Mężczyzna z kluczami do mieszkania.

Artykuł sponsorowany.

Osoby, które chcą kupić mieszkanie z rynku pierwotnego często zastanawiają się, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup nieruchomości w stanie deweloperskim, czy też może wykończonej pod klucz – i gotowej do wprowadzenia się. To drugie rozwiązanie ma sporo zalet, chociaż warto jednocześnie pamiętać o pewnych kwestiach.

Mieszkanie pod klucz – czyli jakie?

Nieruchomość kupiona bezpośrednio od dewelopera zazwyczaj jest w stanie deweloperskim lub wykończona „pod klucz”. W pierwszym przypadku oznacza to najczęściej mieszkanie z gotowymi tynkami, wylewkami, niezbędnymi instalacjami oraz stolarką (okna, drzwi). W większości przypadków jest to tym samym nieruchomość przygotowana do wykończenia. Z kolei mieszkanie pod klucz to mieszkanie już gotowe do wprowadzenia – czyli nie tylko z pomalowanymi ścianami, położonymi panelami lub płytkami, ale nierzadko także z meblami (w zależności od wybranego wariantu i oferty dewelopera lub firmy zewnętrznej).

Mieszkanie wykończone na czas i nieprzekroczony budżet

Każdy, kto samodzielnie remontował mieszkanie – lub zna osoby, które to robiły – z pewnością wie, że remonty niemal zawsze wiążą się z opóźnieniami i przekroczonym budżetem. I to zwłaszcza w sytuacji, gdy właściciel mieszkania na sprzedaż w Łodzi samodzielnie wykonał projekt, a jego realizację zleca wielu podwykonawcom. Opóźnienia w branży budowlanej – jeśli chodzi o pojedyncze zamówienia – są niestety standardem.

Często okazuje się również, że konieczne jest wprowadzenie poprawek lub nawet całkowita zmiana projektu. To z kolei rodzi dodatkowe koszty. Niemal każda osoba robiąca remont lub wykańczająca mieszkanie na własną rękę nie jest też w stanie od razu ustalić precyzyjnie wszystkich kosztów. W trakcie prac często okazuje się, że poszczególne materiały są dużo droższe lub konieczne jest wybranie innej ekipy remontowej, żądającej wyższego wynagrodzenia. W przypadku mieszkania pod klucz takie sytuacja nie mają miejsca – wykonawca żąda z góry określonej kwoty, a prace musi zrealizować w terminie wskazanym w umowie.

Mniej stresu związanego z remontem

Mieszkanie pod klucz to także gwarancja mniejszego stresu dla nowych właścicieli nieruchomości. Wykańczanie mieszkania – lub jego remont – to zawsze sytuacja stresogenna, a w dodatku pochłaniająca mnóstwo czasu i energii. Osoby, które chcą uniknąć tygodni, a nawet miesięcy stresu powinny poważnie rozważyć skorzystanie z oferty wykończenia mieszkania pod klucz.

Największa wada? Wyższy wydatek

Nie da się ukryć, że samodzielne wykończenie mieszkania niemal na pewno będzie kosztować mniej niż mieszkanie pod klucz. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że w przypadku wyboru oferty wykończenia nieruchomości przez dewelopera lub firmę zewnętrzną nie ma ryzyka, że koszty niespodziewanie wzrosną. Wszystko zależy zatem od tego, czy właściciela nowego mieszkania stać na usługę wykończenia przez zewnętrznego wykonawcę oraz czy chce zainwestować dodatkowe środki, zyskując czas i spokój.

Mieszkanie pod klucz jest więc interesującą opcją, pozwalającą na szybsze zamieszkanie w nowym mieszkaniu, jednak na pewno nie będzie to rozwiązanie dla każdego – z racji wyższych kosztów i mniejszej swobody ingerowania w realizację wykończenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.