Kobieta ogląda w salonie telewizje naziemną

W całej Unii Europejskiej wymieniony zostanie lekko już przestarzały sygnał DVB-T. W Polsce od końca marca 2022 roku wprowadzany będzie najnowszy standard przesyłu sygnału telewizyjnego w poszczególnych województwach. Nowy standard telewizji naziemnej ma być dostępny w całym kraju w czerwcu tego samego roku.

Nowy standard telewizji naziemnej, co warto wiedzieć?

Nowy standard telewizji naziemnej zrewolucjonizuje w pewien sposób odbieranie sygnału telewizyjnego. Jak w każdej branży, wszystko dąży do jak najbardziej rozwiniętego aspektu technologicznego. Zmiana ta jest powiązana z powstałą pewien czas temu siecią 5G. Cały proces ma celu umożliwienie nowej sieci mobilnej jeszcze lepszego rozwoju.

Dla zwykłego odbiorcy telewizji są to również dobre wieści. Najnowsze telewizory oferują sporo funkcji, a ich główne zadanie, a więc wyświetlanie obrazu zostało znacznie ulepszone. Dla przykładu, filmy z platformy YouTube można oglądać w jakości 4K. Zarówno sieć internetowa, jak i nowoczesne ekrany telewizorów faktycznie to umożliwiały, w przeciwieństwie do standardu telewizji naziemnej.

Również dla stacji telewizyjnych będzie to duża szansa na rozwój. Głównie dlatego, że nowoczesny standard DVB-T2/HEVC umożliwia nadawanie większej liczby kanałów lub wzrost jakości już istniejących. Warto zaznaczyć, że już w tym momencie istnieją poszczególne kanały, korzystające właśnie z nowoczesnego standardu telewizji naziemnej.

Czy nowy standard telewizji naziemnej wymaga dodatkowego sprzętu?

Wiele osób zastanawia się, czy nowy standard telewizji naziemnej wymaga dodatkowych urządzeń, porównując tę sytuację z wymianą telewizji analogowej na wariant cyfrowy. Proces ten miał miejsce już jakiś czas temu, a więc tamte i obecne czasy dzieli potężny rozwój technologiczny. Dowodem na pewne udogodnienia w tej kwestii może być fakt istnienia przepisu, który nakazał wszystkim producentom telewizorów montowanie elementów, które spełnią wymagania nowoczesnego standardu. Dlatego też wszystkie telewizory nabyte po 2018 roku są kompatybilne z DVB-T2/HEVC.

Sam dekoder również nie wymaga jakichś większych zmian. Być może potrzebny jedynie będzie specjalny tuner, który umożliwi odbieranie nowoczesnego sygnału. Polski rząd planuje w tym celu umożliwić nabycie stosownego dofinansowania, które pozwoli najbardziej potrzebującym nabyć właśnie takie urządzenie.

Czy nowy standard telewizji naziemnej to dobra okazja na zakup nowego telewizora?

Producenci zaznaczają, że nowy standard telewizji naziemnej to świetny pretekst do zakupu nowego telewizora. Firmy jednak ostrzegają też potencjalnych klientów o możliwych brakach sprzętu w okresie bliskiej daty zmiany standardu. Samo nabycie takiego sprzętu może być bardzo dobrym pomysłem, ponieważ dzisiejsze telewizory pozwalają na znacznie więcej niż kiedyś. Dla przykładu, telewizory SMART TV marki Samsung to gwarancja najwyższej jakości i funkcjonalności. Pozwalają uczynić z takiego urządzenia prawdziwe centrum spędzania wolnego czasu w bardzo komfortowy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.