Alarm domowy jest dobrym środkiem bezpieczeństwa. Może odstraszyć wielu złodziei i zapewnić mieszkańcom spokojny sen i wakacje. Dlatego budowa domu to dobra okazja do zastanowienia się, jak chronić swoją własność przed nieproszonymi gośćmi. W porównaniu np. z sytuacją domów szeregowych, pilniejsze są alarmy domów jednorodzinnych. Dlaczego? Domy jednorodzinne są zwykle położone na uboczu, z dala od innych nieruchomości. Ta lokalizacja może przyciągnąć potencjalnych złodziei, ponieważ prawdopodobieństwo, że ktoś go zauważy jest niezwykle niskie. Należy o tym pamiętać przy wyborze idealnego projektu domu i zaplanowaniu wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa już na etapie budowy. W szczególności należy zadbać o montaż systemów alarmowych.
Systemy alarmowe – działanie
Na rynku dostępnych jest wiele alarmów i urządzeń zabezpieczających, które chronią nasze domy. Najbardziej podstawowe komponenty składają się tylko z kilku elementów i są przeznaczone do uruchamiania urządzeń sygnalizacyjnych (dźwiękowych lub optycznych) w sytuacjach awaryjnych. Oprócz nich możemy również znaleźć alarmy oparte na pracy czujników ruchu (podczerwieni, ultradźwięków, wibracji, magnetyzmu itp.), które wyzwalają ostrzeżenia w przypadku wykrycia zdarzenia. Dlatego bez względu na to, który alarm wybierzemy, służy on głównie ochronie naszego mienia, zwłaszcza podczas naszej nieobecności.
Jakie systemy alarmowe są najlepsze?
Który alarm domowy wybrać? Jeśli czytasz ten artykuł, na pewno zadasz sobie to pytanie. Zwykły system, bezprzewodowy czy monitorowany? To, który alarm domowy wybierzesz, zależy głównie od tego, ile chcesz wydać, ile chcesz zabezpieczyć swoją własność oraz czy jesteś właścicielem domu dwupiętrowego, czy parterowego. Podstawowy system alarmowy składa się zwykle z dwóch czujek, które będą w stanie wykryć złodziei na korytarzu i drugim najbardziej narażonym pomieszczeniu. W tym celu stosuje się czujniki ruchu lub kontaktrony, które mogą chronić całe pomieszczenie lub określone linie (tryb kurtynowy) i reagować na otwieranie drzwi i okien.
Montaż monitoringu
Montaż monitoringu domu nie musi oznaczać zamawiania usług montażowych w profesjonalnej firmie. Nie musisz koniecznie inwestować w profesjonalne systemy kamer monitorujących, działy centralne i zatrudnianie firm ochroniarskich. Możesz samodzielnie zainstalować monitor i skonfigurować taki system zgodnie z zainstalowanym zestawem. W zależności od tego, czy chcesz zainstalować kamerę do monitorowania zewnętrznego, czy wiele kamer (kamery zewnętrzne lub wewnętrzne), w przeciwnym razie zostanie zainstalowany cały system. Pojedyncza kamera może pracować w oparciu o sieć Wi-Fi, którą można bezprzewodowo podłączyć do komputera lub smartfona, dzięki czemu obraz może być przesyłany z monitorowanej przestrzeni (wewnątrz lub na zewnątrz domu lub mieszkania). W przypadku dużej liczby kamer należy najpierw przygotować plan ich rozmieszczenia. Idealnie kamera domowa powinna być umieszczona na jak największej powierzchni, zwracając szczególną uwagę na umiejscowienie okien i drzwi oraz na zewnątrz (drzwi wejściowe, bramy, place zabaw, garaże i budynki gospodarcze).
Rynek systemów alarmowych
Na rynku dostępnych jest kilka prostych urządzeń, służących głównie do ochrony:
- małych budynków,
- domów jednorodzinnych,
- domków letniskowych,
- punktów informacyjnych
- małych mieszkań
- punktów handlowo-usługowych.
Istnieją również rozwiązania przeznaczone do dużych pomieszczeń, domów jedno lub wielorodzinnych oraz zaawansowane centrale wentylacyjne do ochrony dużych budynków wielokondygnacyjnych lub całych ich zespołów.