Zamontowana wentylacja mechaniczna w domu

Podstawowym celem nowoczesnego budownictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa każdemu domownikowi w mieszkaniu. Jednym z czynników składających się na taki stan rzeczy, jest skuteczna wentylacja. Dzięki systemowi odpowiadającemu za stałą cyrkulację powietrza, mieszkańcy mogą cieszyć się komfortowymi warunkami we własnych czterech ścianach. W nowo wybudowanych domach przeważa system wentylacji mechanicznej, zwanej inaczej rekuperacją. Jakie zalety ma instalacja działająca za pomocą rekuperatora? Dlaczego warto posiadać w domu system wentylacji mechanicznej? Czy rekuperacja rzeczywiście przyczynia się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z wentylacją mechaniczną znajdziesz w dzisiejszym artykule!

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna to nowoczesny system odpowiadający za wymianę zużytego powietrza w pomieszczeniach na świeże. W przeciwieństwie do nieco już przestarzałej wentylacji grawitacyjnej, mechanizm oparty na pracy rekuperatora, działa cały czas. W związku z tym to bezpieczniejsza opcja w porównaniu do wentylacji stosowanej w starym budownictwie, której podstawą pracy był przeciąg w mieszkaniu.

Sercem wentylacji mechanicznej jest rekuperator. To specjalne urządzenie, w którego wnętrzu dochodzi do wymiany zużytego i brudnego powietrza na świeże i zdrowe, z dodatkowym odzyskiem ciepła. W rekuperatorze znajdują się dwa osobne kanały. To właśnie w nich przepływają strumienie powietrza wywiewanego oraz nawiewanego. Powietrze usuwane z pomieszczeń jest odprowadzane za pomocą specjalnych kratek wentylacyjnych, czyli anemostatów. Następnie gaz trafia do rekuperatora, gdzie oddaje ciepło, które z kolei służy do ogrzania nawiewanego gazu z zewnątrz. Należy również wspomnieć o siatce kanałów połączonych z rekuperatorem. To za ich pomocą świeże powietrze jest rozprowadzane po całym mieszkaniu lub domu.

Dlaczego warto posiadać w domu system wentylacji mechanicznej?

W związku z tym, że cyrkulacja powietrza zachodzi nieprzerwanie, instalacja wentylacji mechanicznej z pewnością przyczyni się do poprawy samopoczucia domowników. Jeśli czujesz, że po spędzeniu kilku godzin w domu, masz problemy z koncentracją lub nawracającymi migrenami, mogą to być pierwsze sygnały świadczące o mało wydajnym systemie wentylacji. Oddychanie świeżym powietrzem przez całą dobę, w tym noc, wpływa pozytywnie nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również poprawia jakość snu.

Jedną z największych zalet rekuperacji jest możliwość zainstalowania w systemie dodatkowych filtrów odpowiadających za oczyszczanie nawiewanego powietrza z różnych zanieczyszczeń, w tym nawet cząsteczek smogu i niektórych alergenów. Obecność filtrów z pewnością podniesie komfort przebywania we własnych czterech ścianach wszystkich domowników, a w sezonie pylenia te elementy będą wybawieniem dla alergików. Warto jednak zwrócić uwagę na regularną wymianę filtrów, w przeciwnym razie nie będą one skutecznie pełnić swojej funkcji.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto posiadać w domu system wentylacji, możliwe, że argument związany z mniejszymi rachunkami Cię przekona. Nie sposób pominąć fakt, że wentylacja mechaniczna w realny sposób przyczynia się do zmniejszenia opłat za ogrzewanie. W związku z tym, że nawiewane powietrze zostaje dodatkowo ogrzane, utrata ciepła w tym systemie nie jest tak drastyczna, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu domownicy nie będą musieli używać kaloryferów w celu osiągnięcia komfortowej temperatury w pomieszczeniach. W ten sposób osoby korzystające z wentylacji mechanicznej są w stanie zaoszczędzić niemałe kwoty na rachunkach za ogrzewanie.

Rekuperacja – koszty

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że montaż wentylacji mechanicznej to inwestycja. W związku z tym na samym początku należy wydać większą kwotę, która po kilku latach zwróci się domownikom (np. poprzez mniejsze rachunki za ogrzewanie). Rekuperacja jest kosztownym systemem przede wszystkim ze względu na wieloetapowość całego przedsięwzięcia.

Na samym początku niezbędny jest odpowiedni projekt, w którym zostanie uwzględniona specyfika i rozkład całego domu. Kolejnym etapem jest montaż całego systemu. W przypadku budynków, które są dopiero na etapie budowy, krok ten nie jest problematyczny. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy rekuperację montuje się w wybudowanym już domu. Nie jest to niemożliwe, jednak należy nastawić się na gruntowny remont.

Kolejnym ważnym aspektem związanym z rekuperacją jest regularny przegląd techniczny i ewentualna wymiana niezbędnych elementów, takich jak filtry itd. To koszty, które należy również wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o montażu wentylacji mechanicznej.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.