Wejście do domu.

Wejście do domu może być dyskretne lub przeciwnie – wyeksponowane tak, aby przyciągało uwagę. Z całą pewnością musi ono być wygodne. Ta strefa jest bardzo ważna, bo stanowi wizytówkę całego budynku. Warto więc zadbać o drzwi wejściowe do domu spójne z całą bryłą, a także o dekoracje pasujące do konkretnego stylu architektonicznego oraz elewacji.

Wybieramy drzwi wejściowe do domu

Drzwi wejściowe do domu z jednej strony stanowią element dekoracyjny, z drugiej zaś ich zadaniem jest ochrona wnętrza budynku przed chłodem, hałasem oraz nieproszonymi gośćmi. Wybierając je, musimy też pamiętać, że powinny pod względem wzornictwa pasować do budynku. Nowoczesny dom będzie dobrze wyglądał z prostymi drzwiami o gładkiej powierzchni lub z przeszkleniami. Zamiast klasycznej klamki w takim modelu świetnie wyglądają uchwyty. Do budynku klasycznego z kolei zdecydowanie lepiej pasują zdobione dekoracyjnymi frezami drzwi, które mogą mieć niewielkie szybki.

Oczywiście wzornictwo w przypadku drzwi wejściowych do domu jest bardzo ważne, ale podczas zakupów należy zwrócić uwagę również na ich istotne parametry wpływające na komfort domowników. Jednym z nich jest współczynnik przenikania ciepła U. Według obowiązujących obecnie przepisów w przypadku drzwi zewnętrznych do domu jednorodzinnego nie może on wynosić więcej niż 1,3 W/(m²·K). Im jednak jest niższy, tym lepiej dany model drzwi chroni przed chłodem.

Kolejnym ważnym parametrem jest sześciostopniowa klasa antywłamaniowa RC. Zgodnie z tym podziałem drzwi należące do pierwszej klasy zapewniają podstawową ochronę przed włamaniem, zaś te szóstej klasy zapewniają ochronę przed włamaniem nawet przy użyciu elektronarzędzi o dużej mocy. W domach jednorodzinnych najczęściej montowane są drzwi trzeciej i czwartej klasy RC.

Jak ozdobić strefę wejścia?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na dekorację strefy wejściowej w domu jednorodzinnym jest wykorzystanie roślin ozdobnych. Ogromny wybór kwiatów, krzewów czy traw sprawia, że bez problemu znajdziemy coś odpowiedniego, co nie tylko przypadnie nam do gustu, ale też będzie pasować do konkretnego stylu architektonicznego.

Efektownym rozwiązaniem jest ustawienie po obu stronach drzwi wejściowych do domu dużych donic z roślinami ozdobnymi. Wybór w tym przypadku powinien być uzależniony od stylu budynku. Minimalistyczne dekoracje tego typu dobrze prezentują się przy nowoczesnej bryle, zaś strefę wejściową w domu klasycznym lepiej zaaranżować, używając bardziej ozdobnych donic.

Niektórzy decydują się na zmianę dekoracji zależnie od pory roku. Wiosną i latem strefę w pobliżu drzwi wejściowych do domu zdobią więc kwiaty. Jesienią można ustawić piękne kolorowe chryzantemy i dynie, zaś zimą wykorzystać niewielkie latarnie oraz dekoracje wykonane z suszonych roślin.

Sucho i zacisznie przy wejściu

W wielu domach strefę wejściową osłania zadaszenie. To dobre rozwiązanie, aby uchronić drzwi przed skutkiem działania czynników atmosferycznych, ale też większy komfort dla domowników. Daszek nad drzwiami stanowi ponadto element dekoracyjny i urozmaica bryłę budynku. Dla jeszcze większej ochrony przed deszczem i wiatrem można zdecydować się na panel dekoracyjny. Taka ażurowa ścianka ozdabia strefę przy drzwiach wejściowych, a jednocześnie sprawia, że to miejsce jest bardziej zaciszne.

Oświetlenie strefy wejściowej do domu

Dobrze zaprojektowane wejście do domu prezentuje się elegancko niezależnie od pory dnia. Warto więc zadbać, aby wyglądało efektownie także po zmroku. Oprócz praktycznego oświetlenia drzwi wejściowych do domu można zdecydować się na podświetlenie za pomocą listew LED wnęk, schodków czy innych elementów architektonicznych. Pamiętajmy przy tym, że barwa światła ma istotne znaczenie dla uzyskanego efektu. Ciepłe światło sprawi, że przestrzeń w pobliżu drzwi wejściowych wyda się bardziej przytulna. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa domowników warto też pomyśleć o oświetleniu ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi. Tutaj powinniśmy jednak wybierać szczelne oprawy przeznaczone do użytku na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.