Nowoczesne okno dachowe

Budowa domu wiąże się z nieustannym pasmem wyborów. Już na etapie kosztorysowania musimy wybrać jakie materiały budowlane i wykończeniowe wykorzystamy. Okna dachowe montuje się w połaci dachu spadzistego, niezależnie od jego nachylenia. Dzięki temu zyskują coraz większe grono zwolenników. Dzięki unikalnej konstrukcji jego bryła zlewa się z całością pokrycia, dzięki czemu tworzy idealnie równą powierzchnią. Poza tym ostry kąt uniemożliwia podglądanie przez sąsiadów od zewnątrz. Czym się kierować przy ich wyborze i jak prawidłowo montować okna dachowe ?

Jak wybrać okna dachowe ?

Rozwój stolarki okiennej sprawił, że na rynku dostępna jest szeroka oferta okien połaciowych. Mimo to stworzony został pewny podział okien dachowych, a który wpływa sposób ich otwierania. Dzielimy je na:

  • okna obrotowe – dzięki specjalnemu opracowaniu klamki oraz dopracowanym zawiasom możliwe jest otwarcie okna o 180° . Przy takiej konstrukcji rama okienna wchodzi w oś pomieszczenia, umożliwia to łatwe czyszczenie szyby. Jest to typ najczęściej wybierany przez konsumentów,
  • okna uchylno-obrotowe – w tym przypadku zawiasy umieszczone są w górnej części ramy, jednak możliwe jest ich zmiana przez co przejmują walory okna obrotowego. Maksymalny kąt, który możemy uzyskać w formule uchylnej to 35°,
  • okna panoramiczne – polecane dla osób, które cieszą piękne widoki za oknem i kontakt z naturą. Okna rozmiarami są duże większe od standardowych. Wartości otwierania jakie są dostępne to 40°, 68° oraz obrót do mycia i czyszczenia,
  • okna balkonowe – inaczej określane podwójnymi. Taki rodzaj okna dachowego sprawia wrażenie gotowego balkonu. Nowatorskie rozwiązanie w nich zastosowane wysuwa podczas jego otwarcia przy kącie 45° automatyczne chowane barierki.
  • okna kolankowe – w tym przypadku jedna z ram okiennych montowana jest we wcześniej przygotowana dziurę w ścianie kolankowej. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększa zakres widzenia poza budynkiem. Wymaga niestety wcześniejszego planowania projektowego.
  • okna wyłazowe – najrzadziej montowane, stosowane wyłącznie w pomieszczeniach niemieszkalnych. Jako jedyne umożliwiają otwieranie w formule 90° na bok. Praktycznie każdy producent okien dachowych montuje zawiasy uniwersalne, dzięki temu mamy możliwość zmiany lewej lub prawej strony.

Okna dachowe możemy również dzielić według materiału z jakiego są produkowane. Wyróżniamy tu:

  • okna dachowe drewniane – standardowe, często stosowane przez deweloperów ze względu na cenę
  • okna drewniano-poliuretanowe – okna polecane w pomieszczeniach, gdzie może występować wilgoć np. łazienka, pralnia
  • okna PCV – łatwo dostępne, odporne na uszkodzenia i łatwe w utrzymaniu czystości

Kiedyś przy zakupie klient decydował także jaki pakiet szybowy chciałby zainstalować w swoim oknie. Obecnie ze względu na ekologię mało kto decyduje się na 2-szybowe rozwiązania, przeważają okna w których zamontowano trzy szyby. Producenci próbując się wyróżnić i posiadać jak największy wskaźnik lambda zaczęli również oferować pakiety 4-szybowe.

Cenowy zawrót głowy

Gdy już zdecydujemy się na konkretny model/typ okna udajemy się do sklepu z oknami połaciowymi. Różnorodność cenowa w tej kategorii stolarki okiennej jest ogromna. Ceny okien dachowych zależą przede wszystkim od użytego materiału. Okna drewniane są stosunkowo tanie i zaczynają się już od 600 zł. Jeśli wybierzemy modele odporne na czynniki wewnętrzne np. wilgoć to cena wzrasta o około 50 procent. Najdroższe są produkty, które mają niestandardowe wymiary lub kolory. Związane jest to z koniecznością przestawienia maszyn do indywidualnych wymagań klienta. Również sposób otwierania, a tym samym zastosowanie bardziej odpornych na uszkodzenia i przeciążenia zawiasów zwiększa ostateczną cenę końcową. Jest to bardzo rozbudowany cennik okien dachowych i jakie ostatecznie rozwiązania oraz producenta m.in Fakro, Velux, Optilight, Roto wybierzemy zależy tylko od naszych gustów i zasobności naszego portfela.

Montaż okna dachowego

Tylko profesjonalna ekipa dekarska zagwarantuje nam, że późniejsza eksploatacja okna dachowego będzie dla nas przyjemnością. Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedniej firmy są znajomi lub sąsiedzi, którzy takie okna dachowe mają. W związku z tym, gdy decydujemy się na montaż okien dachowych nie oszczędzajmy. Po konsultacji z firmą wybierzmy odpowiedni kołnierz uszczelniający. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje nam właściwą izolację wodną oraz termiczną. Warto również zastanowić się nad formułą zastosowania droższego, ale lepszego ze względów komfortu energetycznego ciepłego montażu.

To tylko z niektórych cennych uwag i pytań na które należy odpowiedzieć przy wyborze odpowiednich okien dachowych. Najlepiej zaufać doradcom z wyspecjalizowanych sklepów, które rozwieją nasze wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.