Kupowanie dużego mieszkania od dewelopera

Artykuł partnera.

Dla niektórych sprawa jest prosta – od początku szukania własnego lokum wiedzą, czy wolą mieć swój dom czy mieszkanie. Jednak decyzja nie dla wszystkich jest tak oczywista. Przed zakupem warto zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz rozważyć wszystkie za i przeciw. skorzystaj z naszego zestawienia plusów i minusów, żeby wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Własny dom – wady i zalety

Dla osób, które cenią sobie prywatność i swobodę, zdecydowanie lepszym wyborem będzie mieszkanie w domu jednorodzinnym. Organizując wieczorne spotkanie ze znajomymi, maraton filmowy czy grilla w czasie ciszy nocnej, nie trzeba martwić się o to, czy taka rozrywka nie przeszkadza sąsiadom. To działa także w drugą stronę – jeśli masz ochotę na spokojny wieczór, nie musisz przejmować się hałasami za ścianą. Kolejną zaletą domu jest działka – możesz zaaranżować ją pod swoje potrzeby, wyznaczyć miejsce na ogród, strefę relaksu na hamaku, miejsce zabaw dla dzieci, czy wybieg dla zwierząt. Twój pies czy kot na pewno będzie szczęśliwszy, gdy będzie mógł wyszaleć się na trawie dookoła budynku.

Domy jednorodzinne są zazwyczaj zlokalizowane na obrzeżach miasta, w niedużej odległości od jego granicy, lub całkiem na wsi. Daje to dowolność w wyborze idealnego miejsca. Jeśli posiadasz samochód – nie musisz martwić się o wolne miejsce parkingowe. Dom to także większa powierzchnia mieszkalna i możliwość zaprojektowania pomieszczeń tak, jak potrzebujesz. Jeśli zwiększą się twoje potrzeby, istnieje możliwość rozbudowy i zwiększenia metrażu. 

Każdy wybór to także minusy – jeśli chodzi o mieszkanie w domu to dla wielu osób największym jest fakt, że wszystkie prace i usterki są na jego głowie. Należy dbać o elewację, pielęgnować ogródek, odśnieżać, pilnować terminów wywozu śmieci i przeglądu instalacji… Lokalizacja z dala od centrum, która dla niektórych może być dużym plusem, dla osób bez samochodu stanowi problem. Takie położenie oznacza znacznie większą odległość do przystanków komunikacji miejskiej, taksówki wychodzą dużo drożej, więc bez samochodu dochodzą wyzwania logistyczne np. z odwożeniem dzieci do szkoły.

Własne mieszkanie – wady i zalety

Znaczna część osób poszukując własnego miejsca, decyduje się na zakup mieszkania, a głównym powodem tej decyzji jest lokalizacja. Osiedla są położone bliżej centrum miasta, gdzie znajduje się dobrze rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, a często w wiele miejsc można bez problemu dojść na piechotę. Dobrym przykładem przemyślanych lokalizacji są nowe mieszkania od dewelopera w Lublinie. Wiele osób ceni sobie też społeczność, która tworzy się pomiędzy mieszkańcami bloku. Zapewnia to także poczucie bezpieczeństwa w czasie nieobecności w mieszkaniu – w razie awarii czy włamania sąsiedzi szybciej zauważą i zareagują.

Mieszkanie w bloku to także mniej obowiązków – nie musisz pamiętać o terminie wywozu śmieci, martwić się o przegląd instalacji, ogrzewanie czy remontu budynku. O te aspekty zadba zarządca. Z drugiej strony, mieszkanie oznacza znacznie mniejszą prywatność niż dom. Wychodząc na balkon, możesz przywitać się z sąsiadem, a wieczorne spotkania przy głośnej muzyce mogą przeszkadzać innym mieszkańcom. Posiadacze samochodu, aby zapewnić sobie miejsce parkingowe, czy garaż, muszą zapłacić dodatkową kwotę, aby mieć pewność, że po powrocie z pracy zostawią samochód niedaleko bloku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.