Regulacja temperatury w mieszkaniu

Odpowiednia regulacja temperatury w mieszkaniu ma ogromne znaczenie dla ekonomicznego ogrzewania własnych czterech ścian. Najważniejszy w całym tym procesie jest zdecydowanie termostat, profesjonalnie określany mianem głowicy termostatycznej. To narzędzie, które odpowiednio szybko reaguje na zmiany temperatury w domu – włącza się, gdy następuje jej spadek i wyłącza, kiedy zostaną osiągnięte warunki określone przez domowników. W jaki sposób regulować temperaturę dzięki termostatowi, tak aby z jednej strony zapewnić mieszkańcom optymalne warunki, a z drugiej strony zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie? Przeczytaj nasz poradnik i uzyskaj cenne wskazówki!

Optymalne warunki w domu – ile powinna wynosić temperatura w pomieszczeniach?

Wiele osób korzysta z określenia „temperatura pokojowa”, ale co ono oznacza w rzeczywistości? Według zapisów określanych przez prawo budowlane pod tym stwierdzeniem kryje się optymalny poziom temperatury w mieszkaniu, który wynosi 18-22°C.

Konkretna temperatura zależy przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia. Warto jednak zapoznać się z uniwersalnymi wartościami, którymi powinno się kierować podczas regulacji wskaźników temperatury.

Według ogólnie przyjętych zasad w świecie budowlanym w pomieszczeniach dziennego użytku (np. salon oraz jadalnia) optymalna temperatura oscyluje w granicach 20-22°C. Z kolei w kuchni, gdzie na co dzień często przygotowuje się różne potrawy, należy utrzymywać temperaturę na poziomie 16-19°C, ponieważ smażenie i gotowanie i tak będzie ją podnosić. Ten sam przedział temperatury dotyczy sypialni, ponieważ takie warunki umożliwiają skuteczną regenerację organizmu w trakcie nocy. Z kolei łazienka to pomieszczenie, w którym temperatura jest najwyższa w całym mieszkaniu i może wynosić nawet 22-24°C.

Dzięki pilnowaniu optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu możemy sprawić, że rachunki za ogrzewanie będą zauważalnie niższe. Warto jednak pamiętać, że jeśli w poszczególnych pokojach chcemy utrzymywać inne warunki, drzwi do każdego z pomieszczeń należy zostawiać zamknięte.

Regulowanie temperatury za pomocą głowicy termostatycznej, czyli termostatu

Termostat, przez osoby związane z branżą budowlaną określany również mianem głowicy termostatycznej, to nic innego jak pokrętło na kaloryferze. Służy ono przede wszystkim do regulacji temperatury w pomieszczeniach.

W praktyce działanie termostatu polega na tym, że to reaguje on na zmianę temperatury powietrza i w zależności od określonych preferencji domowników, automatycznie zamyka lub otwiera zawór z gorącą wodą. Większość głowic termostatycznych ma oznaczenia wykorzystujące cyfry od 1 do 5, które odpowiadają określonym zakresom temperatur. W nowocześniejszych termostatach można spotkać się z kropkami umieszczony pomiędzy cyframi. Oznaczają one połówki zakresów i pozwalają na dokładniejsze ustawienie pożądanej temperatury.

Dla osób, którym zależy na bardzo precyzyjnym ustawianiu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, rekomendowane są elektroniczne regulatory temperatur. To niewielkie urządzenia cyfrowe, które występują w dwóch rodzajach – przewodowym i bezprzewodowym. Pierwszy z nich wysyła sygnał do grzejnika za pomocą przewodów. Z kolei regulatory bezprzewodowe transmitują sygnał do urządzeń grzewczych z wykorzystaniem fal radiowych.

Wyjątkowo praktycznym udogodnieniem jest możliwość sterowania głowicą termostatyczną za pomocą smartfonu (jeśli termostat jest wyposażony w Wi-Fi). Tego typu rozwiązanie współpracuje niemalże z każdym systemem grzewczym, również z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym określeniu temperatury w każdym pomieszczeniu oraz na późniejszej kontroli warunków, warto rozważyć zakup nowoczesnego regulatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.