Mężczyzna kupuje nieruchomość na raty

W czasie pandemii koronawirusa wiele osób zaczęło poważnie zastanawiać się nad sensem kupna nieruchomości. Ludzie analizują, czy kredyt hipoteczny to dobra inwestycja i jak bardzo okaże się opłacalna. Zanim podejmiesz decyzję o zobowiązaniu finansowym na wiele lat, do-kładnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw.

Własne „cztery kąty” to marzenie wielu Polaków. Nie każdego stać, by kupić wymarzoną nieruchomość za gotówkę. Młodzi ludzie latami oszczędzają, ale najczęściej decydują się na kredyt hipoteczny, który staje się ich punktem odniesienia do kupna mieszkania bądź domu.

Kupno nieruchomości na kredyt. Czy jest to opłacalna inwestycja?

Zanim zaczniemy analizować wszystkie plusy i minusy zakupu nieruchomości na kredyt, wyjaśnijmy, czym właściwie jest kredyt hipoteczny. Według definicji Słownika Języka Polskiego jest to „kredyt zabezpieczony na nieruchomości należącej do kredytobiorcy”. Więc mamy do czynienia ze zobowiązaniem zaciągniętym z przeznaczeniem sfinansowania zakupu bądź remontu tej nieruchomości. Wśród innych rodzajów kredytów wyróżnia się tym, że ma zabezpieczanie w postaci nieruchomości, która została sfinansowana z pieniędzy pochodzących z tego właśnie kredytu.

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie należy do najłatwiejszych. Od kilku lat na rynku nieruchomości możemy zaobserwować spory popyt na mieszkania. Niestety taki stan rzeczy wiąże się również ze wzrostem cen materiałów budowlanych. Taka sytuacja powoduje, że wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu na nieruchomość. Co więcej, tej decyzji sprzyjają też stosunkowo niskie stopy procentowe. Zanim zdecydujemy się jednak na pożyczkę pieniędzy z banku, warto na przykład zapoznać się z radami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak wynika z danych UOKiK, od końca 2019 roku rośnie zainteresowanie kupnem nieruchomości. Ten wzrost przekłada się również bezpośrednio na zwiększenie zainteresowania kredytami hipotecznymi. W II kwartale 2021 roku wzrosła liczba udzielonych kredytów na kupno nieruchomości. Raport AMRON-SARFiN (Kwartalny Ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości) szacuje ten wzrost na 17 proc. w porównaniu z I kwartału 2021 roku.

Budujemy więcej. Inwestycja w nieruchomość to inwestycja w przyszłość

Jak pokazują statystyki i dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce buduje się coraz więcej – nawet o ponad 40% więcej niż w 2020 roku. Oczywiście wzrost ten jest spowodowany nieustannie rosnącym popytem na nowe mieszkania.

Kredyt hipoteczny ma niewątpliwie sporo zalet. Największą korzyścią jest możliwość zwiększenia majątku. Spłacając raty, mamy świadomość, że inwestujemy we własną nieruchomość. Jeśli zdecydowalibyśmy się jednak na wynajmowanie mieszkania do końca życia, wzbogacalibyśmy obcych ludzi, zamiast inwestować we własny kapitał. Dlatego, jak sugerują również doradcy podatkowi, znacznie korzystniej będzie kupić nieruchomość nawet na kredyt. Po takiej transakcji mamy pewność, że po spłaceniu zadłużenia, nieruchomość (mieszkanie, dom) należy do nas. W dzisiejszych czasach liczy się stan naszego majątku, a wiadomo, że nieruchomość zakupiona w poczet kredytu kiedyś stanie się naszą własnością.

Odkładanie funduszy na własne lokum może potrwać latami, dlatego warto zdecydować się na kredyt hipoteczny, ponieważ taka bankowa pożyczka praktycznie „od ręki” umożliwi kredytobiorcy zamieszkanie we własnym mieszkaniu. Spłatę kredytu hipotecznego można rozłożyć na wiele lat, dlatego mogą go zaciągnąć także osoby młode, które mają zdolność kredytową, czyli stałe, płynne dochody i będą w stanie opłacać regularne raty.

Oczywiście zawsze istnieje przysłowiowa „druga strona medalu”. Minusem wzięcia kredytu hipotecznego na nieruchomość może okazać się jego zbyt wysoka kwota, a także pojawienie się życiowych sytuacji, które uniemożliwią jego spłatę. Warto mieć na uwadze fakt, że dla wielu osób kredyt hipoteczny może okazać się zobowiązaniem na całe życie.

Sumując jednak plusy i minusy tego rozwiązania, trzeba przyznać, że tych pierwszych jest znacznie więcej. Dzięki kredytowi mamy możliwość nabycia własnej nieruchomości np. mieszkania czy domu. Co miesiąc spłacamy swoją własność, a nie płacimy komuś za wynajem lokum. W tym drugim przypadku również wydajemy cyklicznie pieniądze, jednak nieruchomość dalej nie należy i nie będzie do nas należała.

Źródła:

  1. https://www.uokik.gov.pl/szukaj.php?szukaj=kredyt,
  2. https://www.rp.pl/nieruchomosci/art18920821-chcesz-kupic-mieszkanie-na-kredyt-uokik-radzi-przemyslec-decyzje
  3. https://strefabiznesu.pl/tag/kredyt-hipoteczny,
  4. https://twojdom.eu/2-w-1-kredyt-hipoteczny-na-zakup-i-wykonczenie-mieszkania-od-podszewki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.