Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, że zapewnia ono dobre, równomierne ogrzanie pomieszczenia. Ponadto wyeliminowane zostaje odczucie zimnej podłogi. Ciepło bowiem oddawane jest przez całą podłogę, dzięki czemu rozprzestrzenia się w całym pomieszczeniu.
Warto w tym miejscu nadmienić, że w przypadku odpowiednio zainstalowanego ogrzewania podłogowego, podłoga nie powinna być ciepła w dotyku, a jedynie neutralna. Jeżeli jest inaczej, to prawdopodobnie temperatura w pomieszczeniu stała się już zbyt wysoka.
Zaletą tego typu rozwiązania jest także brak konieczności montowania grzejników, przez co ogrzewanie nie wpływa na ogólny wygląd pomieszczeń i daje większą swobodę ich aranżacji. Jednocześnie ogrzewanie podłogowe zapewnia niski koszt użytkowania pompy ciepła, co w konsekwencji powoduje, że nakłady na ogrzewanie również maleją. Podobnie wygląda to, jeżeli chodzi o ogrzewanie gazowe w przypadku zamontowania nowoczesnego kotła kondensacyjnego, przy czym w takim przypadku zwiększają się koszty zakupu i montażu instalacji.
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Istnieją różne wersje ogrzewania podłogowe, przy czym najczęściej występują wodne oraz elektryczne. Podział ten wynika ze sposobu wytwarzania ciepła. W przypadku wersji wodnej powstaje ono bowiem poprzez przepływ wody podgrzewanej za pomocą kotła lub pompy ciepła. Z kolei w przypadku wersji elektrycznej instalacje grzewcze oparte są o przewody, maty lub folie oporowe, które to wydzielają ciepło w wyniku przepływu prądu.
Dla sposobu funkcjonowania ogrzewania podłogowego ważniejsze są jednak czynniki takie jak układ, rodzaj oraz grubość warstw elementów grzejnych. Przy ogrzewaniu można bowiem stosować rurki z warstwą jastrychu czy maty lub folie grzejne montowane bezpośrednio pod posadzką, przy czym ostateczny wybór będzie zależał od indywidualnych preferencji i pożądanego efektu. Jeżeli bowiem zastosowane zostaną rurki czy kable z warstwą jastrychu, to nagrzewanie i studzenie podłogi będzie powolne. Z kolei w przypadku mat temperatura wzrośnie niemal tak szybko, jak w przypadku grzejnika ściennego, jednak równie szybko będzie ona spadać. Dlatego też należy zwrócić uwagę na materiał stosowany do instalacji grzewczej i dokonać wyboru świadomie.
O czym należy pamiętać?
W przypadku ogrzewania podłogowego należy wykonać kilka ważnych obliczeń jeszcze zanim zacznie się projektować samo ogrzewanie. Konieczne jest bowiem posiadanie szczegółowych informacji co do tego, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Nie mogą być to jedynie szacunki, a dokładne wyliczenia, ponieważ ogrzewanie podłogowe potrzebuje znacznie większej dokładności niż tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. W związku z powyższym, jeżeli nie przeprowadzimy tychże wyliczeń, może okazać się, że moc będzie zbyt mała. Wówczas w czasie większych mrozów trudno będzie dogrzać w odpowiedni sposób dom, co z całą pewnością nie będzie komfortowe dla jego mieszkańców.
Sprawdź też ofertę Klimasystem.