W ostatnich latach, dyskusja na temat konieczności zmniejszania negatywnego wpływu człowieka na otaczające nas środowisko przez dokonywanie lepszych konsumenckich wyborów stale trwa. Dotyczy ona także aspektów związanych z zakupem i realizacją remontu mieszkania, podczas których możemy decydować się na rozwiązań bardziej przyjazne planecie. Jak przeprowadzić ekologiczny remont mieszkaniu w duchu less waste? Podpowiadamy!
Czym jest less waste?
Less waste to styl życia, którego postawą jest chęć ograniczenia ilości generowanych przez konsumentów odpadów do minimum. Jest to możliwe do zrealizowania poprzez podejmowanie odpowiedzialnych, świadomych oraz dobrze przemyślanych decyzji zakupowych w niemal każdej strefie życia i działalności człowieka. Stawianie na less waste można, więc także odnieść do wyborów podejmowanych w trakcie planowania remontu i aranżacji wnętrza.
Remont mieszkania w duchu less waste – jak to zrobić?
Planując remont zakupionego mieszkania kluczowe jest zadbanie o podejmowanie bardziej świadomych decyzji i stawianie na wybory przyjazne środowisku. Chcąc kierować się zasadami less waste w trakcie trwającego w mieszkaniu remontu, warto pamiętać, że każda zmiana na lepsze się liczy i ważne są nawet te małe kroki przybliżające nas do tworzenia rozwiązań dobrych dla natury.
Podczas planowania remontu less waste, można podjąć szereg korzystnych decyzji w wielu obszarach dotyczących wyposażenia i aranżacji danego wnętrza. Zebraliśmy najlepsze z nich, dlatego przedstawiamy 10 ciekawych i łatwych do zaimplementowania pomysłów na ekologiczny remont.
Wykorzystywanie przedmiotów znajdujących się we wnętrzu
Kupując mieszkanie w starym budownictwie możemy ograniczyć ilość produkowanych odpadów poprzez wykorzystywanie obecnych w danej przestrzeni elementów. Dobrym pomysłem może okazać się pozostawienie dobrze prezentujących się podłóg czy starych mebli. Warto postarać się dostrzec piękno i użyteczność w starych meblach i o nie zadbać poprzez odnowienie, usprawnienie czy naprawę.
Danie przedmiotom drugiego życia
Opróżniając mieszkanie przed remontem, warto wstawić niepotrzebne nam meble i sprzęty na grupach lub portalach z ogłoszeniami. W ten sposób możemy uniknąć wyrzucania elementów, które jeszcze mogą się komuś przydać.
Wkomponowanie posiadanych elementów w nową przestrzeń
Przeprowadzając się do nowego mieszkania, zazwyczaj posiadamy już jakieś elementy wyposażenia wnętrza, które towarzyszyły nam w domu rodzinnym czy podczas wynajmowania mieszkania. Planując wyposażenie nowego wnętrza, warto ponownie skorzystać z posiadanych rzeczy i wkomponować je w planowaną przestrzeń.
Kupowanie używanych elementów wyposażenia wnętrza
Zakup produktów wyposażenia wnętrz z drugiej ręki jest znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż sięganie wyłącznie po nowe elementy. Dodatkowo wybór używanych mebli czy akcesoriów może okazać się doskonałym sposobem na tworzenie niepowtarzalnych i unikatowych wnętrz.
Kupowanie od lokalnych producentów
Planując zakup materiałów lub mebli, warto sięgać po oferty lokalnych producentów działających w naszym regionie. W ten sposób mamy pewność, że wybrany przez nas produkt przebędzie mniejszą drogę do naszego mieszkania, a także wspieramy gospodarkę i zatrudnienie w naszej okolicy.
Stawianie na dobrej jakości produkty
Dobrej jakości materiały, meble, sprzęt AGD czy akcesoria stanowiące wyposażenie mieszkania nawet po latach eksploatacji prezentują się dobrze i w dalszym ciągu spełniają swoje zadania. W związku z tym, stanowią one ekologiczny wybór, który pozwala na minimalizowanie liczby produkowanych śmieci.
Kierowanie się minimalizmem
Ograniczenie liczby posiadanych rzeczy jest zdecydowanie przyjaznym ruchowi less waste rozwiązaniem. Aranżując przestrzeń mieszkania, warto postawić na przydatne i najbardziej potrzebne nam elementy, a zrezygnować z rzadko używanych przedmiotów czy sezonowych dodatków.
Stawianie na ponadczasowe rozwiązania
Ekologiczne aranżacje wnętrz to takie, które się nie starzeją. Planując projekt mieszkania, warto nie ulegać chwilowym trendom. Kluczem do stworzenia ponadczasowego wnętrza jest postawienie na kolory i meble, które nam się podobają i przy których czujemy się dobrze.
Efektywne rozplanowanie wnętrz
Poprawny układ funkcjonalny mieszkania powinien uwzględniać rozmieszczenie określonych pomieszczeń względem stron świata i wpadającego do wnętrza światła słonecznego. Pozwoli to nam zaoszczędzić na energii elektrycznej, ogrzewaniu i klimatyzacji.
Postawienie na rośliny
Obecność roślin we wnętrzach to dokonały wybór dla wszystkich osób chcących postawić na przyjazne środowisku elementy wystroju. Rośliny nadają wnętrzu przytulnego wyglądu, a także filtrują powietrze oraz utrzymują odpowiednie nawilżenie w mieszkaniu.