Zamontowane panele fotowaltaiczne na dachu budynku

Ogniwa fotowoltaiczne są najistotniejszą częścią paneli fotowoltaicznych. To właśnie w nich odbywa się technologia fotowoltaiczna – w nich na poziomie fizycznym wytwarzana jest energia elektryczna na skutek efektu fotowoltaicznego. Jak działa fotowoltaika, dlaczego ogniwa fotowoltaiczne są tak wyjątkowe?

BUDOWA OGNIWA FOTOWOLTAICZNEGO

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw słonecznych, które zbudowane są z elementów ogniw fotowoltaicznych. W większości przypadków jeden panel zawiera sześćdziesiąt lub siedemdziesiąt dwa ogniwa – wszystko zależy od konstrukcji konkretnego modelu.

Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z materiałów półprzewodnikowych. Ponieważ efekt fotowoltaiczny ma zachodzić właśnie w nich, konieczne jest zastosowanie materiału półprzewodzącego.

JAK DZIAŁAJĄ OGNIWA FOTOWOLTAICZNE – ZASADA DZIAŁANIA

Ogniwa fotowoltaiczne oparte są na kryształach krzemu, które wykazują właściwości fotowoltaiczne. Na czym polega ten proces? Kiedy promienie słoneczne padają na ogniwa, ich fotony dostarczają energii elektronom atomu krzemu, które są następnie przenoszone na wyższe poziomy energetyczne.

Przepływ prądu elektrycznego, który przechodzi z jednego elementu instalacji do drugiego, określany jest mianem prądu stałego. Kiedy elektrony w ogniwie krzemowym są wzbudzone, wytwarza się siła elektromotoryczna, a wynikiem tego jest ciągły prąd, który przenosi się na kolejne elementy systemu.

RODZAJE OGNIW FOTOWOLTAICZNYCH

Omówiliśmy już kilka wariantów ogniw fotowoltaicznych. Ale czym różnią się od siebie poszczególne typy? Źródłem tej różnicy jest rodzaj materiału użytego do produkcji płytek półprzewodnikowych, które generują prąd stały.

CZY OGNIWA FOTOWOLTAICZNE SIĘ OPŁACAJĄ?

Wytwarzając energię elektryczną z promieniowania słonecznego możesz liczyć na znaczne oszczędności. Fotowoltaika pozwala na obniżenie rachunków za prąd nawet o 90%. W związku z tym powinieneś poważnie rozważyć inwestycję w nią, tym bardziej, że technologia ta objęta jest szeregiem dotacji i innych zachęt finansowych. Czy chcesz wiedzieć, ile pieniędzy zaoszczędzi Twoja instalacja fotowoltaiczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.