Mężczyźni montuja okna

Prawidłowy montaż nowoczesnego okna wymaga dobrania odpowiednich elementów izolujących, uszczelniających i mocujących. Dobrze dobrane akcesoria do montażu umożliwią nie tylko jego prawidłowe przeprowadzenie, ale także zapewnią odpowiedni komfort prac. Profesjonalna instalacja okien zaczyna się od dobrania odpowiednich akcesoriów montażowych. Czym kierować się, dokonując tego wyboru? Odpowiadamy poniżej!

Zacznij od analizy warunków montażu

Wybór elementów montażowych należy zacząć od odpowiedzi na pytania, jakie będą warunki przeprowadzania montażu. Inne elementy będą potrzebne w wypadku wymiany okna, a inne w wypadku montażu okna w nowym budynku. Istotne jest również to, z jakiego rodzaju ścianą zewnętrzną mamy do czynienia i jaką ciepłochronność osadzenia chcemy uzyskać. Przygotowując plan montażu, trzeba też pamiętać o tym, że zakładane przez nas okno musi spełniać wymagania stawiane dla instalacji akcesoriów użytkowych, np. nawiewników nadokiennych, rolet zewnętrznych czy parapetów.

Elementy mocowania tradycyjnego kontra te stosowane w systemie ciepłego montażu

Znając dokładnie warunki montażu, możemy dobierać odpowiednie akcesoria. Innych będziemy potrzebować w wypadku przeprowadzania mocowania tradycyjnego, a innych jeśli zdecydujemy się na system ciepłego montażu.

Mocowanie tradycyjne

Jednym z najważniejszych elementów montażowych, potrzebnych w sytuacji montażu okna w systemie mocowania tradycyjnego, są kliny montażowe. Na elementach tych powinna spoczywać rama okienna w czasie procesu osadzania. Zapewnia jej to sztywność oparcia w otworze. Kliny powinny być umieszczone pod każdym pionowym profilem w celu regulowania jego wysokości w czasie montażu. To z kolei pozwala na dokładne wypoziomowanie ościeżnicy i późniejsze prawidłowe funkcjonowanie okuć. Z kolei elementem koniecznym do montażu obwodowego są kotwy i dyble. To, których z nich użyć, zależy od warunków montażu, przede wszystkim rodzaju materiału ściennego.

System ciepłego montażu

Ten typ montażu – dzięki konsolom systemowym – umożliwia wysunięcie okna nawet do 25 cm poza lico muru. Podstawowe elementy tego systemu to wsporniki dolne o regulowanej wysokości (służą do wypoziomowania okna) oraz wsporniki boczne (wykorzystywane również jako mocowanie górne). Wszystkie elementy w systemie ciepłego montażu dobierane są w zależności od wysięgu wspornika, wymiarów i ciężaru okna oraz materiału ściany nośnej. Montaż ten należy przeprowadzić przed wykonaniem warstwy elewacyjnej. Inaczej niemożliwe będzie dokładne ułożenie ocieplenia i uszczelnienie ościeżnicy w otworze.

Niezbędny element montażu: izolacja cieplna wokół okna

Niezbędnym zakończeniem procesu montażu jest wykonanie izolacji cieplnej wokół okna. Rolę podstawowej izolacji ciepłochronnej pełni pianka montażowa lub folia paroszczelna (przyklejana od środka) i folia paroprzepuszczalna (przyklejana od zewnątrz), nakładane w okolicy ościeżnicy. W celu poprawienia termoizolacyjności osadzenia okna możliwe jest również wykorzystanie profili bądź listew podokiennych.

A teraz pozostaje tylko wybrać odpowiedni sklep…

Skoro wiesz już, jakich elementów powinieneś poszukiwać w celu przeprowadzenia określonego montażu okna, pora na ostatni krok – udanie się do sklepu i zakup akcesoriów!

Jaki sklep powinieneś wybrać? Elementy wykorzystywane przy montowaniu okien można znaleźć w większości sklepów budowlanych. Sztuką jest jednak znalezienie takiego, który zapewni szeroki wybór, wysoką jakość i przystępne ceny. Sklepu takiego, jak Simteq.pl. Ten internetowy sklep specjalizuje się w sprzedaży akcesoriów do montaży drzwi i okien.

Znajdziesz tu m.in.:

  • zamki do drzwi,
  • okucia do drzwi,
  • kleje montażowe, taśmy izolacyjne, pianki poliuretanowe itp.,
  • kliny montażowe, kotwy i dyble,
  • konsole systemowe,
  • uszczelki do okien i drzwi,
  • nawiewniki i parapety,
  • klamki do drzwi i okien,
  • i wiele innych akcesoriów do montażu!

Wejdź na stronę Simteq.pl, by poznać jego ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.