Urządzenie nowoczesnego i stylowego wnętrza wymaga dobrania odpowiednich mebli. Obecnie bardzo modnym i praktycznym rozwiązaniem są meble tapicerowane, które można dowolnie projektować i przerabiać. Dlatego dzisiaj podpowiemy wam, jakie są rodzaje mebli tapicerowanych oraz jak powinna wyglądać ich prawidłowa konserwacja.
Meble tapicerowane — rodzaje
Meble tapicerowane to rozwiązanie idealnie sprawdzające się w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Chcąc kupić meble obite dobrej jakości materiałem, można wybierać wśród różnego rodzaju tapczanów, wersalek, narożników, foteli, krzeseł, czy niewielkich puf. Będzie to zatem wyposażenie służące do siedzenia i leżenia, które może być z powodzeniem wykorzystane zarówno do wypoczynku, jak i do pracy. Szczególnym powodzeniem cieszą się ostatnio tapicerowane kanapy, ponieważ dzięki zastosowaniu unikalnych materiałów są wyjątkowo odporne na ścieranie, czy powstawanie trudnych do usunięcia plam. Co ważne, meble tapicerowane można zamówić w każdej wersji kolorystycznej, a producenci często łączą eleganckie tapicerki z takimi materiałami jak drewno, metal, czy wiklina.
Meble tapicerowane — jakie obicie wybrać?
Meble tapicerowane są chętnie wybierane do aranżacji wnętrz, ponieważ są wygodne i pięknie się prezentują. Najpopularniejsze tkaniny obiciowe to:
- skóra,
- ekoskóra,
- plecionka,
- aksamit,
- welur,
- plusz.
Każda z wymienionych tkanin posiada inną grubość oraz odporność na przecieranie, czy mechacenie. Meble tapicerowane ze skóry są zdecydowanie najdroższe, ale jednocześnie są również niezwykle wygodne. Ekoskóra stanowi tańszą alternatywę dla skóry naturalnej i dobrze wygląda w pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu. Natomiast plecionki charakteryzują się gładką fakturą i są stosunkowo łatwe w czyszczeniu. Szukając miłego w dotyku obicia do kanapy, warto postawić na aksamit lub plusz, a jeśli klient nie chce przepłacić za meble, może wybrać narożnik obity welurem.
Obicia do mebli tapicerowanych posiadają także różne wzory, które można efektywnie wykorzystać do aranżacji wnętrz. Zatem, chcąc nadać pomieszczeniu oryginalnego charakteru, warto wybierać materiały z motywem geometrycznym, kwiatowym, czy klasycznymi pasami. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kanapy z pikowanym oparciem oraz sofy z pikowanym siedziskiem.
Meble tapicerowane — konserwacja
Meble tapicerowane mogą z czasem stracić swój pierwotny blask w wyniku działania takich czynników jak:
- promienie słoneczne
- plamy i zabrudzenia
- sierść zwierząt
- kurz
- uszkodzenia mechaniczne
Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać. Sposób konserwacji danego mebla musi być uzależniony od rodzaju tkaniny, z której został wykonany. Jednak czyszcząc tapicerowane kanapy, nie należy używać zbyt dużej ilości wody, ani silnych detergentów. Najlepiej zatem będzie zaopatrzyć się w preparaty przeznaczone do konserwacji konkretnego materiału oraz ściśle przestrzegać dołączonej do nich instrukcji. Ponadto samo czyszczenie powinno być delikatne, bez stosowania zbyt dużej siły czy twardych gąbek. Jeśli jednak w danym pomieszczeniu znajduje się dużo mebli tapicerowanych wymagających czyszczenia, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej, która posiada odpowiedni sprzęt do usuwania plam z różnego rodzaju mebli.
Regularne dbanie o meble tapicerowane powinno znacząco wydłużyć ich żywotność, dlatego dobrze jest na bieżąco reagować na wszystkie większe i mniejsze plamy oraz uszkodzenia. Dużym atutem mebli tapicerowanych jest także możliwość wymiany tapicerki, dzięki czemu można nadać ulubionej kanapie, czy krzesłu drugie życie. Przy czym taką wymianę warto zlecić fachowcom, ponieważ wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności.