Kobieta trzyma w dłoni barwnik do żywicy epoksydowej

Odlewy z żywic epoksydowych urzekają bogactwem form i kształtów. Na szczególną uwagę zasługują ich nietuzinkowe odcienie. Jak uzyskać efekt metaliczny lub jednolity kolor epoksydowej powłoki? Sięgnij po odpowiednie pigmenty! Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje barwników do żywicy epoksydowej i gdzie można je wykorzystywać.

Barwniki RAL do żywic

Na liście najczęściej stosowanych pigmentów do żywicy epoksydowej znajdują się m.in. barwniki palety RAL. Jest to międzynarodowy system nazewnictwa kolorów, opracowany przez Niemiecki Instytut Jakości i Oznaczeń (RAL). Obecnie lista barw systemu RAL obejmuje ponad 200 różnych kolorów, podzielonych na grupy odcieni. Są to klasyczne barwy, na przykład: czerwień, zieleń, niebieski, pomarańczowy czy żółty.

Czym charakteryzują się pigmenty RAL, przeznaczone do barwienia żywicy epoksydowej? Są one jednokolorowe i silnie skoncentrowane. Wystarczy kilka kropel barwnika, by uzyskać ciekawy efekt wizualny. Za pomocą pigmentu łatwo przekształcisz zwykłą, transparentną żywicę w imitację bursztynu czy barwionego szkła. Kolory z palety RAL możesz też łączyć, uzyskując oryginalne prześwity, plamy i przejścia tonalne na powierzchni epoksydowej.

Brokatowe barwniki do żywic epoksydowych

Zastanawiasz się, jak powstają lśniące refleksy w powłokach epoksydowych? Nie potrzebujesz wiele, by stworzyć przedmioty, przypominające szlachetne kruszce lub złoto. Sięgnij po brokatowy barwnik do żywicy epoksydowej! Do wyboru masz różne odcienie płatków. Są to ponadczasowe kolory, na przykład: złoty, srebrny, bordowy, czarny, zielony oraz niebieski.

Brokatowe barwniki do żywicy służą m.in. do wykończenia posadzek i wyrobu biżuterii artystycznej. Błyszczące drobiny powodują, że powierzchnia i wewnętrzna warstwa odlewu pięknie mieni się zarówno w świetle dziennym, jak i w świetle sztucznym. Dzięki domieszce brokatu sztuczna żywica zyskuje efekt trójwymiarowości i głębi.

Barwniki metaliczne i perłowe

Kolejną grupę barwników do żywic epoksydowych stanowią barwniki metaliczne i perłowe. To pigmenty do żywicy, dzięki którym przypomina ona metal lub perłę. W ofertach producentów tego typu barwników znajdziesz wiele interesujących propozycji. Wybierz pigment złoty, brązowy, srebrny lub miedziany, by uzyskać niepowtarzalne imitacje różnych materiałów. Takie metaliczne barwniki idealnie nadają się do produkcji mebli i przedmiotów dekoracyjnych.

Jest jeszcze jeden typ pigmentu do żywic epoksydowych: barwnik perłowy. Produkt służy do uszlachetniania powłok, wykonywanych z żywic epoksydowych i poliuretanowych. Domieszka takiego opalizującego odcienia sprawia, że żywica przypomina naturalną perłę. Od ilości pigmentu zaś zależy to, czy finalnie masa będzie prześwitująca, czy raczej matowa. Gdzie sprawdzają się barwniki perłowe? Możesz je z powodzeniem wykorzystać w aranżacji wnętrz: podłóg, umywalek, półek. Perłowy odcień pasuje też do wyrobów rękodzielniczych: stolików kawowych, kolczyków, pater.

Nie wiesz, jaki barwnik wybrać do swojego projektu? Porozmawiaj z doradcą technicznym producenta pigmentów i uzyskaj dodatkowe informacje.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.