Podejmując decyzję dotyczącą sprzedaży naszego dotychczasowego mieszkania, powinniśmy już na wczesnym etapie zorientować się, jakie koszty poniesiemy. Część opłat będzie dla nas niezbędnym obowiązkiem, inne zaś mogą nie być obligatoryjne, ale ich poniesienie będzie dla nas korzystne. Poznajmy je wszystkie.
Korzystny koszt – ogłoszenia o sprzedaży
Wystawiając mieszkanie na sprzedaż warto podjąć działania, które pozwalają dzięki nowoczesnym technologiom dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów. Mowa tutaj o serwisach internetowych z branży nieruchomości, które niedrogo i skutecznie pozwalają prezentować i promować mieszkania na sprzedaż. Pamiętajmy by wcześniej zrobić rozeznanie i wybrać serwisy, które mają największe statystyki odwiedzin. Wówczas koszty, które poniesiemy w tym celu (od kilkunastu do nawet kilkuset złotych) z pewnością przyniosą oczekiwany efekt, jakim będzie sprawna sprzedaż mieszkania.
Obowiązkowy koszt – podatek od sprzedaży
Jeśli dobrze dodane i wyróżnione ogłoszenie zadziała, sprzedamy mieszkanie bardzo szybko. W związku z tym pojawi się obowiązek uiszczenia podatku od sprzedaży nieruchomości w postaci podatku dochodowego. Należność będziemy zobowiązani uiścić właściwemu Urzędowi Skarbowemu za pomocą formularza PIT-39. Istnieją pewne wyjątki, które pozwalają wspomnianego podatku uniknąć bądź radykalnie go zmniejszyć:
- Podatek dochodowy będzie należny dla Urzędu Skarbowego tylko w okresie pierwszych 5 lat od nabycia mieszkania, licząc ten okres od roku następującego po nabyciu mieszkania. Zatem, jeśli mieszkanie będziemy sprzedawać po okresie dłuższym niż 5 lat od nabycia, nie będziemy zobowiązani do uiszczenia podatku;
- Istnieje szansa na zmniejszenie należności z tytułu sprzedaży nieruchomości. Jeśli kupiliśmy lokal taniej, a sprzedajemy drożej, to zapłacimy podatek liczony tylko od różnicy pomiędzy tymi kwotami;
- Mamy szansę również na skorzystanie z ulgi, kiedy zadeklarujemy, że przychód, który uzyskaliśmy ze sprzedaży mieszkania, przeznaczymy na zakup innego. Musimy jedynie pamiętać, że ograniczają nas w tym zakresie terminy, w tym przypadku 2 lata od końca roku podatkowego, w którym udało nam się sprzedać mieszkanie.
Sprzedaż mieszkania – koszt aktu notarialnego
Istnieje niepisana zasada, że koszty aktu notarialnego ponosi nabywca mieszkania. W przypadku, w którym zależy nam jako dotychczasowym właścicielom na błyskawicznej sprzedaży, koszty aktu notarialnego mogą stanowić pewną kartę przetargową, warto więc ten koszt ponieść. Wysokość będzie uzależniona od wartości nieruchomości i wyliczona zostanie w oparciu o taksę notarialną.
Chcesz szybko sprzedać nieruchomość? Skorzystaj z usług agencji Wilson’s Nieruchomości, która zadba o bezpieczeństwo całej transakcji.
Koszty wypowiedzenia umów na media
O ile część opłat np. za Internet czy TV możemy bez problemu przenieść pod nowy adres i kontynuować korzystanie, ponosząc jedynie opłatę montażową, to media, takie jak gaz, prąd czy woda i ogrzewanie są przypisane do lokalu. Powinniśmy dopełnić formalności i rozwiązać wszystkie te umowy, aby nie ponosić opłat za nowych nabywców. Dodatkowo przy przekazywaniu mieszkania, warto dopełnić formalności i przygotować protokół, w którym wskażemy statusy poszczególnych liczników, by sytuacja była klarowna dla obu stron.