Pieniądze na stole obok młego drewnianefo domku

Kraków to jedno z niewielu miast, w którym ceny ofertowe – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – przekroczyły 10 tys. zł za mkw. powierzchni. Co jednak ciekawe, popyt na nieruchomości w Krakowie mimo to cały czas rośnie. To oznacza, że można spodziewać się dalszych podwyżek cen.

Kraków: jeden z najdroższych rynków nieruchomości w Polsce

Warszawa, Kraków, Gdynia lub Warszawa, Kraków, Gdańsk – tak wyglądałoby zestawienie miast, w których cena za mkw. powierzchni – w zależności od rynku – przekroczyła 10 tys. zł. Pierwsze zestawienie (z Gdynią) dotyczy cen nieruchomości z rynku pierwotnego; drugie, z Gdańskiem – rynku wtórnego.

Co ważne, popyt na mieszkania i domy w Krakowie cały czas rośnie. Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł aż o 10 proc. Z kolei liczba dostępnych mieszkań i domów spadła o 2 proc. Jeśli chodzi o ceny mieszkań w Krakowie, to w ciągu ostatniego roku średnia cena za mkw. nieruchomości wzrosła o 13 proc.

Ceny ofertowe nieruchomości w Krakowie wyższe na rynku wtórnym

Przy analizie cen nieruchomości w danym mieście warto zawsze w pierwszej kolejności zapoznać się z cenami ofertowymi. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w II kwartale 2021 r. średnia cena ofertowa za mkw. mieszkania na rynku pierwotnym wyniosła 10 148 zł. Dla porównania, jeszcze w I kwartale 2021 r. wynosiła ona 9 741 zł, co oznacza wzrost ceny o ponad 400 zł.

Bardziej interesujące może być jednak to, że w II kwartale 2021 r. wyższe ceny ofertowe odnotowano na rynku wtórnym – podczas gdy w większości miast można zaobserwować raczej odwrotną zależność. Średnia cena ofertowa za mkw. mieszkania z rynku wtórnego w Krakowie wyniosła w tym okresie 10 231 zł. Dla porównania – w I kwartale średnia cena wynosiła 9 899 zł. W tym przypadku wzrost jest zatem znacznie mniejszy.

Ceny transakcyjne: dobra wiadomość dla kupujących

Osoby, które planują kupić nieruchomość w Krakowie z pewnością ucieszy fakt, że ceny transakcyjne są znacznie niższe niż ofertowe (a nie zawsze – wbrew pozorom – jest to regułą, co mogą potwierdzić np. osoby, które kupiły mieszkanie z rynku pierwotnego w Gdańsku).

Cena transakcyjna za mkw. mieszkania z rynku pierwotnego w Krakowie wyniosła w II kwartale 2021 r. 9 446 zł. Tym samym była niższa od ceny ofertowej o ponad 700 zł. Co ciekawe, różnica między ceną transakcyjną z II i I kwartału 2021 r. również jest spora – i wynosi 550 zł (w I kwartale cena transakcyjna wyniosła 8896 zł).

Jeśli chodzi z kolei o ceny transakcyjne na rynku wtórnym, to w II kwartale średnia cena za mkw. mieszkania „z drugiej ręki” wyniosła 9 103 zł. Tym samym była niższa niż cena transakcyjna za mkw. nieruchomości od dewelopera. Z kolei jeśli chodzi o wzrost cen transakcyjnych względem I kwartału 2021 r., to sytuacja na rynku wtórnym była jeszcze gorsza niż na rynku pierwotnym. W ciągu jednego kwartału cena transakcyjna wzrosła o 737 zł za mkw. nieruchomości.

Utrzymujący się popyt na mieszkania w Krakowie, a także rosnące ceny materiałów budowlanych, wyższy koszt wynajęcia ekipy budowlanej czy wysoka inflacja prawdopodobnie przyczynią się do dalszego wzrostu cen. Z tego względu osoby, które chciałyby kupić mieszkanie w Krakowie, powinny o tym pomyśleć jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.