Korzystanie z materiałów ognioodpornych

Artykuł partnera.

Produkty wykonane z materiałów ogniotrwałych możemy dziś spotkać w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Służą głównie zabezpieczaniu czynników o nadmiernie wysokiej temperaturze bądź też ograniczeniu przedostawania się ciepła na zewnątrz instalacji. Ich rola jest szczególnie ważna w kontekście postępu prac na produkcji i zaoszczędzenia przy tym dużej sumy pieniędzy, wynikającej z redukcji strat.

Podstawowym materiałem biorącym czynny udział w procesach wysokich temperatur jest ceramika ogniotrwała. To wyrób swobodnie radzący sobie z temperaturami rzędu 2000 stopni Celsjusza. Mimo to, czasem nawet największa trwałość nie wystarczy, a w samym materiale mogą pojawić się szczeliny powstałe na skutek szoku termicznego. Jak się jednak okazuje, istnieje prosty sposób na radzenie sobie z takimi problemami.

Kit ceramiczny – recepta na łączenie materiałów ogniotrwałych

Łączenie materiałów ogniotrwałych nie jest łatwym procesem. Wymaga użycia wyspecjalizowanych środków, których jakość działania nie powinna zawodzić. Do takich zalicza się właśnie kit ogniotrwały, będący jednym z produktów oferowanych przez krakowską firmę ZAMAC.

Taki klej posiada różnorodne w zależności od przeznaczenia parametry. Niemniej jednak, posiada dwa podstawowe składniki, które świadczą o zarówno sile klejenia, jak i samej ogniotrwałości. Warto zaznaczyć, że sam kit również musi posiadać właściwości ognioodporne, gdyż w przeciwnym wypadku byłby bezużyteczny.

Materiał ognioodporny

Podstawowe składniki kitów ceramicznych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy klej ogniotrwały musi posiadać dwa składniki, które zapewnią odpowiedni poziom wytrzymałości podczas stosowania. Pierwszym z nich jest tlenek glinu. Co ciekawsze, to właśnie ten związek nadaje właściwości ognioodpornych nie tylko samym kitom, ale również wszystkim wyrobom tego rodzaju. Jego odpowiednie stężenie w mieszaninie może prowadzić do uzyskania produktu odpornego na temperaturę nawet rzędu 20 000 st. C. Niemniej jednak, jest to mało użyteczne i zdecydowanie nieopłacalne.

Drugą składową jest w tym przypadku FKM. To oczywiście kauczuk fluorowy, którego odpowiednia proporcja zapewnia doskonałą przyczepność i lepkość do łączonej powierzchni.

Jakie cechy musi posiadać kit ceramiczny?

Ustalone zostało już, że kit ceramiczny musi w czasie pracy sprostać wysokim temperaturom. Niemniej jednak, nie są to jedyne trudności, z jakimi ten musi się mierzyć. Kluczowym aspektem jest tutaj wytrzymałość na szoki temperaturowe, wynikające z przerw w działaniu określonej instalacji. To niewątpliwie ważny czynnik, gdyż to zazwyczaj właśnie z niego biorą się pęknięcia i szczeliny na materiałach ogniotrwałych.

Inną sprawą jest również odporność na wszystkie czynniki zewnętrze. Może należeć do nich samo promieniowanie UV bądź środki chemiczne, biorące czynny udział w niektórych procesach produkcyjnych. Jak widać, ilość czynników wpływających na poprawny wybór kitów ogniotrwałych jest spora. Dlatego też zaleca się kontakt ze specjalistami z firmy ZAMAC, którzy precyzyjnie dobiorą typ kleju względem faktycznego zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.