Zbieranie oszczędności do słoika

Artykuł sponsorowany.

Pytanie o to, czy pompa ciepła się opłaca, pojawia się ostatnio coraz częściej. Kwestia oszczędnego ogrzewania domu stała się jeszcze ważniejsza niż kiedykolwiek, ale zmieniły się warunki, w których przygotowywane były poprzednie szacunki określające opłacalność zastosowania pompy ciepła. Cy to wciąż rozwiązanie, którym warto się interesować?

Coraz droższy prąd

Tym, co sprawia, że niektórzy zaczynają sugerować, jakoby montaż powietrznych pomp ciepła się nie opłacał, jest fakt, że prąd zużyty przez taką pompę będzie kosztował więcej niż kiedykolwiek wcześniej. To fakt, kiedy wymienia się wady pompy ciepła powietrze-woda, to zużycie energii jest zawsze jedną z nich. Jednak dobrej klasy pompy ciepła mogą pozwolić na ogrzewanie domu ze sporą wydajnością, przez co ten koszt jest i tak mniejszy, niż cena ogrzewania gazowego czy tym bardziej elektrycznego. A jeśli pompę ciepła sparować z instalacją PV, to rachunek wygląda jeszcze korzystniej.

Pompa ciepła się opłaca, jeśli montaż jest tani

Montaż pompy ciepła faktycznie w wielu przypadkach może być kosztowny. Szczególnie pompa ciepła gruntowa będzie wymagała sporych inwestycji, natomiast powietrzne pompy ciepła montuje się zdecydowanie łatwiej. Koszty jednak wzrosły, bo i zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest większe. Nie jest to jednak szczególnie wyraźny wzrostu – ma raczej charakter statystyczny i nie wpłynie na opłacalność ogrzewania domu pompą ciepła.

Dobry dobór warunkiem opłacalności

Eksperci firmy SATRONIK wskazują na jeszcze jeden powód, dla którego wiele osób płaci za pompę ciepła więcej, niż by należało, a jest to pompa dobrana niewłaściwie do konkretnych warunków. Osiągnięcie większych oszczędności cieplnych wymaga, aby przy wyborze pompy kierować się realnym zapotrzebowaniem danego obiektu. Tymczasem wielu inwestorów dobiera źródła ciepła w taki sposób, aby sprawdzały się one w skrajnie niskich temperaturach.

System ogrzewania domu należy skonstruować tak, aby zapewniał maksymalny komfort przez całą zimę, jednak w przypadku pompy ciepła należy postawić sprawę jasno: przez te kilka dni, kiedy na zewnątrz jest -20˚, można mieć w domu nieco chłodniej, bo ogrzewanie pompą ciepła, która nawet w takich warunkach pozwoli utrzymać wysoką temperaturę, będzie wymagało zakupu ekstremalnie drogiego urządzenia. A takie warunki naprawdę dziś należą do rzadkości.

Więcej niż tylko ciepło

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest tańsze niż w przypadku ogrzewania gazowego, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę drastyczny wzrost kosztów gazu, ale przede wszystkim przy doborze właściwego urządzenia istnieje realna szansa także na przygotowanie ciepłej wody, co może się odbyć prawie bez dodatkowych kosztów, jeśli pompa jest sparowana z instalacją PV. Nowoczesne pompy ciepła mają też funkcję klimatyzacji, więc tak naprawdę pozwalają zastąpić kilka urządzeń, co też przekłada się na sumaryczne oszczędności.

Nie ma złotego środka

Mając to wszystko na uwadze, trzeba oczywiście podkreślić, że nie każda pompa ciepła sprawdzi się równie dobrze, a będą też pojedyncze sytuacje, w których nie będzie to odpowiedni sposób ogrzewania domu. Dostępność wielu modeli pomp o różnych źródłach i możliwość podłączenia ich do bardzo różnie zbudowanych instalacji pozwalają jednak w akceptowalnym budżecie zapewnić ogrzewanie dla większości budynków. Zresztą w kontekście kosztów założenia przyłącza gazowego czy ogrzewania paliwami stałymi pompa ciepła może być opłacalna nawet wtedy, kiedy jest używana tylko jako drugie źródło w instalacji, uruchamiane wtedy, kiedy warunki na zewnątrz nie wymagają użycia pełnej mocy.

Tak, pompę ciepła nadal warto założyć, natomiast, żeby mieć pewność, że będzie to opłacalne, warto swój wybór skonsultować ze specjalistą, który pomoże w dobraniu właściwego urządzenia: kosztującego możliwie niewiele, ale dobrej jakości i o odpowiedniej wydajności w stosunku do konkretnych potrzeb. Należałoby więc powiedzieć, że nie opłaca się założenie dowolnej pompy, a tylko takiej, która zostanie dobrze dopasowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.