Zamontowane drzwi bezprzylgowe w sypialni

Ościeżnica to konstrukcja, do której mocowane jest skrzydło drzwiowe. To ona zapewnia solidną podporę montażu drzwi. Tradycyjna wersja to ta, w której skrzydło po zamknięciu nachodzi na ościeżnicę. Takie modele do niedawna znajdowały się w każdym domu lub mieszkaniu. Dziś coraz częściej zastępuje się je drzwiami bezprzylgowymi, które po zamknięciu licują się z ościeżnicą. Czy warto je wybrać? Sprawdź!

Co to są drzwi bezprzylgowe?

Drzwi bezprzylgowe charakteryzuje konstrukcja pozbawiona felcu. To sprawia, że po zamknięciu takie drzwi tworzą z ramą jednolitą płaszczyznę, są zlicowane. Nie widać na nich żadnych łączeń, nie ma też widocznych zawiasów i wystających części. Niewidoczna jest również zapadka zamka, ponieważ przy drzwiach bezprzylgowych stosuje się zamki magnetyczne, które wysuwają się, kiedy krawędź skrzydła zbliża się do ościeżnicy.

Elementy mocujące widoczne są dopiero po otworzeniu takich drzwi. Warto jednak podkreślić, że renomowani producenci, tacy jak DRE, biorą pod uwagę także estetykę tych części. Dlatego do drzwi bezprzylgowych stosuje się nowoczesne zawiasy 3D, które nie tylko ładnie wyglądają, ale są też funkcjonalne. Zapewniają możliwość ich regulowania w trzech płaszczyznach: góra–dół, lewa–prawa, przód–tył.

Jaka jest różnica między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi?

Podstawowa, widoczna na pierwszy rzut oka różnica tkwi w tworzonej płaszczyźnie skrzydła z ościeżnicą. W drzwiach przylgowych skrzydło zachodzi na ramę, widoczne są również zawiasy. Ma to znaczenie dla estetyki wnętrza. O ile taka konstrukcja nie koliduje z klasycznym stylem, o tyle zdecydowanie nie współgra z minimalistycznymi wnętrzami w stylu loftowym. Wówczas to drzwi bezprzylgowe tworzą świetne wrażenie pod względem wizualnym.

Czy warto wybrać drzwi bezprzylgowe?

Osoby, które zastanawiają się, czy warto wybrać drzwi bezprzylgowe, powinny wziąć pod uwagę kwestię stylu wykończenia wnętrza. Jeśli jest ono nowoczesne, współczesne lub minimalistyczne, to warto zadbać o to, by skrzydła drzwiowe również były utrzymane w takiej stylistyce. Wówczas drzwi bezprzylgowe będą tu najlepszym wyborem. Wyglądają estetycznie, prosto, nie mają zbyt wielu rzucających się w oczy elementów. Tworzą jednolitą powierzchnię z ramą, a wybranie prostych skrzydeł płytowych w kolorze ścian sprawi, że harmonijnie wkomponują się w całą przestrzeń.

Montaż takich drzwi zaleca się także w wąskich korytarzach i przestrzeniach, w których brakuje miejsca. Płaszczyzna skrzydła zrównana z ościeżnicą nie zajmuje cennych centymetrów i dodatkowo daje optyczny efekt powiększenia ścian i podłogi.

Jeśli więc cenisz sobie prostotę, a przy tym urządzasz nowoczesne lub loftowe wnętrze, zdecydowania postaw na drzwi bezprzylgowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.