zbrojenia w górnej i dolnej części. Z wierzchu położona jest posadzka lub też wylewka samopoziomująca.

Jak się robi płytę fundamentową?

By położyć płytę fundamentową, nie trzeba przygotowywać głębokich wykopów, które są niezbędne w przypadku budowy tradycyjnych fundamentów. Ważnym aspektem będzie to, by umieścić ją powyżej głębokości przemarzania. W zależności od tego, na jakim gruncie będzie się stawiać płytę, tyle koniecznych warstw trzeba wykonać. Zazwyczaj jej grubość będzie wynosić od 18 do 30 centymetrów w zależności oczywiście od tego, jaki budynek będziemy budować. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że niezwykle istotna jest warstwa termoizolacyjna. Kładzie się ją na płycie bądź bezpośrednio na betonowym podkładzie jeszcze przed tym, zanim zrobi się zbrojenie. Najlepiej izolację wykonać z polistyrenu ekstrudowanego lub też z odpowiedniej gęstości styropianu. Konieczna może być także warstwa izolacji przeciwwilgociowej, jeśli płyta będzie zrobiona z wodoszczelnego betonu.

Przede wszystkim przy planowaniu płyty fundamentowej trzeba ocenić jakość gruntu. Od tego będą również zależeć koszty całej inwestycji. W przypadku gruntów wysadzinowych będzie największy, a sama nośność gruntu wpływa na cały projekt. Poza tym zawsze należy wziąć pod uwagę to, jak będą rozplanowane ściany, słupy, kominy nowopowstającego budynku. To ważne przy projektowaniu uzbrojenia, a także przyłączy. Wynika to z tego, że później różnego rodzaju zmiany nie będą możliwe. Oczywiście rozmieszczenia wynikają z samego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.