Zamontowane małe okno w sypialni

Stoisz przed wyzwaniem związanym z zakupem nowych elementów stolarki okiennej? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów charakteryzujących produkty zaliczane do tej kategorii. Poznaj rodzaje okien, w które możesz się zaopatrzyć!

Rodzaje okien ze względu na materiał, z którego są wykonane – jakiego wyboru można dokonać?

W pierwszej kolejności trzeba zdecydować, z jakiego materiału mają być wyprodukowane elementy stolarki okiennej, które chce się kupić. W przypadku inwestycji realizowanych w domach jednorodzinnych największą popularnością cieszą się obecnie okna aluminiowe, drewniane oraz plastikowe. Poszczególne modele różnią się parametrami wytrzymałościowy i wizualnymi, a także łatwością utrzymania w czystości. Wybierając konkretną opcję, należy mieć na uwadze styl, w jakim zaprojektowano dany budynek.

Rodzaje okien ze względu na miejsce montażu – sprawdź dostępne opcje!

Skupiając się na lokalizacji tego elementu, można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje okien. Pierwszym są te pionowe, czyli standardowe, a więc w mniejszym rozmiarze albo o większych gabarytach, czyli drzwi tarasowe. Drugi typ to okna dachowe (połaciowe), które montuje się, gdy strych ma być zaadaptowany na cele mieszkalne i trzeba go doświetlić.

Rodzaje okien ze względu na ilość szyb – czym różnią się poszczególne warianty?

Stolarka okienna może zostać sklasyfikowana także ze względu na ilość szyb. Im jest ich więcej, tym lepsza izolacyjność termiczna. Najczęściej stosuje się okna dwuszybowe albo trzyszybowe.

Rodzaje okien ze względu na sposób otwierania – wybierz wygodne rozwiązanie!

Inny podział okien opiera się na mechanizmie ich działania – można otwierać je i zamykać na co najmniej kilka sposobów. Na tej podstawie wyróżnia się okna: rozwieralne (ruch skrzydła jedynie w lewo lub w prawo), uchylne (możliwe odchylenie skrzydła od pionu), rozwieralno-uchylne (to najpopularniejsze rozwiązanie, stanowi połączenie dwóch wskazanych wcześniej opcji), przesuwne, uchylno-przesuwne, podnośno-przesuwne oraz nieotwieralne, czyli okna stałe (typu fix).

Rodzaje okien ze względu na kształt – na co się zdecydować?

Ramy okienne przyjmują różny kształt. Mogą mieć zarówno standardową, jak i nieco bardziej oryginalną formę. Okna z tej drugiej grupy są zwykle tworzone na wymiar, według spersonalizowanego projektu. Najprostsze w montażu są modele standardowe, a więc prostokątne lub kwadratowe. W budynkach o wysokich sufitach ciekawe rozwiązanie stanowią eleganckie okna łukowe składające się z kilku kwater, wśród których ta górna jest zaokrąglona. Z kolei okna o trójkątnym kształcie pozwalają doświetlić pomieszczenia ulokowane pod dwuspadowym dachem. Urządzając dom, można postawić także na okna okrągłe lub trapezowe.

Rodzaje okien, czyli jakie okna są aktualnie dostępne na rynku – podsumowanie

Jakie okna wybrać? Dzięki powyższemu zestawieniu wiesz już, co oferuje współczesna stolarka okienna. Dostępnych opcji jest naprawdę wiele, dlatego istnieje możliwość, aby bez większego problemu dostosować konkretny wariant do osobistych upodobań, aktualnych trendów, stylu budynku i jego wnętrza oraz budżetu, jakim się dysponuje.

źródło zdjęć: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.