Wyczyszczona i zakonserwowana brama garażowa

Brama garażowa, która nie jest w żaden sposób konserwowana wydaje odgłosy skrzypienia i tarcia, które na pewno nie świadczy dobrze o estetyce ogólnej domu. Oczywiście brak konserwacji prowadzi również do szybszego wyniszczania się tego elementu. Zdecydowanie, aby móc cieszyć się bramą garażową przez długi czas należy ją prawidłowo konserwować. Jak to zrobić i jakich środków używać? Podpowiadamy

Czym czyścić bramy garażowe?

Konserwacja bramy garażowej może wydawać się bardzo skomplikowana i czasochłonna, ale nic bardziej mylnego!  Czynności należy zacząć od umycia jej zewnętrznej części. Najczęściej wystarczy ciepła woda i jakiś delikatny środek myjący. Do paneli laminowanych świetnie nada się woda z odrobiną szamponu samochodowego. Ważne jest, aby ten szampon był bez wosku- jeśli źle wyschnie może powodować nieestetyczne zacieki, które nieciekawie mogą się prezentować- szczególnie jeżeli drzwi są ciemne.

Do bram garażowych, które są wykonane z tworzyw drewnopodobnych idealnie nadadzą się delikatne płyny do tworzyw sztucznych np. płyn do podłóg. Ważnym naprawdę  jest to, aby środki były delikatne!  Jeżeli zewnętrzna część bramy została już umyta trzeba spłukać ją obficie wodą. Trzeba być jednak ostrożnym aby w przypadku modelu automatycznego woda nie dostała się do elementów elektrycznych. Konserwacja bramy garażowej powinna również obejmować czyszczenie wszystkich prowadnic i elementów napędzających bramę.

Ciesz się bramą garażową jak najdłużej!

Konserwacja bramy garażowej bez dwóch zdań przedłuży jej żywotność. Aby  utrzymać ją w dobrej kondycji należy postawić na dobrej jakości środki konserwujące. Jeżeli brama zaczyna skrzypieć pod żadnym pozorem nie należy jej spryskiwać żadnymi smarami bez ówczesnego wyczyszczenia mechanizmów! Może to prowadzić do jeszcze większego oblepiania się na łożyskach kurzu.

Najlepiej sprawdzi się sama, wilgotna szmatka- najlepiej z mikro-fibry. Każdy element (prowadnice, metalowe rolki, łożyska, zawiasy, zamki) musi być dokładnie wyczyszczony a następnie osuszony.  Ważnym elementem każdej bramy są uszczelki- to one sprawują pieczę nad tym, aby zimową porą nie wdzierało się do garażu zimne powietrze. Warto regularnie sprawdzać ich stan oraz regularnie je czyścić.

Nie zapominaj o szczegółach!

Konserwacja bramy garażowej polega również na czynnościach takich, jak  sprawdzanie i usuwanie ewentualnych usterek z prawidłowego działania zabezpieczenia bramy garażowej. Co najmniej raz na rok należy sprawdzać działanie fotokomórki.  Jej sprawność jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie ona zatrzymuje i blokuje bramę przy napotkaniu przeszkody.

Posiadając bramę garażową należy pamiętać o jej czyszczeniu oraz konserwacji. Jeśli coś pójdzie nie tak i brama ulegnie awarii warto zadzwonić na serwis. Czasami zwykłe czyszczenie nie przynosi rezultatów, więc dla bezpieczeństwa rozsądnym posunięciem będzie zaczerpnięcie wiedzy i pomocy specjalistów, którzy z całą pewnością stawią czoła problemowi. Wybierając środki do konserwacji bram warto stawiać na te z najwyższej półki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.