Kobieta skleiła klejem do drewna łóżko z palet i maluje go farbą na biało

Przeglądając ofertę mebli w sklepach można dojść do wniosku, że wiele modeli jest bardzo podobnych do siebie. Trzeba przyznać, że trudno jest znaleźć coś oryginalnego, a gdy już się znajdzie, to okazuje się, że cena jest wybitnie wysoka. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykonać meble samodzielnie. Dziś podpowiemy Wam, jak wykonać łóżko z palet.

Łóżko z palet DIY – oszczędność i ekologia

Łóżko z palet może być niezwykle wygodne, a przy tym bardzo stylowe. Dodatkowo koszt wykonania będzie bardzo niski. W końcu wystarczy tylko kupić palety. Wcale nie muszą być też nowe. Te z drugiej ręki w dobrym stanie technicznym także się nadają. Trzeba też przygotować projekt i wbrew pozorom wcale nie musi być on skomplikowany, by łóżko dobrze się prezentowało. W końcu w prostocie tkwi siła. Najlepsze jest to, że nie trzeba wcale dysponować umiejętnościami, by zrobić takie łóżko. Wystarczy tylko nieco chęci, trochę cierpliwości i jeszcze więcej zaangażowania. Do tego nie musicie wcale dysponować sprzętem typu wiertarka czy innym elektronarzędziem. Przyda się klej do drewna i praktycznie już można przejść do pracy.

Przygotowanie palet ma znaczenie

Rzeczywiście łóżko z palet może prezentować się niezwykle efektownie i sprawić, że aranżacja sypialni nabierze charakteru. Wpisuje się też w modę na recykling oraz filozofię no waste. Skoro to już jasne, to czas przygotować palety. Doskonale sprawdzą się te wykonane z litego, sosnowego drewna. Palety nie mogą być ubite. Zwróćcie uwagę, czy przypadkiem nie widnieje na nich oznaczenie MB. Jeżeli jest takie oznaczenie, to zrezygnujcie z zakupu, gdyż takie palety zostały poddane niezwykle szkodliwej dla zdrowia fumigacji bromkiem metylu. Polecamy tutaj panele o wymiarach 120 cm x 80 cm. Gdy już przygotujecie 6 sztuk, to możecie rozpocząć ich oczyszczanie. Należy to robić bardzo dokładnie. Trzeba usunąć wszelkiego rodzaju małe śrubki, ale też widoczne drzazgi. Całość należy przeszlifować tak, aby usunąć ewentualne resztki materiału czy też nierówności. Do tego celu możecie użyć szlifierki, a jeżeli takowej nie posiadacie, to wystarczy papier ścierny. Palety rozkładamy na płaskiej powierzchni. Będziemy potrzebować 4 takie palety, tworząc w ten sposób dwie strony łóżka. Z jednej wykonamy zagłówek. Jak zapewne zauważyliście została Wam jeszcze jedna paleta. To oczywiście paleta awaryjna na wypadek gdyby coś poszło nie tak. Gdy już oczyścicie palety i rozłożycie je w ten sposób, że tworzą łóżko, powinniście je jeszcze odkurzyć i przetrzeć zwilżoną szmatką. Teraz skręcamy ze sobą wszystkie elementy poza zagłówkiem. Do tego celu należy wykorzystać metalowe płaskowniki oraz kątowniki. Jeżeli takowych nie macie, to możecie zastosować zwykłe wkręty do drewna. Pozostaje jeszcze zagłówek. Ten wystarczy tylko przykleić. I tu zastosowanie mają rzecz jasna kleje do drewna.

Palety sklejone ze sobą klejem do drewna

Wykończenie euro palet, czyli zadbaj o estetykę

Zasadniczo większość prac jest już ukończona. Pozostaje tylko pomalowanie palet. Na początek oczywiście należy nałożyć warstwę gruntującą. Dzięki temu warstwy farby będą lepiej się trzymać i nie będą odpryskiwać. Gdy warstwa gruntująca w pełni przeschnie, można przejść do malowania. Należy postawić na farbę akrylową, przy czym wybór koloru pozostawiamy Wam, gdyż zależy od Waszych preferencji. To nadal nie wszystkie możliwości, gdyż można też wybrać bejcę do drewna i podkreślić piękno drewna. W tym przypadku uwidocznione zostaną wszystkie słoje i sęki, które tworzą unikalny rysunek.

Co jeszcze można wykonać z palet?

Palety dają naprawdę duże możliwości aranżacyjne. Można z nich wykonać ciekawe meble. Skoro już wiecie, jak wykonać łóżko, to obok niego możecie umieścić małe stoliki nocne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z palet wykonać także narożnik czy kanapę. Pozostaje już tylko zaplanowanie, jakie meble do Waszej sypialni będą jeszcze niezbędne, a potem można już przejść do pracy. Równie dobrze możecie łączyć gotowe meble właśnie z tymi własnoręcznie wykonanymi i w ten sposób stworzycie aranżację niejako opartą na kontraście. Meble z palet mogą stworzyć także aranżację w stylu industrialnym lub loft.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.