wałek - malowanie ścian

Chyba niewiele osób lubi remonty mieszkania. Przestawianie mebli, ogólny bałagan, kurz. Nawet zwykłe malowanie ścian może przysporzyć sporo problemów. Tego wszystkiego można jednak uniknąć. Wystarczy tylko właściwie przygotować proces malowania. Podpowiemy, jak przygotować ściany do malowania, żeby efekt końcowy zachwycał.

Przygotowanie sprzętu i materiałów

Malowanie ścian wcale nie jest takie trudne. Nawet niewykwalifikowana osoba, poradzi sobie z tą czynnością, pod warunkiem, że dobrze się do tej pracy przygotuje. Bardzo istotną czynnością, jest przygotowanie ścian do malowania. Wiele osób o tym zapomina i uważa, że wystarczy ściany i sufity odkurzyć i już można malować. Potem są jednak zdziwieni, że farba się łuszczy, kolor jest nie taki jak być powinien lub pojawiają się jakieś plamy.

Jak przygotować ściany do malowania, żeby uniknąć podobnym niespodzianek?

Proponujemy rozpocząć od przygotowania niezbędnego sprzętu i materiałów. Perspektywa wycieczki do sklepu, bo zapomnieliśmy np. o taśmie malarskiej, jest wyjątkowo frustrująca.

narzędzia do malowania
Źródło: Pixabay.com

Dlatego zanim przystąpimy do prac, zastanówmy się, co będzie nam potrzebne. Na pewną przydadzą się:

  • Drabina,
  • szpachelki,
  • folia do zakrycia podłóg i mebli,
  • preparaty do usuwania farby olejnej,
  • mydło malarskie lub detergent plus ewentualnie środki grzybobójcze,
  • zaprawy szpachlowe, szpachle naprawcze,
  • grunt,
  • wałki, pędzle,
  • ewentualnie gładź,
  • ścierki, ręczniki papierowe,
  • papier ścierny.

Usuwanie starych powłok farby i tapet

Pierwszym krokiem w przygotowaniu ścian do malowania jest oczyszczenie ich ze starej farby czy tapet. Stare farby są niezbyt dobrym podłożem dla nowoczesnych farb akrylowych, lateksowych czy emulsji. Dlatego należy je dokładnie usunąć. Starą farbę usuwamy także wtedy, gdy się łuszczy. Jeśli mamy wątpliwości, to wystarczy przykleić kawałek taśmy malarskiej i oderwać. Jeśli na taśmie jest farba, to czeka nas usuwanie jej z całej ściany.

Farbę najlepiej usuwać szpachelką, po zwilżeniu ściany wodą. W przypadku farb olejnych można zastosować specjalne preparaty do zmiękczania farby. Innym sposobem jest użycie szlifierki oscylacyjnej. Ta metoda jest nieco szybsza, ale powoduje bardzo duże zapylenie pomieszczeń.

Mycie ścian jest niezbędne

Pytając fachowców, jak przygotować ściany do malowania, pierwszą rzeczą, jaką od nich usłyszymy, będzie – trzeba umyć ściany. Ta czynność jest niezbędna w każdym przypadku. Mycie ścian pozwoli usunąć wszelkie zabrudzenia, szczególnie tłuste, różnego rodzaju zacieki czy resztki jedzenia.

Do mycia używany specjalnego mydła malarskiego i ściereczek lub gąbek. Przy uporczywym zabrudzeniu można też zastosować miękką szczotkę. Zamiast mydła można użyć innego odtłuszczającego detergentu.

Na tym etapie usuwamy także ewentualne ogniska grzybowe. Najpierw je dokładnie usuwamy, a potem stosujemy dobry środek grzybobójczy. Bardzo dokładnie czytamy instrukcję i się do niej stosujemy!

Wyrównywanie ścian – czy sama szpachla wystarczy?

Kolejnym etapem przygotowania ścian do malowania jest wyrównanie ścian. Stosujemy do tego odpowiednią szpachlę. Elastyczną szpachelką nakładamy szpachlę, uzupełniając wszystkie szpary, pęknięcia i ubytki. Po dokładnym wyschnięciu musimy dokładnie wyszlifować powierzchnię aż do uzyskania równej i gładkiej ściany. Najpierw stosujemy papier ścierny gruboziarnisty, a następnie drobnoziarnisty. Na koniec usuwamy powstały pył.

Jeśli ściana ma bardzo dużo nierówności i ubytków, można zastosować wtedy gładź. Jej rodzaj należy dobrać do warunków w pomieszczeniu. Położenie gładzi pozwoli na uzyskanie równej ściany.

Czy zawsze musimy gruntować?

Ostatnią czynnością przed malowaniem ścian jest gruntowanie. Czy jest zawsze konieczne? Jeśli po przetarciu ściany ręką, ta ostatnia będzie czysta, można gruntu nie stosować. Warto w takim przypadku zastosować farbę podkładową. Przy nowym tynku gruntowanie jest obowiązkowe. Rodzaj gruntu należy bardzo starannie dobrać do rodzaju ściany. I najważniejsze – grunt stosujemy na wyschnięty tynk!

Po wyschnięciu gruntu możemy przystąpić do malowania ścian. Jeszcze tylko zabezpieczamy taśmą malarską elementy, które nie będą malowane. Musimy też zadbać o odpowiednią temperaturę w malowanych pomieszczeniach.

 

 

 

 

One thought on “Jak przygotować ściany do malowania?”

  1. Najważniejszy jest proces przygotowania pomieszczenia do malowania. To kluczowe. Wynieśmy z pokoju wszelkie sprzęty i meble, a to co się nie da wynieść dobrze zabezpieczmy malarską folią. Tak też zróbmy z oknami i drzwiami. Bo i po co sobie dodać pracy i robić jedno, a drugie brudzić. Samo malowanie to już pestka ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.