Zamontowany rekuperator powietrza w domu

Rekuperator to urządzenie służące do mechanicznej wentylacji z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Jest to część większego systemu, w skład którego wchodzą: kratki wyciągowe i nawiewne, rury, złączki, a także wymiennik ciepła, jednostka chłodząca i pompa ciepła. Taką metodę nawiewu nazywamy inaczej rekuperacją. Służy ona wymianie zużytego powietrza z wnętrza pomieszczeń na nowe, pochodzące z zewnątrz. Nim trafi ono do pomieszczeń, jest oczyszczane ze wszystkich możliwych zanieczyszczeń. Dopiero po tym etapie jest wtłaczane do wymiennika ciepła, dzięki któremu odzyskuje się ciepło z wywiewanego powietrza. Sprawdźmy, jak dokładnie działa rekuperator.

Jak działa rekuperator powietrza?

Świeże powietrze z zewnątrz jest wysyłane do głównego urządzenia rekuperatora, czyli centrali. Tam przesuwa się przez wymiennik, w którym to zachodzi wymiana ciepła z zużytym powietrzem. Polega to na odzysku energii z wywiewanego powietrza na zewnątrz i transmisji ciepła do części nawiewanej do wnętrza budynku.

Ile kosztuje mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja wymaga, na początku inwestycji, sporych nakładów finansowych, ponieważ wiąże się to z zamówieniem projektu instalacji, zakupem rekuperatora i jego montażem. Największe koszty generuje urządzenie, im nowszy i lepszy model, tym wyższa kwota do zapłacenia. Na rynku można kupić tę maszynę już od 3000 zł, jednak jakość rośnie tutaj wraz z ceną. Dlatego nie warto oszczędzać na najważniejszym elemencie całego systemu. Zalecane jest zainwestowanie w dobry sprzęt, o sporej mocy i zaawansowanej automatyce, by później móc lepiej wykorzystać jego funkcjonalności. Posiadanie rekuperacji to również regularne wydatki związane z eksploatacją, są to m.in. większe rachunki za prąd, wymiana filtrów i serwisowanie. Jeśli system zostanie podłączony z fotowoltaiką, to można ograniczyć koszty tylko do filtrów i przeglądów.

Korzyści z posiadania rekuperacji

System wentylacji z odzyskiem ciepła posiadają najczęściej budynki przedsiębiorstw czy infrastruktura ogólnodostępna. Domy jednorodzinne czy wielopoziomowe bloki mieszkalne też mogą czerpać korzyści z rekuperacji. Oprócz tego pozytywami płynącymi z wymiennika ciepła są:

  • oszczędność wynikająca z niższych rachunków za ogrzewanie,
  • redukcja strat ciepła, za którą idzie mniejsza liczba grzejników, czyli niższe koszty przeznaczone na ich zakup i montaż,
  • skuteczna wentylacja,
  • utrzymanie stałej temperatury i wilgotności,
  • oddychanie pozbawionym od zanieczyszczeń powietrzem,
  • stworzenie idealnych warunków do życia dla alergików i astmatyków;

Gdzie można zamontować rekuperator?

Rekuperatory przeznaczone są dla każdego typu budynku. Jeśli tylko chcesz mieć w pomieszczeniach świeże i niezanieczyszczone powietrze, warto pomyśleć o montażu mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Musisz mieć jednak świadomość, że łatwiej założyć rekuperację w nowym budownictwie, ponieważ można na etapie projektowania zaplanować wszystkie szczegóły związane z infrastrukturą, rozmieszczeniem itp. Jednak nie oznacza to, że w zamieszkałym domu, czy oddanym do użytku budynku publicznym nie można wprowadzić tego typu rozwiązania. Jest to możliwe, ale należy mieć na uwadze ewentualne prace modernizacyjne i remontowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.