Agregat prądotwórczy.

Szukasz nowego generatora prądotwórczego do domu? Czasami trudno jest w ogóle wiedzieć, od czego zacząć. Wolisz urządzenie, które będzie przenośne, czy raczej stacjonarne, które umieścisz na stałe w jednym miejscu? Zagłębimy się w ważne obszary i poruszymy pytania, które powinieneś sobie zadać, zanim wybierzesz najlepszy dla siebie generator.

Pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zadać to to, ile mocy potrzebujesz, aby skutecznie i co najważniejsze bezpiecznie zasilić swoje domowe urządzenia. Pierwszym krokiem w wyborze generatora jest oszacowanie, ile mocy będziesz potrzebować w przypadku awarii. Chwyć kartkę papieru i wypisz urządzenia, które będziesz obsługiwać (np. lodówkę, zamrażarkę, drzwi garażowe, kuchenkę) oraz ilość energii niezbędną do uruchomienia i dalszej pracy.  Kolejnym krokiem, który musisz zrobić to zsumowanie wszystkich tych obliczeń, aby określić niezbędną moc.

Jak sprawdzić jaki generator będzie odpowiedni?

Wybierając agregat prądotwórczy warto jest jeszcze przed zakupem wyposażyć się w niezbędną wiedzę, która umożliwi podjęcie najlepszej decyzji zakupowej. Aby obliczyć potrzebną liczbę watów, użyj wzoru: waty = wolty x ampery.

Dla uproszczenia możesz użyć następujących szacunków jako ogólnej zasady:

  • 5000-7000 watów do podstawowych funkcji domowych
  • 3000-5000 watów do elektronarzędzi w miejscu pracy

Później możesz zdecydować czy potrzebujesz wybrać generator stacjonarny czy przenośny? Generatory stacjonarnie umieszczone w domu automatyczne uruchamiają się samoczynnie po zaniku zasilania i nazywane są generatorami rezerwowymi. Są na stałe zainstalowane na zewnątrz domu, jak na przykład klimatyzator. Ponieważ są podłączone do systemu elektrycznego, nie wymagają prowadzenia przedłużaczy w całym domu. Z drugiej strony, ponieważ są to urządzenia montowane na stałe, są zazwyczaj droższe od jednostek przenośnych.

Generator przenośny czy stacjonarny?

Natomiast generatory przenośne nie są automatyczne. Zawsze należy wyjąć generator z magazynu, napełnić go paliwem, przeprowadzić odpowiednie kable do domu, przenieść urządzenia, aby można je było podłączyć do prądu, a na koniec uruchomić generator. Mimo to są stosunkowo łatwe do przemieszczania i uruchamiania i często są bardziej przystępną cenowo opcją w przypadku krótkoterminowego zapotrzebowania na energię.

Dodatkowe pytania, jakie powinieneś sobie zadać będąc na etapie wyboru generatora prądu to jak długo będzie działać generator i na jakie paliwo powinien chodzić.  Przenośny generator wymaga stałego źródła paliwa, czy to benzyny, czy oleju napędowego. Wymaga to nie tylko przechowywania paliwa w garażu na wypadek sytuacji awaryjnej, ale także prowadzenia go poza domem, aby zapobiec śmiertelnej ekspozycji na tlenek węgla. Generator rezerwowy może uchronić Cię przed problemami związanymi z paliwem, ponieważ działają na gaz ziemny lub propan i często mają większe zbiorniki.

Przedstawiliśmy świetne przykłady różnic generatorów prądotwórczych. Jeśli nadal nie wiesz, na jaki model zwrócić szczególną uwagę zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalistów w tej dziedzinie, którzy na pewno odpowiedzą na każde pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.