Wybudowany dom na zgłoszenie przy lesie

Artykuł partnera.

Zdjęcia internetowych celebrytów naprawdę potrafią irytować. Wracasz do domu po ciężkim dniu pracy, zmywasz z siebie miejski smog i ledwo starcza Ci sił na spożycie posiłku. Tymczasem z ekranu telefonu lub laptopa atakują Cię idealistyczne fotografie. Nogi otulone ciepłymi skarpetami, śliczne pledy, ogień kominka, książki i herbatki. Przyjemnie na to patrzeć. Do momentu, w którym nie zadasz sobie bardzo podstawowego pytania.

Dlaczego Twoje życie tak nie wygląda? Bo śliczny dom z kominkiem musi być drogi, prawda? Nieprawda. Wystarczy postawić własną Hytę. Od stycznia 2022 roku będzie można w niej nawet zamieszkać!

Skąd pomysł na skandynawskie domy na zgłoszenie w Polsce?

Domy bez pozwolenia nie są wcale nową ideą. Można je stawiać w naszym kraju od 2015 roku. Niestety dotąd można było budować tak tylko budynki rekreacji indywidualnej. Czyli mówiąc wprost – domki letniskowe. Nikt nie ograniczał inwestorów jeśli chodzi o ocieplenie obiektu i podłączenie do niego ogrzewania. Jednak zgodnie z prawem nie były to domki mieszkalne, co zniechęcało wiele osób.
Być może właśnie dlatego projekty budowlane domów na zgłoszenie nie zachwycały swoją urodą. Aż do czasu, gdy na rynku pojawiły się Hyty. Domy budowane w technologii szkieletu z naturalnego drewna inspirowane piękną stylistyką skandynawską. Trzeba przyznać, że studio KiK Architekci przełamało nudę w sposób wręcz pokazowy.

Hyta nie będzie już tylko domkiem letniskowym! Budowa domu całorocznego.

Zmiana przepisów prawa budowlanego wejdzie w życie 2 stycznia 2022 roku. Na zgłoszenie nareszcie postawisz dom jednorodzinny budowany w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zwiększa się również dopuszczalna powierzchnia zabudowy. Zamiast 35 m2 będzie można zagospodarować pod dom nawet 70 m2 działki budowlanej. 
Wedle deklaracji Ministerstwa Rozwoju i Technologii domek taki będzie można później sprzedać lub wynająć.
Duży salon w domu

Jaki może być dom bez pozwolenia na budowę od 2022 roku?

Dom na zgłoszenie nie będzie już musiał być parterowy. Zgodnie z prawem można w nim zaplanować poddasze, o ile obszar oddziaływania obiektu nie wykroczy poza granice działki. Oczywiście będzie to możliwe wyłącznie wtedy, gdy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje na działce możliwość budowy obiektów dwukondygnacyjnych. 
Jeśli dla Twojej działki nie został on wyznaczony, czeka Cię spacer do urzędu gminy lub miasta. Trzeba będzie w nim złożyć wniosek o warunki zabudowy. Urząd będzie miał 21 dni na ich wydanie.

Formalności związane z procedurą zgłoszenia budowy nadal będą proste.

By wybudować dom na zgłoszenie, nie musisz zatrudniać kierownika budowy. Wystarczy, że złożysz oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności za kierowanie budową. Nie trzeba też będzie prowadzić dziennika budowy ani czekać na odbiór obiektu. Jeśli więc chcesz mieć nareszcie własny domek o całkiem przyjemnej powierzchni użytkowej, od 2022 roku będzie to prostsze, niż kiedykolwiek.
Domy typu Hyta możesz zobaczyć na stronie Hyta.pl. Zerknij tam i wybierz projekt idealny dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.