Zakup nowego mieszkania to niewątpliwie ekscytujący moment. Puste cztery ściany trzeba jednak w jakiś sposób wypełnić. Jak uczynić projektowanie wnętrz łatwym i przyjemnym, a nie żmudnym i stresującym? Od czego warto zacząć urządzanie mieszkania? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Po pierwsze funkcjonalna łazienka
W nowym mieszkaniu bez problemu można funkcjonować bez urządzonego salonu, kuchni czy sypialni. Obiad można bowiem zjeść na mieście, a przespać się na dmuchanym materacu. Trudno jednak o komfortowe warunki do życia, gdy nie ma się gdzie umyć lub załatwić nieco poważniejszej potrzeby fizjologicznej. Każdy remont lub urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim powinno się zatem rozpoczynać od kluczowego pomieszczenia, jakim jest łazienka. W ten sposób zapewnimy sobie nie tylko łatwiejsze, codzienne funkcjonowanie w urządzanym mieszkaniu, ale również bardziej komfortowe warunki do wszelkich prac remontowych. Na początku ważne jest udzielenie sobie odpowiedzi na kilka pytań – wanna czy prysznic, toaleta z zestawem podtynkowym czy stojąca, umywalka nablatowa czy wpuszczona, a także czy potrzebne jest dodatkowe miejsce na pralkę? Te kwestie pomogą nam odpowiednio rozplanować przestrzeń.
Po drugie staranny rysunek
Projektowanie wnętrz nie może obyć się też bez odpowiedniego rysunku. Warto zrobić sobie minimapkę każdego pomieszczenia z dokładnymi wymiarami poszczególnych ścian, wnęk oraz planowanych mebli. Dzięki temu łatwiej jest wybrać w sklepie wyposażenie pasujące do danej przestrzeni. Zamawiając płytki, panele oraz kupując farbę do malowania ścian, można bardzo precyzyjnie określić potrzebną liczbę/ilość danego produktu. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy, ale przy okazji mamy mniej problemu z transportem. W końcu dodatkowa paczka płytek gresowych waży naprawdę dużo i może oznaczać konieczność zrobienia dodatkowego kursu do sklepu. Nie powstanie też problem konieczności zwracania nadmiarowych płytek.
Po trzecie jeden styl
Remontując i urządzając mieszkanie warto też postawić na jednolity styl. Najbardziej efektowne są bowiem wnętrza spójne i starannie zaplanowane. Wybór jest natomiast ogromny. Można zdecydować się na ascetyczne wnętrza, charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Można też wprowadzić nieco „babcinego” ciepła, urządzając mieszkanie w stylu prowansalskim lub rustykalnym. Fanom błyskotek z pewnością przypadnie natomiast do gustu projektowanie wnętrz w stylu glamour. Każdy styl będzie natomiast niósł za sobą cały katalog możliwych rozwiązań, pasujących do danej koncepcji. Warto się przy tym wykazać swoją kreatywnością i inwencją twórczą, dobierając oryginalne dodatki i dbając o każdy, najdrobniejszy szczegół.